K Defensiematerieelbegrotingsfonds
GERAAMDE UITGAVEN EN ONTVANGSTEN
Geraamde uitgaven begrotingshoofdstuk K 2024 (bedragen x € 1.000). Totaal € 10.723.657

Geraamde ontvangsten begrotingshoofdstuk K 2024 (bedragen x € 1.000). Totaal € 10.723.657

A ARTIKELGEWIJZE TOELICHTING BIJ HET WETSVOORSTEL
A. ARTIKELSGEWIJZE TOELICHTING BIJ HET WETSVOORSTEL
Wetsartikelen 1 tot en met 3
De begrotingsstaten die onderdeel zijn van de Rijksbegroting, worden op grond van artikel 2.3, eerste lid, van de Comptabiliteitswet 2016 elk afzonderlijk bij wet vastgesteld en derhalve ook gewijzigd. Het onderhavige wetsvoorstel strekt ertoe om voor het jaar 2024 wijzigingen aan te brengen in de begrotingsstaat voor het Defensiematerieelbegrotingsfonds.
De in de begrotingsstaten opgenomen begrotingsartikelen worden in onderdeel B van deze memorie van toelichting toegelicht (de zgn. begrotingstoelichting).
De Minister van Defensie,R.P. Brekelmans
A. ARTIKELSGEWIJZE TOELICHTING BIJ HET WETSVOORSTEL
Artikel 1
De begrotingsstaten die onderdeel zijn van de Rijksbegroting, worden op grond van artikel 2.3, eerste lid, van de Comptabiliteitswet 2016 elk afzonderlijk bij de wet vastgesteld en derhalve ook gewijzigd. Het onderhavige wetsvoorstel strekt ertoe om voor het jaar 2024 wijzigingen aan te brengen in de departementale begrotingsstaat van het van het Defensiematerieelbegrotingsfonds (K).
De in de begrotingsstaten opgenomen begrotingsartikelen worden in onderdeel B van deze memorie van toelichting toegelicht (de zgn. begrotingstoelichting).
DE MINISTER VAN DEFENSIE,R.P. Brekelmans
A. ARTIKELSGEWIJZE TOELICHTING BIJ HET WETSVOORSTEL
Artikel 1
De begrotingsstaten die onderdeel zijn van de Rijksbegroting, worden op grond van artikel 2.3, eerste lid, van de Comptabiliteitswet 2016 elk afzonderlijk bij de wet vastgesteld en derhalve ook gewijzigd. Het onderhavige wetsvoorstel strekt ertoe om voor het jaar 2024 wijzigingen aan te brengen in de departementale begrotingsstaat van het Defensiematerieelbegrotingsfonds (K).
De in de begrotingsstaten opgenomen begrotingsartikelen worden in onderdeel B van deze memorie van toelichting toegelicht (de zgn. begrotingstoelichting).
De Minister van Defensie,K.H. Ollongren
Wetsartikel 1
De begrotingsstaten die onderdeel zijn van de rijksbegroting, worden op grond van artikel 2.3, eerste lid, van de Comptabiliteitswet 2016 afzonderlijk bij wet vastgesteld en ook gewijzigd. Het onderhavige wetsvoorstel strekt ertoe om voor het jaar 2024 wijzigingen aan te brengen in:
1. de begrotingsstaat van het Defensiematerieelbegrotingsfonds (K);
De in de begrotingsstaten opgenomen begrotingsartikelen worden in onderdeel B van deze memorie van toelichting toegelicht.
De Minister van Defensie,R.P. Brekelmans
A. ARTIKELSGEWIJZE TOELICHTING BIJ HET BEGROTINGSWETSVOORSTEL
Wetsartikel 1
De begrotingsstaten die onderdeel zijn van de Rijksbegroting, worden op grond van artikel 2.3, eerste lid, van de Comptabiliteitswet 2016 elk afzonderlijk bij de wet vastgesteld.
Het wetsvoorstel strekt ertoe om de onderhavige begrotingsstaat voor het aangegeven jaar vast te stellen.
Alle voor dit jaar vastgestelde begrotingswetten tezamen vormen de Rijksbegroting voor dat jaar. Een toelichting bij de Rijksbegroting als geheel is opgenomen in de Miljoenennota.
Met de vaststelling van dit wetsartikel worden de uitgaven, verplichtingen en de ontvangsten vastgesteld. De in de begrotingsstaat opgenomen begrotingsartikelen worden in onderdeel B van deze memorie van toelichting toegelicht (de zogenoemde begrotingstoelichting).
De Minister van Defensie,K.H. Ollongren
B ARTIKELGEWIJZE TOELICHTING BIJ DE BEGROTINGSARTIKELEN (SLOTVERSCHILLEN)
B. BEGROTINGSTOELICHTING
B. BEGROTINGSTOELICHTING
B. BEGROTINGSTOELICHTING
1 Leeswijzer
De voorliggende suppletoire begroting september (SBS) bevat de voorgestelde wijzigingen ten opzichte van de 1e suppletoire begroting 2024 van hoofdstuk K van de begroting van het Rijk.
In deze suppletoire begroting september van het Defensiematerieelbegrotingsfonds (DMF) zijn de besluiten van het kabinet uit het Hoofdlijnenakkoord verwerkt. Deze suppletoire wet dient dan ook in samenhang te worden gezien met de ontwerpbegroting. Het DMF 2024 wordt met deze suppletoire begroting met € 1,6 miljard verlaagd tot € 8,2 miljard. De begroting is naar beneden bijgesteld omdat budget uit 2024 doorgeschoven wordt naar latere jaren. Het ministerie van Defensie spant zich tot het uiterste in om de voor 2024 op de Defensiebegroting beschikbare middelen tot besteding te laten komen. Desalniettemin is het, onder meer gezien de huidige grillige mondiale defensiemarkt en krapte op de arbeidsmarkt, niet mogelijk om alle projecten conform planning uit te voeren. Derhalve worden de uitgaven in een meer realistisch ritme gezet. De investeringsmiddelen die niet in 2024 uitgegeven kunnen worden blijven beschikbaar voor Defensie en zullen zo snel mogelijk alsnog besteed worden.
Per artikel worden de mutaties groter dan of gelijk aan onderstaande staffel op het niveau van de financiële instrumenten (en eventueel artikelonderdeel) toegelicht.
Omvang begrotingsartikel (stand ontwerpbegroting) in € miljoen | Beleidsmatige mutaties (ondergrens in € miljoen) | Technische mutaties (ondergrens in € miljoen) |
|---|---|---|
< 50 | 1 | 2 |
=> 50 en < 200 | 2 | 4 |
=> 200 en < 1000 | 5 | 10 |
=> 1000 | 10 | 20 |
Binnen Defensie is COMMIT verantwoordelijk voor de uitvoering van de projecten in de realisatiefase op artikelen 1 t/m 4 en artikel 6. Dit zijn vele tientallen vaak kleine projecten, die aan tussentijdse actualisaties en technische mutaties onderhevig zijn. Vaak betreft het herfaseringen over jaren heen vanwege versnellingen of vertragingen. Deze actualisaties bij elkaar zorgen voor de verschillen tussen de eerste suppletoire begroting en de suppletoire begroting september. Een uitgebreidere toelichting bij de projecten, inclusief budgettaire details, zijn terug te vinden in het Defensie Projectenoverzicht (DPO) en/of de Afwijkingsrapportage (AWR).
1 Leeswijzer
De voorliggende 2e suppletoire begroting bevat de voorgestelde wijzigingen ten opzichte van de suppletoire begroting september 2024 van hoofdstuk K van de begroting van het Rijk.
In deze 2e suppletoire begroting van het Defensiematerieelbegrotingsfonds zijn de besluiten van het kabinet uit de Najaarsnota verwerkt. Deze suppletoire wet dient dan ook in samenhang te worden gezien met de Najaarsnota.
In paragraaf 2.1 wordt de cijfermatige aansluiting ten opzichte van de suppletoire begroting september uiteengezet. Vervolgens worden in paragraaf 2.2 en 2.3 de uitgaven- en ontvangstenmutaties toegelicht. Afsluitend is in paragraaf 2.4 per artikel een tabel opgenomen met daarin de budgettaire gevolgen van beleid en de uitgaven- en ontvangstenmutaties. Per artikel worden de mutaties groter dan of gelijk aan onderstaande staffel op het niveau van de financiële instrumenten (en eventueel artikelonderdeel) toegelicht.
Omvang begrotingsartikel (stand ontwerpbegroting) in € miljoen | Beleidsmatige mutaties (ondergrens in € miljoen) | Technische mutaties (ondergrens in € miljoen) |
|---|---|---|
< 50 | 1 | 2 |
=> 50 en < 200 | 2 | 4 |
=> 200 < 1000 | 5 | 10 |
=> 1000 | 10 | 20 |
De toelichtingen op de uitgaven gelden ook voor de verplichtingen. Alleen indien sprake is van een groot verschil van de verplichtingenmutaties ten opzichte van de uitgavenmutaties wordt dit verschil apart toegelicht. Deze verschillen ontstaan bijvoorbeeld doordat verplichtingen zijn aangegaan die niet tot een uitgavenmutatie leiden of door regelingen waarvoor de verplichtingen dit jaar worden aangegaan terwijl de uitgaven pas volgend jaar (of in de jaren daarna) plaatsvinden.
1 Leeswijzer
In de Slotwet voor het Defensiematerieelbegrotingsfonds (K) zijn technische uitvoeringsmutaties, mutaties van boekhoudkundige aard of mutaties voortvloeiend uit controlebevindingen opgenomen. Tevens zijn de verwachte overschrijdingen van de uitgaven, verplichtingen en ontvangsten op artikelniveau opgenomen in de Kamerbrief «Beleidsmatige mutaties na Najaarsnota» d.d. 16 december 2024, nummer 36 600 K, nr. 6.
De mutaties groter of gelijk aan de ondergrenzen in onderstaande staffel worden toegelicht. Bij de toelichtingen worden geen bedragen vermeld van projecten die commercieel vertrouwelijk zijn.
Omvang begrotingsartikel (stand ontwerp-begroting) in € miljoen | Beleidsmatige mutaties (ondergrens in € miljoen) | Technische mutaties (ondergrens in € miljoen) |
|---|---|---|
< 50 | 1 | 2 |
=> 50 en < 200 | 2 | 4 |
=> 200 < 1000 | 5 | 10 |
=> 1000 | 10 | 20 |
1 Leeswijzer
De voorliggende eerste suppletoire begroting bevat de voorgestelde wijzigingen ten opzichte van de ontwerpbegroting 2024 van hoofdstuk K van de begroting van het Rijk.
In deze eerste suppletoire begroting van het Defensiematerieelbegrotingsfonds zijn de besluiten van het kabinet uit de Voorjaarsnotabesluitvorming verwerkt. Deze suppletoire wet dient dan ook in samenhang te worden gezien met de Voorjaarsnota. Als gevolg hiervan wordt het Defensiematerieelbegrotingsfonds (DMF) 2024 met € 1.113,1 miljoen verlaagd tot € 9.810,6 miljoen. De begroting is naar beneden bijgesteld omdat budget uit 2024 doorgeschoven wordt naar latere jaren. Het ministerie van Defensie spant zich tot het uiterste in om de voor 2024 op de Defensiebegroting beschikbare middelen tot besteding te laten komen. Desalniettemin is het, onder meer gezien de huidige grillige mondiale defensiemarkt en krapte op de arbeidsmarkt, niet mogelijk om alle projecten conform planning uit te voeren. Derhalve worden de uitgaven in een meer realistisch ritme gezet. De investeringsmiddelen die niet in 2024 uitgegeven kunnen worden blijven beschikbaar voor Defensie en zullen zo snel mogelijk alsnog besteed worden.
Het kabinet heeft besloten € 500 miljoen in 2028 toe te voegen aan de defensiebegroting. Deze middelen worden vanaf 2030 structureel verwerkt (in het Defensiematerieelbegrotingsfonds (K)). De extra middelen worden besteed aan het versterken van de luchtverdediging en aan munitie voor de eigen krijgsmacht. De oorlog in Oekraïne heeft aangetoond dat luchtverdediging van levensbelang is. Ook voor de verdediging van het NAVO-bondgenootschap is luchtverdediging een absolute prioriteit. Nederland geeft daarom gehoor aan de vraag van de NAVO om hier met voorrang in te investeren. Gelet op de huidige situatie is ook de urgentie om onze munitievoorraden versneld verder aan te vullen groot. Dit aanvullende budget stelt Defensie in staat om nu reeds verplichtingen aan te gaan en de industrie duidelijkheid te geven.
In paragraaf 2.1 wordt de cijfermatige aansluiting ten opzichte van de ontwerpbegroting uiteengezet. Vervolgens wordt in paragraaf 2.2 een overzicht weergegeven met de belangrijkste ontvangsten- en uitgavenmutaties. Afsluitend is in paragraaf 2.3 per artikel een tabel opgenomen met daarin de budgettaire gevolgen van beleid en de uitgaven- en ontvangstenmutaties. In aansluiting op de ontwerpbegrotingen en de Voorjaarsnota worden vanaf 2024 ook de mutaties voor het jaar t+5 opgenomen in de tabel budgettaire gevolgen van beleid van de 1ste suppletoire begroting. Dit betreft de extrapolatie van de begroting – het toevoegen van het jaar t+5 – en vervolgens de mutaties tot en met t+5 die tijdens de voorjaarsbesluitvorming zijn verwerkt.
Per artikel worden de mutaties groter dan of gelijk aan onderstaande staffel op het niveau van de financiële instrumenten (en eventueel artikelonderdeel) toegelicht.
Omvang begrotingsartikel (stand ontwerpbegroting) in € miljoen | Beleidsmatige mutaties (ondergrens in € miljoen) | Technische mutaties (ondergrens in € miljoen) |
|---|---|---|
< 50 | 1 | 2 |
=> 50 en < 200 | 2 | 4 |
=> 200 < 1000 | 5 | 10 |
=> 1000 | 10 | 20 |
De toelichtingen op de uitgaven gelden ook voor de verplichtingen. Alleen indien sprake is van een groot verschil van de verplichtingenmutaties ten opzichte van de uitgavenmutaties wordt dit verschil apart toegelicht. Deze verschillen ontstaan bijvoorbeeld doordat verplichtingen dit jaar worden aangegaan terwijl de uitgaven pas volgend jaar (of in de jaren daarna) plaatsvinden.
De eerste suppletoire begroting geeft een totaaloverzicht van financiële afwijkingen ten opzichte van de ontwerpbegroting van het DMF en wordt tegelijk met de Voorjaarsnota ingediend en uiterlijk 1 juni gepubliceerd. Jaarlijks worden het DPO en de DPO-Afwijkingsrapportage aan de Kamer aangeboden. Deze rapportages geven een overzicht van alle materieel-, vastgoed- en IT-projecten met een investeringsbedrag van meer dan € 50,0 miljoen in onderzoek en realisatie. Gelet op het commercieel vertrouwelijke karakter van een aantal projecten wordt voor deze projecten slechts een bandbreedte van het projectbudget.
2 Beleidsartikelen
2 Het beleid
2 Beleidsartikelen
2 Het beleid
2.1 Voorstel van wet
Met het onderhavige wetsvoorstel wordt voorgesteld de uitgavenbegroting 2024 van het Defensiematerieelbegrotingsfonds (K) ten opzichte van de vastgestelde begroting met een bedrag van € 1.113,1 miljoen te verlagen en het ontvangstenbudget met € 1.112,1 miljoen te verlagen. Dit leidt voor het Defensiematerieelbegrotingsfonds tot een uitgavenbudget van € 9.810,6 miljoen en een ontvangstenbudget van € 9.811,5 miljoen. Met de eerste suppletoire begroting 2024 wordt voorgesteld de aan te gane verplichtingen te laten stijgen met € 1.382,6 miljoen tot € 14.992,3 miljoen. De cijfermatige aansluiting ten opzichte van de ontwerpbegroting 2024 is als volgt:
Stand vastgestelde begroting 2024 | € 10.923.657 |
|---|---|
Wijzigingen 1e suppletoire begroting 2024 | ‒ € 1.113.064 |
Stand begroting Defensiematerieelbegrotingsfonds (K) in de voorjaarsnota 2023 | € 9.810.593 |
Stand vastgestelde begroting 2024 | € 10.923.657 |
|---|---|
Wijzigingen 1e suppletoire begroting 2024 | ‒ € 1.112.147 |
Stand begroting Defensiematerieelbegrotingsfonds (K) in de voorjaarsnota 2023 | € 9.811.510 |
2.1 Voorstel van wet
Met het onderhavige wetsvoorstel wordt voorgesteld de uitgavenbegroting 2024 van het Defensiematerieelbegrotingsfonds (K) ten opzichte van de suppletoire begroting september, zoals ingediend op Prinsjesdag, met een bedrag van € 75,6 miljoen te verhogen. Voor het begrotingsbedrag van de ontvangsten 2024 wordt voorgesteld dit met € 14,3 miljoen te verhogen. Dit leidt voor het Defensiematerieelbegrotingsfonds tot een uitgavenbudget van € 8.318,5 miljoen en een ontvangstenbudget van € 870,4 miljoen. De begroting voor de in 2024 aan te gane verplichtingen stijgt met € 2.221,5 miljoen tot € 22.934,8 miljoen.
Deze stijging wordt veroorzaakt door het naar voren halen van verplichtingenruimte voor versnelde contractvastleggingen. Deze verplichtingen werden geraamd voor latere jaren en worden met deze met deze tweede suppletoire begroting toegevoegd aan de begroting 2024 en met de Nota van Wijzigingen op de ontwerpbegroting in de jaren 2025 en verder afgeboekt. De versnelling van de verplichtingen is nog wel met onzekerheden omgeven omdat Defensie voor een aantal grote projecten van derden afhankelijk is. Het gaat om projecten van aanzienlijke budgettaire omvang zoals het project Vervanging Medium Utility Helicopters en Vervanging Medium Range Air Defence (MRAD) & Short Range Air Defence (SHORAD). Indien een van deze projecten vertraagt, leidt dat direct tot een aanzienlijke onderrealisatie op het verplichtingenbudget in 2024. Met de in deze tweede suppletoire begroting voorgestelde verplichtingenbijstelling wordt vastgehouden aan een ambitieuze verplichtingenraming om zo mogelijkheden tot versnelling met beide handen aan te grijpen in plaats van deze af te moeten remmen a.g.v. het niet beschikbaar hebben van verplichtingenbudget.
De cijfermatige aansluiting ten opzichte van de incidentele suppletoire begroting 2024 op Prinsjesdag is als volgt:
Stand suppletoire begroting september 2024 | € 8.242.872 |
Wijzigingen 2e suppletoire begroting 2024 | € 75.631 |
Stand Defensiematerieelbegrotingsfonds (K) in de najaarsnota 2024 | € 8.318.503 |
Stand suppletoire begroting september 2024 | € 856.038 |
Wijzigingen 2e suppletoire begroting 2024 | € 14.343 |
Stand Defensiematerieelbegrotingsfonds (K) in de najaarsnota 2024 | € 870.381 |
2.1 Artikel 1 Defensiebreed materieel
Budgettaire gevolgen van beleid
Stand eerste suppletoire begroting (incl. amendementen en NvW) (1) | Mutaties Suppletoire begroting september (2) | Stand suppletoire begroting september (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 1.690.694 | 170.974 | 1.861.668 |
Uitgaven | 1.965.394 | ‒ 237.505 | 1.727.889 | |
1.11 | Verwerving | 1.344.251 | ‒ 114.487 | 1.229.764 |
Opdrachten | 1.344.251 | ‒ 114.487 | 1.229.764 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 127.118 | ‒ 113.482 | 13.636 | |
Verwerving: realisatie | 1.217.133 | ‒ 1.005 | 1.216.128 | |
1.12 | Instandhouding | 555.690 | 76.384 | 632.074 |
Opdrachten | 555.690 | 76.384 | 632.074 | |
Instandhouding Materieel | 555.690 | 76.384 | 632.074 | |
1.13 | Kennis en Innovatie | 212.569 | ‒ 16.763 | 195.806 |
Bekostiging | 212.569 | ‒ 16.763 | 195.806 | |
Bijdrage grote onderzoeksfaciliteiten | 46.764 | ‒ 5.994 | 40.770 | |
Technologieontwikkeling | 80.673 | 3.505 | 84.178 | |
Kennisgebruik | 4.194 | 519 | 4.713 | |
Kort Cyclische Innovatie | 80.938 | ‒ 14.793 | 66.145 | |
1.14 | Reserve Valutaschommelingen | 0 | 31.455 | 31.455 |
Storting/onttrekking begrotingsreserve | 0 | 31.455 | 31.455 | |
Storting/onttrekking begrotingsreserve | 0 | 31.455 | 31.455 | |
1.16 | Over-/ onderprogrammering | ‒ 147.116 | ‒ 214.094 | ‒ 361.210 |
Fonds | ‒ 147.116 | ‒ 214.094 | ‒ 361.210 | |
Fonds | ‒ 147.116 | ‒ 214.094 | ‒ 361.210 | |
Ontvangsten | 79.827 | 1.200 | 81.027 | |
Toelichting op de verplichtingen
Het verplichtingenbudget voor 2024 wordt per saldo verhoogd met € 171,0 miljoen.
Het betreft een optelsom van opwaartse en neerwaartse bijstellingen. De verhoging van het budget is voornamelijk het gevolg van het additioneel beschikbaar gestelde budget voor de strategische samenwerking met de industrie (€ 150,0 miljoen) en een verhoging van € 110,0 miljoen voor de geneeskundige keten. Daarnaast zijn verplichtingen op basis van de laatste inzichten in het juiste ritme gezet. Het gaat dan onder andere over de projecten POLARIS, Defensie Bewaking- en Beveiligingssysteem (DBBS) en Programma Aanvulling inzetvoorraad munitie, alsmede een aantal technische mutaties. Tevens zijn kasmutaties gelijk aan verplichtingenmutaties bij ondere andere het uitdelen van loon- en prijsbijstelling.
Toelichting op de uitgaven
Het uitgavenbudget voor 2024 wordt per saldo verlaagd met € 237,5 miljoen. Dit wordt verklaard door:
Verwerving
Het budget voor verwerving wordt per saldo met € 114,5 miljoen verlaagd. Dit is onder andere het gevolg van het naar beneden bijstellen van het budget voor de voorbereidingsfase met per saldo € 113,5 miljoen. Dit is vooral het gevolg van het verplaatsen van budget naar de juiste fase van verwerving in het kader van vervanging van materieel dat aan Oekraïne is geschonken.
De realisatiefase is verlaagd met per saldo € 1,0 miljoen. Er is € 150 miljoen beschikbaar voor strategische samenwerking met de industrie. Daarnaast is budget van 2024 in het juiste kasritme gezet (-/- € 220,2 miljoen), zoals de BKI operationele infra (-/- € 55,0 miljoen), het project Defensie operationeel kledingsysteem (DOKS; -/- € 30,1 miljoen) en niet DMP-plichtige projecten (zoals het project IT organisatie ad € 30,0 miljoen). Ten slotte is de prijsbijsteling aan projecten (€ 32,5 miljoen) toegevoegd. Het restant van per saldo € 37,7 miljoen bestaat uit een aantal herijkingen van projectbudgetten.
Instandhouding
De verhoging van € 76,4 miljoen voor instandhouding wordt met name veroorzaakt door het overhevelen van delta-exploitatie van € 45,5 miljoen en het uitdelen van de prijsbijstelling tranche 2024 (€ 15,3 miljoen) en enkele kleinere mutaties.
Kennis en Innovatie
De verlaging van per saldo € 16,8 miljoen wordt met name veroorzaakt door het overhevelen van € 16,0 miljoen naar de Defensiebegroting in het kader van het opbouwen van het personeelsbestand voor Kennis en Innovatie bij de Bestuursstaf.
Over-/ onderprogrammering
De over- en onderprogrammering wordt met € 214,1 miljoen verlaagd. Op het DMF wordt gewerkt met overprogrammering. Als gevolg van de mutaties die op dit artikel plaatsvinden, wordt ook de overprogrammering aangepast. Hiermee blijft de omvang van de overprogrammering binnen de overeengekomen grens van 30%. Daarnaast is het, gelet op de druk op de Defensie- en arbeidsmarkt, onzeker of alle beschikbare middelen in 2024 tot besteding komen. Om die reden is besloten een deel van het budget over meerdere jaren te spreiden.
Artikel 1 Defensiebreed materieel
Verplichtingen
De verplichtingen zijn € 584,2 miljoen lager dan ten tijde van de tweede suppletoire begroting werd geraamd.
Bij het commercieel vertrouwelijke project Vervanging Wissellaadsystemen, Trekker-opleggercombinaties en Wielbergingsvoertuigen (WTB) is een gedeelte van de verplichtingen niet meer in 2024 gerealiseerd omdat het verwervingstraject meer tijd heeft gekost dan was verwacht. Bij het project Geneeskundige Keten zijn minder verplichtingen gerealiseerd vanwege vertraging in de contractvorming (€ 110,0 miljoen). Met de suppletoire begroting september 2024 is deze verplichtingenruimte aan het Defensiematerieelbegrotingsfonds toegevoegd. Voor de (andere) geneeskundige projecten zijn minder verplichtingen gerealiseerd (€ 36,3 miljoen) omdat het budget in 2024 te hoog was ingeschat. Voor niet-operationeel dienstvervoer zijn de verplichtingen niet meer in 2024 gerealiseerd wegens vertraging in de contractvorming (€ 26,6 miljoen). Ook bij K&I Technologieontwikkeling zijn minder verplichtingen aangegaan door vertraging in de contractvorming (€ 54,8 miljoen). Daarnaast zijn er minder verplichtingen aangegaan voor het Security Fund (SecFund) (€ 75,0 miljoen) en er was meer tijd nodig om voor scale-ups het juiste instrumentarium te vinden (€ 35,0 miljoen). Voor het European Defence Fund (EDF) zijn minder verplichtingen aangegaan (€ 27,0 miljoen) omdat het opzetten van een rechtmatig proces meer tijd heeft gekost dan verwacht. De realisatie zal vanaf 2025 plaatsvinden.
Uitgaven
De uitgaven zijn € 446,2 miljoen lager dan ten tijde van de tweede suppletoire begroting werd geraamd.
Dit wordt grotendeels verklaard door een lagere realisatie op de aankoop van munitie, zowel bij de instandhouding als voor een aantal projecten in de verwervingsfase. Vanwege langere levertijden dan verwacht zijn hiervoor in 2024 geen betalingen meer verricht. Daarnaast zijn er lagere stortingen geweest als bijdrage voor het SecFund en het EDF, zoals hierboven bij de verplichtingen is toegelicht.
Ontvangsten
De ontvangsten zijn € 27,2 miljoen lager dan ten tijde van de tweede suppletoire begroting werd geraamd.
Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de steunverlening aan Oekraïne. Door levering uit eigen voorraad is het portfolio van materieel dat wordt afgestoten, kleiner geworden. Daardoor zijn er lagere verkoopopbrengsten dan was verwacht. Verder waren meer royalties en entrance fees verwacht als betaling voor de toetreding van landen tot het project Groot Pantserwielvoertuig (GPW Boxer). En als gevolg van vertraging bij de verwerving van personenvoertuigen, zijn er minder auto’s ingeruild. In de Kamerbrief «Beleidsmatige mutaties na Najaarsnota» d.d. 16 december 2024, nummer 36 600 K, nr. 6 zijn de lagere ontvangsten aangekondigd.
2.2 Ontvangsten- en uitgavenmutaties
Toelichting | Omschrijving | Artikelen | Totaal |
|---|---|---|---|
1 | Prijsbijstelling DMF | 7, 8 | 322.136 |
2 | Eindejaarsmarge | 7, 8 | 695.530 |
3 | Kasschuif investeringen | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 | ‒ 2.100.000 |
4 | IT diversen | 6, 7 | 35.000 |
5 | Valuta | 1, 7 | ‒ 33.621 |
6 | Interdepartementale budgetoverhevelingen | 1, 2, 3, 6, 7 | 6.136 |
Overige mutaties | ‒ 27.639 | ||
Toelichting belangrijkste mutaties
1. PrijsbijstellingIn totaal wordt € 322,1 miljoen aan prijsbijstelling toegevoegd aan het DMF.
2. EindejaarsmargeDit betreft de toevoeging van de eindejaarsmarge 2023 van € 695,5 miljoen.
3. Kasschuif investeringenDe middelen voor deze investeringen worden vanuit 2024 naar latere jaren geschoven. Het ministerie van Defensie spant zich tot het uiterste in om de voor 2024 op de Defensiebegroting beschikbare middelen tot besteding te laten komen. Desalniettemin is het, onder meer gezien de huidige grillige mondiale defensiemarkt en krapte op de arbeidsmarkt, niet mogelijk om alle projecten conform planning uit te voeren. Derhalve worden de uitgaven in een meer realistisch ritme gezet. De investeringsmiddelen die niet in 2024 uitgegeven kunnen worden blijven beschikbaar voor Defensie en zullen zo snel mogelijk alsnog besteed worden.
Van de kasschuif wordt € 500 miljoen in 2029 toegevoegd. Deze middelen worden na de meerjarenperiode vanaf 2030 structureel in de begroting verwerkt ten behoeve van de aanschaf van munitie en luchtverdediging.
4. IT diversenHet betreft een verhoging van € 35 miljoen en bestaat uit drie verschillende componenten. De eerste bedraagt € 17 miljoen extra kosten voor een nieuw software contract ten behoeve van COMMIT voor onder andere een hoger beveiligingsniveau. De tweede bedraagt € 15 miljoen en bestaat uit extra kosten als gevolg van dataverbruik buiten de Europese Unie. De laatste en derde bedraagt € 3 miljoen en bestaat uit inkoop van extra satellietcapaciteit.
5. ValutaJaarlijks worden op basis van het Centraal Economisch Plan van het Centraal Planbureau de effecten van de wisselkoersmutaties verwerkt op het DMF.
6. Interdepartementale budgetoverhevelingenEen aantal ministeries heeft budget overgeheveld naar Defensie voor het uitvoeren van activiteiten. Een deel daarvan is toegevoegd aan het DMF. Het betreft onder meer een bijdrage (€ 9,7 miljoen) van het ministerie van Economische Zaken en Klimaat ten behoeve van Groeifondsproject POLARIS voor ontwikkeling van radartechnologie. Daarnaast draagt Defensie ook bij aan projecten van andere departementen, zoals een bijdrage aan het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties voor gezamenlijke eenheden. Per saldo komen de budgetoverhevelingen € 6,1 miljoen hoger uit dan begroot in de Ontwerpbegroting 2024.
2.2 Artikel 2 Maritiem materieel
Budgettaire gevolgen van beleid
Stand eerste suppletoire begroting (incl. amendementen en NvW) (1) | Mutaties Suppletoire begroting september (2) | Stand suppletoire begroting september (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 4.938.328 | 1.619.153 | 6.557.481 |
Uitgaven | 1.250.111 | ‒ 95.329 | 1.154.782 | |
2.11 | Verwerving | 1.217.045 | ‒ 106.748 | 1.110.297 |
Opdrachten | 1.217.045 | ‒ 106.748 | 1.110.297 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 3.524 | 19.511 | 23.035 | |
Verwerving: onderzoeksfase | 1.138 | 34 | 1.172 | |
Verwerving: realisatie | 1.212.383 | ‒ 126.293 | 1.086.090 | |
2.12 | Instandhouding | 274.991 | 7.587 | 282.578 |
Opdrachten | 274.991 | 7.587 | 282.578 | |
Instandhouding Materieel | 274.991 | 7.587 | 282.578 | |
2.16 | Over-/ onderprogrammering | ‒ 241.925 | 3.832 | ‒ 238.093 |
Fonds | ‒ 241.925 | 3.832 | ‒ 238.093 | |
Fonds | ‒ 241.925 | 3.832 | ‒ 238.093 | |
Ontvangsten | 19.354 | 0 | 19.354 | |
Toelichting op de verplichtingen
Het verplichtingenbudget voor 2024 wordt per saldo verhoogd met € 1,6 miljard.
Het heeft vooral te maken met de verhoging van het verplichtingenbudget voor Vervanging Onderzeeboten. Zoals opgenomen in de D-brief van dit project is het voor het contract beschikbare budget opgehoogd door een onttrekking vanuit de risicoreservering. Tevens zijn kasmutaties gelijk aan verplichtingenmutaties bij onder andere het uitdelen van loon- en prijsbijstelling.
Toelichting op de uitgaven
Het uitgavenbudget voor 2024 wordt per saldo verlaagd met € 95,3 miljoen. Dit wordt verklaard door:
Verwerving
Het budget voor verwerving wordt per saldo met € 106,7 miljoen verlaagd. Dat heeft onder andere te maken met de verhoging van budget van de voorbereidingsfase van € 19,5 miljoen dat voornamelijk veroorzaakt wordt doordat er projectbudget wordt geschoven naar eerdere jaren om aan te sluiten bij de actuele inzichten over de verwachte realisatiemomenten. Het gaat dan bijvoorbeeld om de projecten Verwerving Maritime Strike en Vervanging Onderzeeboten.
In de realisatiefase is het budget per saldo met € 126,3 miljoen naar beneden bijgesteld. Dit is met name het gevolg van het naar beneden bijstellen van het budget waarmee projecten in het juiste kasritme worden gezet (€ 205,5 miljoen), zoals voor de projecten Vervanging Onderzeeboten en Verwerving Maritime Strike. Daarnaast is de prijsbijstelling toegevoegd aan projecten (€ 35,0 miljoen) en is het budget naar boven bijgesteld voor het Programma Aanvulling inzetvoorraad munitie (€ 55,5 miljoen) en een verlaging van het budget door een aantal kleinere mutaties (€ 11,3) miljoen.
Over-/ Onderprogrammering
Op het DMF wordt gewerkt met overprogrammering. Als gevolg van de mutaties die op dit artikel plaatsvinden, wordt ook de overprogrammering aangepast (€ 3,8 miljoen). Hiermee blijft de omvang van de overprogrammering binnen de overeengekomen grens van 30%.
Artikel 2 Maritiem materieel
Verplichtingen
De verplichtingen zijn € 418,9 miljoen lager dan ten tijde van de tweede suppletoire begroting werd geraamd.
De lagere realisatie wordt voornamelijk veroorzaakt door minder aangegane verplichtingen voor projecten in de realisatiefase. Bij het commercieel vertrouwelijke project ESSM Block 2 - Verwerving en integratie is een contract voor verwerving niet meer in 2024 ondertekend. Bij het commercieel vertrouwelijke project Langer doorvaren LCF: Elektronische oorlogvoering heeft ook vertraging plaatsgevonden bij de contractvorming. De verwachting is dat ondertekening gaat plaatsvinden in het eerste kwartaal van 2025. Bij het commercieel vertrouwelijke project BKI HT1 ESSM Block 2 is de verwerving opgedeeld in twee jaren omdat de betreffende raketten in twee aparte jaren gaan worden besteld. Een deel van de verplichting zal in 2025 worden aangegaan. Bij het commercieel vertrouwelijke project Softskill Torpedo Defensiesysteem heeft de contractvorming een langere doorlooptijd gekend dan verwacht. De verplichting is niet meer in 2024 aangegaan.
Uitgaven
De uitgaven zijn € 113,2 miljoen lager dan ten tijde van de tweede suppletoire begroting werd geraamd.
Dit wordt hoofdzakelijk verklaard door een lagere realisatie van projecten. Bij het commercieel vertrouwelijke project ESSM Block 2 - Verwerving en intergratie zijn de uitgaven niet gerealiseerd vanwege vertraging in de contractvorming. Bij het project Vervanging MK46 Lightweight Torpedo verloopt de verwerving via het Foreign Military Sales programma van de Verenigde Staten. Daarbij heeft de Verenigde Staten een lager bedrag als betaling opgevraagd dan was verwacht.
2.2 Uitgavenmutaties
Omschrijving | Artikel | Totaal |
|---|---|---|
Stand begroting 2024 (inclusief NvW) | 10.923.657 | |
Mutaties 1e suppletoire begroting 2024 | ‒ 1.113.064 | |
Stand 1e suppletoire begroting 2024 | 9.810.593 | |
Mutaties suppletoire begroting september | ‒ 1.567.721 | |
Stand suppletoire begroting september | 8.242.872 | |
Belangrijkste suppletoire mutaties | ||
1. Vermoedelijk beloop investeringen | ‒ 1.452.207 | |
1a. Waarvan Defensiebreed materieel (inclusief kennis en innovatie) | 1 | ‒ 547.498 |
1b. Waarvan Maritiem materieel | 2 | ‒ 211.742 |
1c. Waarvan Land materieel | 3 | ‒ 255.845 |
1d. Waarvan Lucht materieel | 4 | ‒ 137.098 |
1e. Waarvan Infrastructuur en vastgoed | 5 | ‒ 153.686 |
1f. Waarvan investeringen IT | 6 | ‒ 146.338 |
2. Vermoedelijk beloop instandhoudingsuitgaven | 1 t/m 6 | 55.995 |
3. Interdepartementale budgetoverhevelingen | 1, 4, 6 | ‒ 2.135 |
4. SecurityFund | 1 | ‒ 25.000 |
5. Over-/onderprogrammering | 1 t/m 6 | 1.495.138 |
6. Overige mutaties | 8 | 3.840 |
Stand tweede suppletoire begroting 2024 | 8.318.503 |
Toelichting overzicht belangrijkste suppletoire uitgavenmutaties
1. Vermoedelijk beloop investeringen
In deze tweede suppletoire begroting worden de ramingen van de investeringen aangepast op de verwachte realisatie ultimo 2024. Vanwege met name krapte op de arbeidsmarkt en krapte op de Defensiemarkten verlopen projecten niet volgens de planning. Dit betekent dat investeringsbudgetten die dit jaar niet meer gerealiseerd worden, worden doorgeschoven naar een later begrotingsjaar. Deze bijstellingen in de investeringen doen zich voor op alle investeringsartikelen van het DMF - dit zijn de artikelen 1 tot en met 6 (zie in bovenstaande tabel 1a tot en met 1f). In de toelichting bij de afzonderlijke begrotingsartikelen wordt nader ingegaan op de afzonderlijke projecten.
2. Vermoedelijk beloop instandhoudingsuitgaven
De raming voor de instandhoudingsuitgaven van alle investeringsprojecten op het DMF is geactualiseerd. Per saldo worden de instandhoudingsuitgaven op het DMF met € 56,0 miljoen opwaarts bijgesteld. Met deze bijstelling is de raming van de instandhoudingsuitgaven bijgesteld voor de verwachte realisatie in dit begrotingsjaar. De opwaartse bijstelling is gelijk aan de optelling van de instandhoudingsuitgaven op de afzonderlijke artikelen in het DMF. In de toelichting bij deze artikelen wordt nader ingegaan op deze bijstellingen.
3. Interdepartementale budgetoverhevelingen
Als gevolg van verschillende afzonderlijke budgetoverhevelingen met andere departementale begrotingen, neemt het begrotingstotaal van het DMF met per saldo € 2,1 miljoen af. De budgetoverhevelingen vinden plaats op de artikelen Defensiebreed Materieel, Lucht Materieel en IT in het DMF.
4. SecurityFund
Om reeds in 2024 invulling te geven aan de strategische samenwerking met de industrie wordt het reeds aan het parlement aangekondigde Security Fund opgericht bij de Brabantse Ontwikkelings Maatschappij (BOM). Omdat het Ministerie van Economische Zaken aandeelhouder is van de BOM en de juiste juridische grondslag heeft wordt het fondsvermogen van € 25,0 miljoen hiernaar overgeheveld teneinde het als een subsidie uit te keren aan de BOM.
5. Over-/onderprogrammering
Met de actualisatie van de uitgaven voor de projecten zijn de uitgaven aangepast aan de verwachte realisaties van de projecten. Dit betekent dat de raming van de investeringen zodanig neerwaarts is aangepast, dat van overprogrammering geen sprake meer is. Zodoende is de overprogrammering in het geheel teruggebracht naar nul, met uitzondering van het artikel Land Materieel vanwege een versnelling van de met de Voorjaarsnota 2024 (Tweede Kamer, vergaderjaar 2023-2024, 36 550, nr. 1) beschikbaar gestelde additionele financiële middelen voor prioritaire versterking in luchtverdediging en munitie. Met deze suppletoire begroting wordt het verplichtingenbudget naar boven bijgesteld. Daarbij wordt eveneens rekening gehouden met betalingen in 2024. Deze uitgaven zijn planmatig niet verwerkt. Door onderprogrammering te voeren blijft voldoende budget beschikbaar op artikelniveau voor eventuele uitgaven voor dit project.
6. Overige mutaties
Het betreft een bijstelling op artikel 8 van de overige uitgaven. De verdeling naar afzonderlijke projecten vindt dit jaar niet meer plaats.
2.3 Budgettaire gevolgen van beleid
Ontwerpbegroting t (1) | Mutaties via NvW, moties, amendementen en ISB (2) | Vastgestelde begroting t (3) = (1) + (2) | Mutaties 1e suppletoire begroting (4) | Stand 1e suppletoire begroting (5) = (3) + (4) | Mutatie 2025 | Mutatie 2026 | Mutatie 2027 | Mutatie 2028 | Mutatie 2029 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 1.477.899 | 200.000 | 1.677.899 | 12.795 | 1.690.694 | ‒ 557.758 | 17.197 | ‒ 37.390 | ‒ 142.061 | 101.684 |
Uitgaven | 1.889.353 | 200.000 | 2.089.353 | ‒ 123.959 | 1.965.394 | ‒ 141.789 | ‒ 10.036 | ‒ 90.096 | ‒ 130.036 | ‒ 48.120 | |
1.11 | Verwerving | 1.101.158 | 200.000 | 1.301.158 | 43.093 | 1.344.251 | ‒ 368.711 | 200.739 | 91.254 | ‒ 10.656 | 116.352 |
Opdrachten | 1.101.158 | 200.000 | 1.301.158 | 43.093 | 1.344.251 | ‒ 368.711 | 200.739 | 91.254 | ‒ 10.656 | 116.352 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 226.844 | 200.000 | 426.844 | ‒ 299.726 | 127.118 | ‒ 168.272 | ‒ 187.807 | ‒ 169.773 | ‒ 167.304 | 42.896 | |
Verwerving: realisatie | 874.314 | 0 | 874.314 | 342.819 | 1.217.133 | ‒ 200.439 | 388.546 | 261.027 | 156.648 | 73.456 | |
1.12 | Instandhouding | 517.237 | 0 | 517.237 | 38.453 | 555.690 | 7.729 | 7.349 | 5.832 | 7.832 | 8.381 |
Opdrachten | 517.237 | 0 | 517.237 | 38.453 | 555.690 | 7.729 | 7.349 | 5.832 | 7.832 | 8.381 | |
Instandhouding Materieel | 517.237 | 0 | 517.237 | 38.453 | 555.690 | 7.729 | 7.349 | 5.832 | 7.832 | 8.381 | |
1.13 | Kennis en Innovatie | 152.123 | 0 | 152.123 | 60.446 | 212.569 | ‒ 12.054 | ‒ 30.863 | ‒ 12.873 | ‒ 14.671 | ‒ 12.873 |
Bekostiging | 152.123 | 0 | 152.123 | 60.446 | 212.569 | ‒ 12.054 | ‒ 30.863 | ‒ 12.873 | ‒ 14.671 | ‒ 12.873 | |
Bijdrage grote onderzoeksfaciliteiten | 94.687 | 0 | 94.687 | ‒ 47.923 | 46.764 | ‒ 83.438 | ‒ 84.936 | ‒ 84.773 | ‒ 77.571 | ‒ 75.773 | |
Technologieontwikkeling | 46.508 | 0 | 46.508 | 34.165 | 80.673 | 9.311 | 9.000 | 9.000 | 0 | 0 | |
Kennisgebruik | 3.744 | 0 | 3.744 | 450 | 4.194 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Kort Cyclische Innovatie | 7.184 | 0 | 7.184 | 73.754 | 80.938 | 62.073 | 45.073 | 62.900 | 62.900 | 62.900 | |
1.16 | Over-/ onderprogrammering | 118.835 | 0 | 118.835 | ‒ 265.951 | ‒ 147.116 | 231.247 | ‒ 187.261 | ‒ 174.309 | ‒ 112.541 | ‒ 159.980 |
Fonds | 118.835 | 0 | 118.835 | ‒ 265.951 | ‒ 147.116 | 231.247 | ‒ 187.261 | ‒ 174.309 | ‒ 112.541 | ‒ 159.980 | |
Fonds | 118.835 | 0 | 118.835 | ‒ 265.951 | ‒ 147.116 | 231.247 | ‒ 187.261 | ‒ 174.309 | ‒ 112.541 | ‒ 159.980 | |
Ontvangsten | 73.827 | 0 | 73.827 | 6.000 | 79.827 | 12.000 | ‒ 6.000 | ‒ 6.000 | 0 | 0 | |
In totaal is voor 2024 71 % juridisch verplicht en 29 % beleidsmatig gereserveerd ten opzichte van het totaal beschikbare budget.
Toelichting op de verplichtingen
De verplichtingen voor Defensiebreed materieel zijn per saldo met € 12,8 miljoen naar boven bijgesteld. Het betreft een optelsom van opwaartse en neerwaartse bijstellingen bij de instrumenten. Bij Kennis en Innovatie heeft dat onder andere te maken met het uitvoeren van kort cyclische activiteiten. Bij verwerving heeft dit te maken met projecten die overgaan naar een andere fase, zoals de Vervanging Medium Utility Helicopter, en doordat projectbudgetten in de juiste jaren zijn gezet in lijn met actuele verwachte realisatiemomenten. Tot slot betreft het de overheveling van verplichtingen uit 2023 die in dat jaar niet zijn aangegaan.
Toelichting op de uitgaven
Verwerving
Verwerving: voorbereidingsfase
Het budget voor de projecten in de voorbereidingsfase wordt met € 299,7 miljoen verlaagd. Deze verlaging wordt voornamelijk veroorzaakt doordat er projectbudget wordt geschoven naar andere jaren om aan te sluiten bij de actuele inzichten over de verwachte realisatiemomenten. Dit komt onder andere door langere doorlooptijden voor het afsluiten van contracten en levertijden ten gevolge van de huidige marktomstandigheden.
Tevens is er projectbudget overgeheveld naar de onderzoeks- of realisatiefase. Voorbeelden hiervan zijn Waterbarrière Nieuwe Haven, Medium Utility Helicopter en Strategic Aeromedical Evacuation SAE.
Verwerving: realisatiefase
De realisatiefase van Defensiebreed materieel is met € 342,8 miljoen naar boven bijgesteld. Dit is enerzijds een gevolg van het toevoegen van budget dat in 2023 niet tot realisatie is gekomen (€ 459,0 miljoen), voor onder andere Verwerving Beleidskader Inzetvoorraden Conventionele Munitie (BKI) en het project Defensiebrede Vervanging Wielvoertuigen (DVOW), het overhevelen van budget naar de realisatiefase (€ 104,8 miljoen), waaronder de projecten Waterbarrière Nieuwe Haven, Medium Utility Helicopter en Strategic Aeromedical Evacuation SAE. Anderzijds is dit een gevolg van het verwerken van kasschuiven waarmee de projecten in het juiste kasritme zijn gezet(-/- € 168,0 miljoen), zoals het programma Defensiebrede Vervanging Operationele Wielvoertuigen, het project BKI conventionele munitie en de herschikking van het wissellaadsysteem oplegcombinatie.
Instandhouding
Het instandhoudingsbudget is per saldo met € 38,5 miljoen gestegen. Dit is grotendeels een gevolg van het toevoegen van budget dat in 2023 niet tot realisatie is gekomen (€ 33,9 miljoen). Het betreft uitgaven van het Munitiebedrijf voor de PATRIOT (Phased Array Tracking radar to Intercept On Target) raketten. Daar is het PATRIOT Advanced Capability (PAC)-3 missile recertificeringsprogramma van € 27,5 mln van 2023 naar 2024 geschoven. Het restant betreft diverse overige mutaties.
Kennis en Innovatie
Het budget voor Kennis en Innovatie is met € 60,4 miljoen gestegen. De verhoging wordt voornamelijk veroorzaakt door het versterken en formaliseren van de diverse innovatiecentra binnen Defensie met € 55,0 miljoen.
Over-/ onderprogrammering
Op het DMF wordt gewerkt met overprogrammering. Als gevolg van de mutaties die op dit artikel plaatsvinden, wordt ook de overprogrammering aangepast. Hiermee blijft de omvang van de overprogrammering binnen de overeengekomen grens van 30%.
Ontwerpbegroting t (1) | Mutaties via NvW, moties, amendementen en ISB (2) | Vastgestelde begroting t (3) = (1) + (2) | Mutaties 1e suppletoire begroting (4) | Stand 1e suppletoire begroting (5) = (3) + (4) | Mutatie 2025 | Mutatie 2026 | Mutatie 2027 | Mutatie 2028 | Mutatie 2029 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 5.402.527 | 0 | 5.402.527 | ‒ 464.199 | 4.938.328 | 555.194 | 955.824 | 42.643 | 397.712 | ‒ 232.887 |
Uitgaven | 1.482.684 | 0 | 1.482.684 | ‒ 232.573 | 1.250.111 | ‒ 212.955 | 224.763 | 146.826 | 126.408 | ‒ 24.781 | |
2.11 | Verwerving | 1.216.079 | 0 | 1.216.079 | 966 | 1.217.045 | 235.866 | 368.175 | ‒ 101.664 | 176.426 | ‒ 361.143 |
Opdrachten | 1.216.079 | 0 | 1.216.079 | 966 | 1.217.045 | 235.866 | 368.175 | ‒ 101.664 | 176.426 | ‒ 361.143 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 157.033 | 0 | 157.033 | ‒ 153.509 | 3.524 | ‒ 175.558 | 109.770 | ‒ 472.935 | ‒ 381.457 | ‒ 622.096 | |
Verwerving: onderzoeksfase | 332.866 | 0 | 332.866 | ‒ 331.728 | 1.138 | ‒ 305.554 | ‒ 441.738 | ‒ 562.758 | ‒ 500.313 | ‒ 568.970 | |
Verwerving: realisatie | 726.180 | 0 | 726.180 | 486.203 | 1.212.383 | 716.978 | 700.143 | 934.029 | 1.058.196 | 829.923 | |
2.12 | Instandhouding | 228.896 | 0 | 228.896 | 46.095 | 274.991 | 16.037 | ‒ 28.016 | 14.223 | 6.421 | ‒ 9.718 |
Opdrachten | 228.896 | 0 | 228.896 | 46.095 | 274.991 | 16.037 | ‒ 28.016 | 14.223 | 6.421 | ‒ 9.718 | |
Instandhouding Materieel | 228.896 | 0 | 228.896 | 46.095 | 274.991 | 16.037 | ‒ 28.016 | 14.223 | 6.421 | ‒ 9.718 | |
2.16 | Over-/ onderprogrammering | 37.709 | 0 | 37.709 | ‒ 279.634 | ‒ 241.925 | ‒ 464.858 | ‒ 115.396 | 234.267 | ‒ 56.439 | 346.080 |
Fonds | 37.709 | 0 | 37.709 | ‒ 279.634 | ‒ 241.925 | ‒ 464.858 | ‒ 115.396 | 234.267 | ‒ 56.439 | 346.080 | |
Fonds | 37.709 | 0 | 37.709 | ‒ 279.634 | ‒ 241.925 | ‒ 464.858 | ‒ 115.396 | 234.267 | ‒ 56.439 | 346.080 | |
Ontvangsten | 9.684 | 0 | 9.684 | 9.670 | 19.354 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
In totaal is voor 2024 42 % juridisch verplicht en 58 % beleidsmatig gereserveerd ten opzichte van het totaal beschikbare budget.
Toelichting op de verplichtingen
De verplichtingen voor maritiem materieel zijn per saldo met € 464,2 miljoen naar beneden bijgesteld. Dit is grotendeels het gevolg van de onder verwerving opgenomen toelichtingen en kleinere overige mutaties. Het verplichtingenbudget voor de Multipurpose fregatten (M-fregatten) en Vervanging Onderzeeboten is van de onderzoeksfase overgeheveld naar de realisatiefase.
Toelichting op de uitgaven
Verwerving
Verwerving: voorbereidingsfase
Het budget voor de projecten in de voorbereidingsfase is met de eerste suppletoire begroting met € 153,5 miljoen verlaagd.
Deze verlaging wordt voornamelijk veroorzaakt, doordat projectbudget is overgeheveld naar de onderzoeks- of realisatiefase. Dat geldt bijvoorbeeld voor het langer doorvaren van de Luchtverdedigings- en commandofregatten (LCF-fregatten), het langer instandhouden van de Walrusklasse onderzeeboten en de Intelligence, Surveillance and Reconnaissance (ISR)-capaciteit Noordzee.
Ook wordt er projectbudget in de juiste jaren gezet om aan te sluiten bij de actuele inzichten over de verwachte realisatiemomenten. Dit komt onder andere door langere doorlooptijden voor het afsluiten van contracten en levertijden ten gevolge van de huidige marktomstandigheden.
Verwerving: onderzoeksfase
Het budget voor de projecten in de onderzoeksfase is met de eerste suppletoire begroting met € 331,7 miljoen verlaagd.
Deze verlaging wordt voornamelijk veroorzaakt, doordat projectbudget voor de Multipurposefregatten (M-fregatten) en Vervanging Onderzeeboten is overgeheveld naar de realisatiefase.
Verwerving: realisatiefase
De realisatiefase van Maritiem materieel is met € 486,2 miljoen verhoogd. Dit is enerzijds een gevolg van het toevoegen van budget dat in 2023 niet tot realisatie is gekomen (€ 244,4 miljoen) zoals bij de projecten ESSM Block 2 en Vervanging MK46 Lightweight Torpedo, het overhevelen van budget naar de realisatiefase (€ 667,0 miljoen) voor onder andere de Vervanging M-Fregatten en de Vervanging Onderzeeboten. Anderzijds is dit een gevolg van het verwerken van kasschuiven uit het Defensie Lifecycle Plan, waarmee de projecten in het juiste kasritme zijn gezet (-/- € 413,5 miljoen). Dit betreft onder andere het project Future Littoral All-Terrain Mobility Band Vagn (FLATM BV), het project vervanging Hulpvaartuigen en ESSM Block 2. Het restant betreft diverse overige mutaties (-/- € 14,0 miljoen).
Instandhouding
Voor de Instandhoudingsopgaven is het budget per saldo met € 46,1 miljoen gestegen. Dit is het gevolg van het toevoegen van budget (€ 20,0 miljoen) uit de Defensiebegroting artikel 2 omdat onderhoudswerkzaamheden vanwege personele ondervulling worden uitbesteed. Het restant betreft een overboeking uit de verwervingsvoorbereidingsfase en diverse kleinere mutaties.
Over-/ onderprogrammering
Op het DMF wordt gewerkt met overprogrammering. Als gevolg van de mutaties die op dit artikel plaatsvinden, wordt ook de overprogrammering aangepast. Hiermee blijft de omvang van de overprogrammering binnen de overeengekomen grens van 30%. Daarnaast is het, gelet op de druk op de Defensie- en arbeidsmarkt, onzeker of alle beschikbare middelen in 2024 tot besteding komen. Om die reden is besloten een deel van het budget over meerdere jaren te spreiden.
Ontwerpbegroting t (1) | Mutaties via NvW, moties, amendementen en ISB (2) | Vastgestelde begroting t (3) = (1) + (2) | Mutaties 1e suppletoire begroting (4) | Stand 1e suppletoire begroting (5) = (3) + (4) | Mutatie 2025 | Mutatie 2026 | Mutatie 2027 | Mutatie 2028 | Mutatie 2029 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 1.508.189 | 0 | 1.508.189 | 1.299.991 | 2.808.180 | ‒ 986.743 | 37.802 | 150.142 | ‒ 7.690 | 510.358 |
Uitgaven | 1.969.225 | 0 | 1.969.225 | ‒ 251.766 | 1.717.459 | ‒ 267.676 | 498.092 | 27.371 | 91.712 | ‒ 58.797 | |
3.11 | Verwerving | 1.602.776 | 0 | 1.602.776 | ‒ 297.420 | 1.305.356 | ‒ 764.185 | 597.091 | 434.343 | 258.749 | ‒ 14.644 |
Opdrachten | 1.602.776 | 0 | 1.602.776 | ‒ 297.420 | 1.305.356 | ‒ 764.185 | 597.091 | 434.343 | 258.749 | ‒ 14.644 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 453.910 | 0 | 453.910 | ‒ 406.674 | 47.236 | ‒ 570.834 | 221.633 | ‒ 30.258 | 4.103 | 40.000 | |
Verwerving: onderzoeksfase | 7.439 | 0 | 7.439 | ‒ 7.439 | 0 | ‒ 27.241 | ‒ 176.585 | ‒ 149.864 | ‒ 121.775 | 0 | |
Verwerving: realisatie | 1.141.427 | 0 | 1.141.427 | 116.693 | 1.258.120 | ‒ 166.110 | 552.043 | 614.465 | 376.421 | ‒ 54.644 | |
3.12 | Instandhouding | 364.417 | 0 | 364.417 | 9.287 | 373.704 | 3.903 | 5.572 | 5.900 | 25.586 | 5.591 |
Opdrachten | 364.417 | 0 | 364.417 | 9.287 | 373.704 | 3.903 | 5.572 | 5.900 | 25.586 | 5.591 | |
Instandhouding Materieel | 364.417 | 0 | 364.417 | 9.287 | 373.704 | 3.903 | 5.572 | 5.900 | 25.586 | 5.591 | |
3.16 | Over-/ onderprogrammering | 2.032 | 0 | 2.032 | 36.367 | 38.399 | 492.606 | ‒ 104.571 | ‒ 412.872 | ‒ 192.623 | ‒ 49.744 |
Fonds | 2.032 | 0 | 2.032 | 36.367 | 38.399 | 492.606 | ‒ 104.571 | ‒ 412.872 | ‒ 192.623 | ‒ 49.744 | |
Fonds | 2.032 | 0 | 2.032 | 36.367 | 38.399 | 492.606 | ‒ 104.571 | ‒ 412.872 | ‒ 192.623 | ‒ 49.744 | |
Ontvangsten | 2.500 | 0 | 2.500 | 0 | 2.500 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
In totaal is voor 2024 62 % juridisch verplicht en 38 % beleidsmatig gereserveerd ten opzichte van het totaal beschikbare budget.
Toelichting op de verplichtingen
De verplichtingen voor land materieel zijn per saldo met € 1,3 miljard naar boven bijgesteld. Dit heeft grotendeels te maken met verplichtingen uit 2023 die in dat jaar niet zijn aangegaan. Daarnaast zijn de verplichtingen in lijn gebracht met actuele inzichten over de verwachte realisatiemomenten en heeft het versnellen van de aankoop van munitie een opwaartse bijstelling teweeggebracht.
Toelichting op de uitgaven
Verwerving
Verwerving: voorbereidingsfase
Het budget voor de projecten in de voorbereidingsfase wordt met € 406,7 miljoen verlaagd. Deze verlaging wordt vooral veroorzaakt, doordat er projectbudget wordt geschoven naar andere jaren om aan te sluiten bij de actuele inzichten over de verwachte realisatiemomenten. Dit komt onder andere door langere doorlooptijden voor het afsluiten van contracten en levertijden ten gevolge van de huidige marktomstandigheden.
Tevens is er projectbudget overgeheveld naar de onderzoeks- of realisatiefase. Dit geldt bijvoorbeeld voor het project Versterken vuursteun en het opheffen van het Single Service Management (SSM) vuursteuncapaciteit en de mortiercapaciteit.
Verwerving: realisatiefase
De realisatiefase van verwerving landmaterieel is met € 116,7 miljoen verhoogd. Dit is enerzijds een gevolg van het verwerken van kasschuiven waarmee de projecten in het juiste kasritme zijn gezet, zoals de projecten Verlenging levensduur Patriot en de Midlife Update (MLU) voor het wapensysteem Infanterie gevechtsvoertuig (IGV) CV9035NL. Anderzijds is het een gevolg van het toevoegen van budget dat in 2023 niet tot realisatie is gekomen (€ 83,5 miljoen). Dit betreft onder andere het project Verwerving Beleidskader Inzetvoorraden Conventionele Munitie Land (BKI) en het project Verwerving Grootpantserwielvoertuig Boxer. Het restant betreft diverse overige mutaties.
Instandhouding
Het budget voor de instandhouding van materieel is per saldo gestegen met € 9,3 miljoen. Dit bestaat grotendeels uit € 6,8 miljoen aan middelen die niet tot uitgaven zijn gekomen in 2023. Het restant wordt verklaard door een aantal kleinere mutaties.
Over-/ onderprogrammering
Op het DMF wordt gewerkt met overprogrammering. Als gevolg van de mutaties die op dit artikel plaatsvinden, wordt ook de overprogrammering aangepast. Hiermee blijft de omvang van de overprogrammering binnen de overeengekomen grens van 30%.
Ontwerpbegroting t (1) | Mutaties via NvW, moties, amendementen en ISB (2) | Vastgestelde begroting t (3) = (1) + (2) | Mutaties 1e suppletoire begroting (4) | Stand 1e suppletoire begroting (5) = (3) + (4) | Mutatie 2025 | Mutatie 2026 | Mutatie 2027 | Mutatie 2028 | Mutatie 2029 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 2.357.939 | 0 | 2.357.939 | 778.462 | 3.136.401 | ‒ 22.862 | 283.303 | ‒ 492.646 | ‒ 82.167 | 70.666 |
Uitgaven | 2.568.092 | 0 | 2.568.092 | ‒ 594.617 | 1.973.475 | ‒ 59.095 | 274.861 | 119.649 | 73.213 | 50.870 | |
4.11 | Verwerving | 2.130.721 | 0 | 2.130.721 | ‒ 303.260 | 1.827.461 | 81.988 | 421.351 | ‒ 175.427 | 192.772 | 191.247 |
Opdrachten | 2.130.721 | 0 | 2.130.721 | ‒ 303.260 | 1.827.461 | 81.988 | 421.351 | ‒ 175.427 | 192.772 | 191.247 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 315.740 | 0 | 315.740 | ‒ 235.532 | 80.208 | ‒ 54.350 | 203.744 | ‒ 372.430 | ‒ 99.344 | ‒ 140.037 | |
Verwerving: realisatie | 1.814.981 | 0 | 1.814.981 | ‒ 67.728 | 1.747.253 | 136.338 | 217.607 | 197.003 | 292.116 | 331.284 | |
4.12 | Instandhouding | 437.371 | 0 | 437.371 | 11.816 | 449.187 | 10.711 | 12.489 | ‒ 4.646 | ‒ 8.015 | 16.135 |
Opdrachten | 437.371 | 0 | 437.371 | 11.816 | 449.187 | 10.711 | 12.489 | ‒ 4.646 | ‒ 8.015 | 16.135 | |
Instandhouding Materieel | 437.371 | 0 | 437.371 | 11.816 | 449.187 | 10.711 | 12.489 | ‒ 4.646 | ‒ 8.015 | 16.135 | |
4.16 | Over-/ onderprogrammering | 0 | 0 | 0 | ‒ 303.173 | ‒ 303.173 | ‒ 151.794 | ‒ 158.979 | 299.722 | ‒ 111.544 | ‒ 156.512 |
Fonds | 0 | 0 | 0 | ‒ 303.173 | ‒ 303.173 | ‒ 151.794 | ‒ 158.979 | 299.722 | ‒ 111.544 | ‒ 156.512 | |
Fonds | 0 | 0 | 0 | ‒ 303.173 | ‒ 303.173 | ‒ 151.794 | ‒ 158.979 | 299.722 | ‒ 111.544 | ‒ 156.512 | |
Ontvangsten | 400 | 0 | 400 | 3.769 | 4.169 | 1.027 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
In totaal is voor 2024 100 % juridisch verplicht en 0 % beleidsmatig gereserveerd ten opzichte van het totaal beschikbare budget. Het huidige percentage juridisch verplicht wordt nog nader bezien in samenhang met veranderende leverschema's en indien nodig bij het eerstvolgende begrotingsmoment aangepast.
Toelichting op de verplichtingen
De verplichtingen voor lucht materieel zijn per saldo met € 778,5 miljoen naar boven bijgesteld. Dit heeft grotendeels te maken met verplichtingen uit 2023 die in dat jaar niet zijn aangegaan.
Toelichting op de uitgaven
Verwerving
Verwerving: voorbereidingsfase
Het budget voor de projecten in de voorbereidingsfase wordt met € 235,5 miljoen verlaagd.
Deze verlaging wordt voornamelijk veroorzaakt door het herschikken van projectbudget naar latere jaren om deze in lijn te brengen met actuele inzichten over realisatiemomenten. Ook heeft er overheveling van projectbudget naar de realisatiefase plaatsgevonden, bijvoorbeeld voor het project Helix.
Verwerving: realisatiefase
Het budget voor de verwerving realisatiefase is met € 67,7 miljoen verlaagd. Het betreft een optelsom van neerwaartse en opwaartse bijstellingen. Dit wordt onder andere veroorzaakt door het verwerken van kasschuiven waarmee de projecten in het juiste kasritme zijn gezet, waaronder het project Verwerving F-35. Daarnaast is er budget toegevoegd dat in 2023 niet tot realisatie is gekomen (€ 285,0 miljoen), zoals projecten Apache Remanufacture en Chinook Vervanging en Modernisering. Het restant betreft een deel dat van de voorbereidingsfase is overgeheveld naar de realisatiefase en diverse overige mutaties.
Instandhouding
Het instandhoudingsbudget lucht materieel is per saldo met € 11,8 miljoen gestegen. Dit is enerzijds het gevolg van de toevoeging van het Multi Role Tanker Transport (MRTT-) budget van € 30,9 miljoen. Dit budget is vanuit de investeringen (delta-exploitatiereeks) naar het CLSK-deel van lucht materieel overgeheveld. Daartegenover staat dat het budget met € 13,9 miljoen naar beneden is bijgesteld omdat de bijbehorende uitgaven al in 2023 hebben plaatsgevonden en heeft een negatieve bijstelling op het budget plaatsgevonden van € 5,2 miljoen vanwege de gewijzigde wisselkoers van de Amerikaanse dollar en de Zweedse Kroon (CEP wisselkoerscorrectie).
Over-/ onderprogrammering
Op het DMF wordt gewerkt met overprogrammering. Als gevolg van de mutaties die op dit artikel plaatsvinden, wordt ook de overprogrammering aangepast. Hiermee blijft de omvang van de overprogrammering binnen de overeengekomen grens van 30%.
Ontwerpbegroting t (1) | Mutaties via NvW, moties, amendementen en ISB (2) | Vastgestelde begroting t (3) = (1) + (2) | Mutaties 1e suppletoire begroting (4) | Stand 1e suppletoire begroting (5) = (3) + (4) | Mutatie 2025 | Mutatie 2026 | Mutatie 2027 | Mutatie 2028 | Mutatie 2029 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 911.097 | 0 | 911.097 | 53.001 | 964.098 | 123.059 | 449.727 | 186.959 | 553.415 | 647.376 |
Uitgaven | 982.991 | 0 | 982.991 | 77.691 | 1.060.682 | ‒ 195.946 | 163.993 | ‒ 8.993 | ‒ 4.956 | 250.352 | |
5.11 | Verwerving | 700.815 | 0 | 700.815 | 46.227 | 747.042 | 75.483 | 410.823 | 156.749 | 519.727 | 582.490 |
Opdrachten | 700.815 | 0 | 700.815 | 46.227 | 747.042 | 75.483 | 410.823 | 156.749 | 519.727 | 582.490 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 119.443 | 0 | 119.443 | ‒ 103.274 | 16.169 | 81.161 | 237.823 | ‒ 71.888 | 398.589 | 548.222 | |
Verwerving: realisatie | 581.372 | 0 | 581.372 | 149.501 | 730.873 | ‒ 5.678 | 173.000 | 228.637 | 121.138 | 34.268 | |
5.12 | Instandhouding | 456.046 | 0 | 456.046 | 40.083 | 496.129 | 41.642 | 39.492 | 41.070 | 42.024 | 46.186 |
Opdrachten | 456.046 | 0 | 456.046 | 40.083 | 496.129 | 41.642 | 39.492 | 41.070 | 42.024 | 46.186 | |
Instandhouding Infrastructuur | 456.046 | 0 | 456.046 | 40.083 | 496.129 | 41.642 | 39.492 | 41.070 | 42.024 | 46.186 | |
5.15 | Onzekerheidsreservering | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18.700 |
Fonds | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18.700 | |
Fonds | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 18.700 | |
5.16 | Over-/ onderprogrammering | ‒ 173.870 | 0 | ‒ 173.870 | ‒ 8.619 | ‒ 182.489 | ‒ 313.071 | ‒ 286.322 | ‒ 206.812 | ‒ 566.707 | ‒ 397.024 |
Fonds | ‒ 173.870 | 0 | ‒ 173.870 | ‒ 8.619 | ‒ 182.489 | ‒ 313.071 | ‒ 286.322 | ‒ 206.812 | ‒ 566.707 | ‒ 397.024 | |
Fonds | ‒ 173.870 | 0 | ‒ 173.870 | ‒ 8.619 | ‒ 182.489 | ‒ 313.071 | ‒ 286.322 | ‒ 206.812 | ‒ 566.707 | ‒ 397.024 | |
Ontvangsten | 28.240 | 0 | 28.240 | 0 | 28.240 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
In totaal is voor 2024 83 % juridisch verplicht en 17% beleidsmatig gereserveerd ten opzichte van het totaal beschikbare budget.
Toelichting op de verplichtingen
De verplichtingen voor infrastructuur en vastgoed zijn per saldo met € 53,0 miljoen naar boven bijgesteld. Het betreft een optelsom van opwaartse en neerwaartse bijstellingen bij de instrumenten. Dit is onder andere het gevolg van de onder verwerving toegelichte overhevelingen en verplichtingen uit 2023 die in dat jaar niet zijn aangegaan.
Toelichting op de uitgaven
Verwerving
Verwerving: voorbereidingsfase
Het budget voor de projecten in de voorbereidingsfase is met de eerste suppletoire begroting met € 103,3 miljoen verlaagd.
Deze verlaging wordt voornamelijk veroorzaakt, doordat projectbudget is overgeheveld naar de realisatiefase. Dit geldt bijvoorbeeld voor het project Verbeteren legering Defensiebreed fase 2 en Revitalisering Johannes Postkazerne te Havelte. Daarnaast wordt er projectbudget geschoven naar andere jaren om aan te sluiten bij de actuele inzichten over de verwachte realisatiemomenten.
Verwerving: realisatiefase
Het budget voor de realisatiefase is per saldo met € 149,5 miljoen verhoogd. Budget wat in 2023 niet tot uitgaven heeft geleid is toegevoegd aan het budget voor 2024 (€ 234,2 miljoen). Daarnaast is budget van de voorbereidingsfase naar de uitvoeringsfase verschoven (€ 58,9 miljoen).
Voor een aantal projecten is het budget verhoogd. Dit betreft Verbeteren legering Defensiebreed voor € 62,9 miljoen, startbudget PFAS voor € 22,4 miljoen en verdeling budget Programma Concentreren, Vernieuwen, Verduurzamen (CVV) voor € 25,0 miljoen. Dit budget komt gedeeltelijk uit 2023 waar het niet tot realisatie is gekomen. Specifiek voor het project Verbeteren legering Defensiebreed komt het budget uit de voorbereidingsfase naar de realisatiefase.
De realisatie van een aantal projecten is van 2024 verschoven naar latere jaren en de hiermee samenhangende budgetten schuiven ook mee wat leidt tot een verlaging van het budget (€ 260,6 miljoen). Dit bedrag wordt opgemaakt uit onder andere de projecten Aanpassing Vastgoed en Equipmentcomplex.
Een aantal andere kleine herschikkingen leidt per saldo tot een verhoging van het budget met € 6,7 miljoen.
Instandhouding
Het budget voor de instandhouding van het vastgoed is met € 40,1 miljoen gestegen.
Budget wat in 2023 niet tot uitgaven heeft geleid is toegevoegd aan het budget voor 2024 (€ 143,4 miljoen). Dit betreft het budget voor instandhouding van vastgoed (€ 78,4 miljoen) en CVV-budget (€ 65 miljoen). De realisatie van een aantal projecten is van 2024 verschoven naar latere jaren en de hiermee samenhangende budgetten schuiven ook mee wat leidt tot een verlaging van het budget (€ 128,4 miljoen). Een aantal andere kleine herschikkingen leidt per saldo tot een verhoging van het budget met € 25 miljoen.
Over-/ onderprogrammering
Op het DMF wordt gewerkt met overprogrammering. Als gevolg van de mutaties die op dit artikel plaatsvinden, wordt ook de overprogrammering aangepast. Hiermee blijft de omvang van de overprogrammering binnen de overeengekomen grens van 30%.
Ontwerpbegroting t (1) | Mutaties via NvW, moties, amendementen en ISB (2) | Vastgestelde begroting t (3) = (1) + (2) | Mutaties 1e suppletoire begroting (4) | Stand 1e suppletoire begroting (5) = (3) + (4) | Mutatie 2025 | Mutatie 2026 | Mutatie 2027 | Mutatie 2028 | Mutatie 2029 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 1.737.187 | 0 | 1.737.187 | ‒ 751.480 | 985.707 | ‒ 234.349 | 318.167 | 5.093 | 278.032 | 338.454 |
Uitgaven | 1.816.435 | 0 | 1.816.435 | ‒ 440.985 | 1.375.450 | ‒ 107.356 | 108.599 | 191.817 | 159.528 | 85.276 | |
6.11 | Verwerving | 1.410.078 | 0 | 1.410.078 | ‒ 548.682 | 861.396 | ‒ 188.634 | 272.419 | ‒ 6.743 | 263.745 | 268.365 |
Opdrachten | 1.410.078 | 0 | 1.410.078 | ‒ 548.682 | 861.396 | ‒ 188.634 | 272.419 | ‒ 6.743 | 263.745 | 268.365 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 619.107 | 0 | 619.107 | ‒ 573.193 | 45.914 | ‒ 539.876 | ‒ 81.679 | ‒ 264.625 | 97.361 | 201.802 | |
Verwerving: realisatie | 790.971 | 0 | 790.971 | 24.511 | 815.482 | 351.242 | 354.098 | 257.882 | 166.384 | 66.563 | |
6.12 | Instandhouding | 555.159 | 0 | 555.159 | ‒ 33.666 | 521.493 | 53.161 | 48.752 | 50.805 | 47.283 | 46.731 |
Opdrachten | 555.159 | 0 | 555.159 | ‒ 33.666 | 521.493 | 53.161 | 48.752 | 50.805 | 47.283 | 46.731 | |
Instandhouding IT | 555.159 | 0 | 555.159 | ‒ 33.666 | 521.493 | 53.161 | 48.752 | 50.805 | 47.283 | 46.731 | |
6.16 | Over-/ onderprogrammering | ‒ 148.802 | 0 | ‒ 148.802 | 141.363 | ‒ 7.439 | 28.117 | ‒ 212.572 | 147.755 | ‒ 151.500 | ‒ 229.820 |
Fonds | ‒ 148.802 | 0 | ‒ 148.802 | 141.363 | ‒ 7.439 | 28.117 | ‒ 212.572 | 147.755 | ‒ 151.500 | ‒ 229.820 | |
Fonds | ‒ 148.802 | 0 | ‒ 148.802 | 141.363 | ‒ 7.439 | 28.117 | ‒ 212.572 | 147.755 | ‒ 151.500 | ‒ 229.820 | |
Ontvangsten | 16.769 | 0 | 16.769 | 0 | 16.769 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
In totaal is voor 2024 76 % juridisch verplicht en 24 % beleidsmatig gereserveerd ten opzichte van het totaal beschikbare budget.
Toelichting op de verplichtingen
De verplichtingen voor IT zijn per saldo met € 751,5 miljoen naar beneden bijgesteld. Het betreft een optelsom van opwaartse en neerwaartse bijstellingen bij de instrumenten. Dit is grotendeels het gevolg van de onder verwerving toegelichte overhevelingen, zoals de overgang van projecten naar een andere fase, maar ook van verplichtingen uit 2023 die niet in dat jaar zijn aangegaan. Tevens zijn de verplichtingenstanden van diverse projecten in lijn gebracht met actuele inzichten over de verwachte realisatiemomenten.
Toelichting op de uitgaven
Verwerving
Verwerving: voorbereidingsfase
Het budget voor de projecten in de voorbereidingsfase wordt met € 573,2 miljoen verlaagd.
Deze verlaging wordt onder andere veroorzaakt, doordat projectbudget is overgeheveld naar de realisatiefase. Voorbeelden hiervan zijn het project Bouwen fundering data gedreven werken en Data Science (DS) & Artificial Intelligence (AI), Joint Targeting Support Cell, Command and Control (C2) systemen van de luchtmacht en Verduurzamen IT gezondheidszorg.
Daarnaast wordt er projectbudget geschoven naar andere jaren om aan te sluiten bij de actuele inzichten over de verwachte realisatiemomenten. Dit komt onder andere door beperkte capaciteiten in de ‘voorzien in’-keten en door langere doorlooptijden voor het afsluiten van contracten. In de Defensieorganisatie wordt met het voorzien-in van materieel het proces bedoeld dat loopt van de behoeftestelling tot en met levering van goederen en/of diensten inclusief de nazorg aan de gebruikers. Binnen het voorzien-in proces worden als dat nodig is goederen en/of diensten ingekocht of aanbesteed voor de hele Defensieorganisatie.
Verwerving: realisatiefase
Het budget voor de projecten in de realisatiefase van IT materieel is met € 24,5 miljoen naar boven bijgesteld. Dit is enerzijds een gevolg van het toevoegen van budget dat in 2023 niet tot realisatie is gekomen (€ 18,5 miljoen) voor onder andere Maritiem Operationeel Centrum Kustwacht en ERP M&F S/4HANA (Roger) en het overhevelen van budget naar de realisatiefase (€ 152,6 miljoen). Anderzijds is dit een gevolg van het verwerken van kasschuiven waarmee de projecten in het juiste kasritme zijn gezet, zoals het programma Grensverleggende IT (GrIT).
Instandhouding
Het instandhoudingsbudget is per saldo met € 33,7 miljoen gedaald. Dit betreft enerzijds de correctie van de delta exploitatie van Datacenter naar het project Grensverleggende IT (GrIT). Anderzijds is er € 32,0 miljoen toegevoegd aan het budget vanwege de extra kosten van het Microsoft contract en extra kosten aan dataverbruik buiten de Europese Unie. Het restant betreft diverse overige mutaties.
Over-/ onderprogrammering
Op het DMF wordt gewerkt met overprogrammering. Als gevolg van de mutaties die op dit artikel plaatsvinden, wordt ook de overprogrammering aangepast. Hiermee blijft de omvang van de overprogrammering binnen de overeengekomen grens van 30%. Daarnaast is het, gelet op de druk op de Defensie- en arbeidsmarkt, onzeker of alle beschikbare middelen in 2024 tot besteding komen. Om die reden is besloten een deel van het budget over meerdere jaren te spreiden.
Ontwerpbegroting t (1) | Mutaties via NvW, moties, amendementen en ISB (2) | Vastgestelde begroting t (3) = (1) + (2) | Mutaties 1e suppletoire begroting (4) | Stand 1e suppletoire begroting (5) = (3) + (4) | Mutatie 2025 | Mutatie 2026 | Mutatie 2027 | Mutatie 2028 | Mutatie 2029 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Uitgaven | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Ontvangsten | 10.592.237 | 200.000 | 10.792.237 | ‒ 1.827.116 | 8.965.121 | ‒ 668.923 | 1.592.335 | 700.775 | 1.120.842 | 551.703 | |
Toelichting op de uitgaven
Dit begrotingsartikel is technisch van aard. Op dit artikel worden de bijdragen verantwoord die vanuit de reguliere Defensiebegroting (Hoofdstuk X) overgeheveld worden naar het DMF.
Ontwerpbegroting t (1) | Mutaties via NvW, moties, amendementen en ISB (2) | Vastgestelde begroting t (3) = (1) + (2) | Mutaties 1e suppletoire begroting (4) | Stand 1e suppletoire begroting (5) = (3) + (4) | Mutatie 2025 | Mutatie 2026 | Mutatie 2027 | Mutatie 2028 | Mutatie 2029 | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 14.877 | 0 | 14.877 | 454.062 | 468.939 | 328.921 | 326.063 | 308.201 | 804.973 | 296.903 |
Uitgaven | 14.877 | 0 | 14.877 | 453.145 | 468.022 | 328.921 | 326.063 | 308.201 | 804.973 | 296.903 | |
8.18 | Nader te wijzen uitgaven | 14.877 | 0 | 14.877 | 453.145 | 468.022 | 328.921 | 326.063 | 308.201 | 804.973 | 296.903 |
Fonds | 14.877 | 0 | 14.877 | 453.145 | 468.022 | 328.921 | 326.063 | 308.201 | 804.973 | 296.903 | |
Fonds | 14.877 | 0 | 14.877 | 453.145 | 468.022 | 328.921 | 326.063 | 308.201 | 804.973 | 296.903 | |
Ontvangsten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
Toelichting op de uitgaven
Het kabinet stelt in 2028 incidenteel 500 miljoen euro beschikbaar voor versterking van de luchtverdediging en voor het aanvullen van munitie voor de eigen krijgsmacht.
2.3 Artikel 3 Land materieel
Budgettaire gevolgen van beleid
Stand eerste suppletoire begroting (incl. amendementen en NvW) (1) | Mutaties Suppletoire begroting september (2) | Stand suppletoire begroting september (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 2.808.180 | 2.676.090 | 5.484.270 |
Uitgaven | 1.717.459 | ‒ 181.892 | 1.535.567 | |
3.11 | Verwerving | 1.305.356 | ‒ 256.048 | 1.049.308 |
Opdrachten | 1.305.356 | ‒ 256.048 | 1.049.308 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 47.236 | ‒ 7.934 | 39.302 | |
Verwerving: realisatie | 1.258.120 | ‒ 248.114 | 1.010.006 | |
3.12 | Instandhouding | 373.704 | 37.482 | 411.186 |
Opdrachten | 373.704 | 37.482 | 411.186 | |
Instandhouding Materieel | 373.704 | 37.482 | 411.186 | |
3.16 | Over-/ onderprogrammering | 38.399 | 36.674 | 75.073 |
Fonds | 38.399 | 36.674 | 75.073 | |
Fonds | 38.399 | 36.674 | 75.073 | |
Ontvangsten | 2.500 | 0 | 2.500 | |
Toelichting op de verplichtingen
Het verplichtingenbudget voor 2024 wordt per saldo verhoogd met € 2,6 miljard.
De verhoging van het verplichtingenbudget wordt voornamelijk veroorzaakt door de verhoging ten behoeve van Vuurkracht Medium Infantry Brigade (€ 1,0 miljard) en door verhoging ten behoeve van het Tankbataljon Heavy Infantry Brigade (€ 1,3 miljard). Het kabinet heeft vanaf 2027 extra middelen uitgetrokken om te voldoen aan de NAVO-norm van 2%. De NAVO vraagt Nederland om met prioriteit te investeren in zwaardere gevechtscapaciteiten voor het landoptreden. In dat kader worden de gevechtscapaciteiten van de zware infanteriebrigade (Heavy Infantry Brigade) en de middelzware infanteriebrigade (Medium Infantry Brigade) uitgebreid en versterkt. Nog dit jaar zullen de contracten worden getekend en de verplichtingen worden aangegaan, waarmee de door het kabinet gereserveerde kasmiddelen vanaf 2027 tot besteding zullen komen. Derhalve wordt de verplichtingenruimte in 2024 opgehoogd met respectievelijk € 1,0 en € 1,3 miljard.
Daarnaast betreft het een optelsom van opwaartse en neerwaartse bijstellingen bij de instrumenten. Het heeft vooral te maken met verplichtingen die op basis van de laatste inzichten in het juiste ritme zijn gezet. Het gaat dan onder andere over de projecten Programma Aanvulling inzetvoorraad munitie alsmede een aantal technische mutaties. Tevens zijn kasmutaties gelijk aan verplichtingenmutaties bij onder andere het uitdelen van loon- en prijsbijstelling.
Toelichting op de uitgaven
Het uitgavenbudget voor 2024 wordt per saldo verlaagd met € 181,9 miljoen. Dit wordt verklaard door:
Verwerving
Het budget voor verwerving wordt per saldo verlaagd met € 256,0 miljoen, waarvan € 7,9 miljoen in de voorbereidingsfase en € 248,1 miljoen in de realisatiefase.
De verlaging van het budget van de realisatiefase wordt met name veroorzaakt door het herfaseren van investeringsprojecten (€ 244,7 miljoen), van onder andere het programma Wissellaadsystemen, Trekker-opleggercombinaties en Wielbergingsvoertuigen (WTB): Aanhangwagens/Opleggers (€ 40,0 miljoen), de Vervanging Mortieren 60/81 MM (€ 38,0 miljoen) en de Midlife Update (MLU) Fennek (€ 30,0 miljoen). Daartegenover staat het toevoegen van prijsbijstelling aan de projecten (€ 21,9 miljoen). Het restant van € 25,3 miljoen is het gevolg van enkele bijstellingen en het overgaan van budget naar instandhouding.
Instandhouding
De uitgaven voor instandhouding zijn met € 37,5 miljoen verhoogd. Dit is met name het gevolg van toevoeging van budget ter compensatie van aan Oekraïne geschonken goederen (€ 14,4 miljoen). Daarnaast wordt voor € 11,2 miljoen aan hogere uitgaven voor onderhoud aan nieuwe (wapen-) systemen geraamd. Het resterende verschil van € 10,9 miljoen wordt voornamelijk veroorzaakt door het toevoegen van aanvullende prijsbijstelling in verband met gestegen prijzen.
Over-/ onderprogrammering
Op het DMF wordt gewerkt met overprogrammering. Als gevolg van de mutaties die op dit artikel plaatsvinden, wordt ook de overprogrammering aangepast (€ 36,7 miljoen). Hiermee blijft de omvang van de overprogrammering binnen de overeengekomen grens van 30%.
Artikel 3 Land materieel
Verplichtingen
De verplichtingen zijn € 3.367,3 miljoen lager dan ten tijde van de tweede suppletoire begroting werd geraamd.
Dit wordt voornamelijk veroorzaakt doordat de verplichtingen voor de projecten Vuurkracht Medium Infantry Brigade en Tankbataljon Heavy Infantry Brigade niet meer in 2024 zijn gerealiseerd vanwege vertraging in de contractvorming. Met de suppletoire begroting september 2024 is deze verplichtingenruimte aan het Defensiematerieelbegrotingsfonds toegevoegd. Daarnaast zijn er minder verplichtingen gerealiseerd bij het commercieel vertrouwelijke project Verlenging levensduur Patriot. De verwerving via het NATO Support Procurement Agency (NSPA) heeft niet meer in 2024 plaatsgevonden.
Uitgaven
De uitgaven zijn per saldo € 194,4 miljoen lager dan ten tijde van de tweede suppletoire begroting werd geraamd.
Met de tweede suppletoire begroting is rekening gehouden met betalingen in 2024 voor de versnelling van de additionele financiële middelen voor versterking in luchtverdediging en munitie die met de Voorjaarsnota 2024 beschikbaar zijn gesteld. Door het voeren van onderprogrammering bleef voldoende budget beschikbaar voor eventuele uitgaven voor dit project. De uitgaven worden met de Slotwet planmatig verwerkt. De onderprogrammering is daarom naar beneden bijgesteld (€ 285,0 miljoen).
Daartegenover staat een toename in de realisatie van de uitgaven voor projecten vanwege de hierboven genoemde versnelling op investeringen in luchtverdediging en munitie. Bijvoorbeeld bij het commercieel vertrouwelijke project Vervanging MRAD & SHORAD. Over deze versnelling is uw Kamer geïnformeerd middels de Kamerbrief Materieelprojecten (Kamerstuk 27 830, nr. 434) en de D-brief inzake het project Vervanging MRAD & SHORAD (Kamerstuk 27 830, nr. 448). Daarnaast zijn hogere uitgaven gerealiseerd voor het commercieel vertrouwelijke project BKI HT1 Patriot (GEM-T PAC II) doordat betalingen via het NATO Support Procurement Agency (NSPA) eerder dan verwacht konden plaatsvinden.
2.3 Ontvangstenmutaties
Omschrijving | Artikel | Totaal |
|---|---|---|
Stand begroting 2024 (inclusief NvW) | 10.923.657 | |
Mutaties 1e suppletoire begroting 2024 | ‒ 1.112.147 | |
Stand 1e suppletoire begroting 2024 | 9.811.510 | |
Mutaties suppletoire begroting september | ‒ 8.955.472 | |
Stand suppletoire begroting september | 856.038 | |
Belangrijkste suppletoire mutaties | ||
Ontvangsten Maritiem Matrieel | 2 | 11.689 |
Overige ontvangstenmutaties | 1, 5 | 2.654 |
Stand tweede suppletoire begroting 2024 | 870.381 |
Toelichting overzicht belangrijkste suppletoire ontvangstenmutaties
Ontvangsten Maritiem Matrieel
Het budget voor ontvangsten is met € 14,3 miljoen verhoogd. Dit komt voornamelijk door een verhoging van de ontvangsten van € 11,7 miljoen op het Artikel Maritiem Materieel als gevolg van verhoogde BTW-ontvangsten (€ 4,4 miljoen), subsidie FRONTEX (€ 1,5 miljoen) en overige verrekeningen met derden.
2.4 Artikel 4 Lucht materieel
Budgettaire gevolgen van beleid
Stand eerste suppletoire begroting (incl. amendementen en NvW) (1) | Mutaties Suppletoire begroting september (2) | Stand suppletoire begroting september (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 3.136.401 | 1.011.535 | 4.147.936 |
Uitgaven | 1.973.475 | ‒ 226.109 | 1.747.366 | |
4.11 | Verwerving | 1.827.461 | ‒ 351.917 | 1.475.544 |
Opdrachten | 1.827.461 | ‒ 351.917 | 1.475.544 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 80.208 | ‒ 53.081 | 27.127 | |
Verwerving: realisatie | 1.747.253 | ‒ 298.836 | 1.448.417 | |
4.12 | Instandhouding | 449.187 | 88.833 | 538.020 |
Opdrachten | 449.187 | 88.833 | 538.020 | |
Instandhouding Materieel | 449.187 | 88.833 | 538.020 | |
4.16 | Over-/ onderprogrammering | ‒ 303.173 | 36.975 | ‒ 266.198 |
Fonds | ‒ 303.173 | 36.975 | ‒ 266.198 | |
Fonds | ‒ 303.173 | 36.975 | ‒ 266.198 | |
Ontvangsten | 4.169 | 8.449 | 12.618 | |
Toelichting op de verplichtingen
Het verplichtingenbudget voor 2024 wordt verhoogd met € 1,0 miljard door voornamelijk de verplichtingen van het Production, Sustainment and Follow on Development (PFSD) Memorandum of understanding (MoU) van de F-35. Deze zijn initieel in 2022 vastgelegd op het verplichtingenbudget van CLSK. Met het vaststellen van het programma doorontwikkeling F-35 worden deze verplichtingen overgeboekt naar het programmabudget F-35 bij COMMIT. De verplichtingen voor het afsluiten van een MoU dienen voor de gehele looptijd te worden vastgelegd. Dit verklaart in grote mate de verhoging van het verplichtingenbudget. Ten slotte zijn kasmutaties gelijk aan verplichtingenmutaties bij onder andere het uitdelen van loon- en prijsbijstelling.
Toelichting op de uitgaven
Het uitgavenbudget voor 2024 wordt per saldo verlaagd met € 226,1 miljoen. Dit wordt verklaard door:
Verwerving
Het budget voor verwerving wordt met € 351,9 miljoen naar beneden bijgesteld. Het betreft een verlaging van € 53,1 miljoen op de voorbereidingsfase en een verlaging van € 298,8 miljoen op het budget ten behoeve van de realisatiefase. Het betreft voornamelijk projecten die in het juiste kasritme zijn gezet (-/- € 363,3 miljoen), waaronder Verwerving F-35 (-/- € 90,8 miljoen), Chinook Vervanging en modernisering (-/- € 46,4 miljoen), Apache Remanufacture (-/- € 19,8 miljoen) en NH90 (-/- € 15,5 miljoen). Tenslotte is er budget toegevoegd van € 64,5 miljoen. Dit is het gevolg van het uitdelen van de prijsbijstelling (€ 43,7 miljoen) en een aantal kleinere projecten waarbij sprake van een herschikking van de budgetten, van per saldo € 20,8 miljoen, zoals budget ten behoeve van het project Midlife Update (MLU) NH90 voor het compliant maken aan de eisen van de NAVO van de NH90 helikoptervloot.
Instandhouding
Het instandhoudingsbudget is met € 88,8 miljoen naar boven bijgesteld.
Ter vervanging van materieel dat uit eigen voorraad aan Oekraïne is geleverd, is het budget met € 37,4 miljoen opgehoogd. Daarnaast is ten behoeve van het F-35 dossier € 22,6 miljoen toegevoegd aan het Instandhoudingsbudget. Voor de verwachte te ontvangen F-35 recoupment is de ontvangstenbegroting met € 8,4 miljoen opgehoogd, hierdoor is het uitgavenbudget binnen de Instandhouding eveneens met € 8,4 miljoen opgehoogd. Daarnaast is het PSFD MOU van CLSK overgegaan naar COMMIT waardoor op het instandhoudingsbudget een herschikking naar COMMIT heeft plaatsgevonden en het CLSK met € 26,6 miljoen neerwaarts is bijgesteld. Voor verschillende wapensystemen is aanvullend budget aan de begroting toegevoegd als gevolg van de lopende moderniserings- en intensiveringsprojecten (€ 26,4 miljoen). Het toevoegen van de prijsbijstelling 2024 heeft tevens geleid tot een ophoging van het budget (€ 13,2 miljoen).
Over-/ onderprogrammering
Als gevolg van de mutaties die op dit artikel plaatsvinden, wordt ook de overprogrammering aangepast (€ 37,0). Hiermee blijft de omvang van de overprogrammering binnen de overeengekomen grens van 30%.
2.4 Budgettaire gevolgen van beleid
Vastgestelde begroting (incl. Suppletoire begrotingen, NvW en amendementen) (1) | Mutaties 2e suppletoire begroting (2) | Stand 2e suppletoire begroting (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 1.861.668 | 265.347 | 2.127.015 |
Uitgaven | 1.727.889 | ‒ 200.104 | 1.527.785 | |
1.11 | Verwerving | 1.229.764 | ‒ 488.836 | 740.928 |
Opdrachten | 1.229.764 | ‒ 488.836 | 740.928 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 13.636 | ‒ 13.636 | 0 | |
Verwerving: realisatie | 1.216.128 | ‒ 475.200 | 740.928 | |
1.12 | Instandhouding | 632.074 | 15.839 | 647.913 |
Opdrachten | 632.074 | 15.839 | 647.913 | |
Instandhouding Materieel | 632.074 | 15.839 | 647.913 | |
1.13 | Kennis en Innovatie | 195.806 | ‒ 88.317 | 107.489 |
Bekostiging | 195.806 | ‒ 88.317 | 107.489 | |
Bijdrage grote onderzoeksfaciliteiten | 40.770 | ‒ 23.891 | 16.879 | |
Technologieontwikkeling | 84.178 | ‒ 31.701 | 52.477 | |
Kennisgebruik | 4.713 | ‒ 2.832 | 1.881 | |
Kort Cyclische Innovatie | 66.145 | ‒ 29.893 | 36.252 | |
1.14 | Reserve Valutaschommelingen | 31.455 | 0 | 31.455 |
Storting/onttrekking begrotingsreserve | 31.455 | 0 | 31.455 | |
Storting/onttrekking begrotingsreserve | 31.455 | 0 | 31.455 | |
1.16 | Over-/ onderprogrammering | ‒ 361.210 | 361.210 | 0 |
Fonds | ‒ 361.210 | 361.210 | 0 | |
Fonds | ‒ 361.210 | 361.210 | 0 | |
Ontvangsten | 81.027 | 6.342 | 87.369 | |
In totaal is voor 2024 100 % juridisch verplicht en 0 % beleidsmatig gereserveerd ten opzichte van het totaal beschikbare budget. Het huidige percentage juridisch verplicht wordt nog nader bezien in samenhang met veranderende leverschema's, en biedt daarmee richting de Slotwet geen zekerheid over de uiteindelijke realisatie op dit artikel.
Artikel 1 Defensiebreed
Toelichting op de verplichtingen
Per saldo zijn de verplichtingen met € 265,3 miljoen naar boven bijgesteld.
Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door het naar boven bijstellen van de verplichtingen voor het project Operationele infrastructuur voor de snel inzetbare eenheden van de krijgsmacht met € 97,1 miljoen. De verwachte contractering via NATO Support and Procurement Agency (NSPA) is de afgelopen 3 jaar telkens verschoven. Naar verwachting wordt deze verplichting dit jaar aangegaan. Hiervoor wordt de benodigde verplichtingenruimte naar voren gehaald. Voor het project Oefen & Operationele Munitie (€ 30,0 miljoen) is de verplichting op basis van de laatste inzichten in het juiste verplichtingenritme gezet. Daarnaast is het budget met € 24,4 miljoen naar boven bijgesteld als gevolg van additionele bestellingen op het voertuig 12kN Manticore en containers bij het project Defensiebrede Vervanging Wielvoertuigen (DVOW).
Daarnaast vinden er bij afzonderlijke projecten herfaseringen van de verplichtingen plaats, dit leidt tot een opwaartse bijstelling van per saldo € 38,8 miljoen.
Toelichting op de uitgaven
Per saldo zijn de uitgaven met € 200,1 miljoen neerwaarts bijgesteld. Deze neerwaartse bijstelling wordt hieronder toegelicht.
Verwerving
Per saldo zijn de uitgaven voor verwerving met € 488,8 naar beneden bijgesteld. Dit wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door een lager budget in de realisatiefase (€ 475,2 miljoen) vanwege vertragingen bij verschillende afzonderlijke investeringsprojecten. Het budget voor het project Defensiebrede Vervanging Wielvoertuigen (DVOW) is met € 109,6 miljoen verlaagd. Dit project bestaat uit verschillende deelprojecten en is vertraagd door leveringsproblemen bij diverse deelprojecten, dit zorgt voor verschuiving van de uitgaven naar latere jaren. Bij het programma Aanvulling inzetvoorraden munitie is € 105,5 miljoen naar 2025 verschoven. Munitieleveringen voor de inzetvoorraad die eerder in 2024 werden verwacht schuiven door naar 2025. In algemene zin is er veel concurrentie op munitie en hoewel de leveringen toenemen schuiven er nog steeds munitieleveringen naar een later tijdstip. Het budget voor project Countrer UAS is met € 41,3 miljoen naar beneden bijgesteld. Dit bedrag zou in 2024 tot realistie komen maar door vertragingen in leveringen worden de aankopen in begin 2025 verwacht.
Door vertragingen in de projecten Defensie Beveiligings en Bewakings Systeem (DBBS) en Civiele Dienst Auto's (CDAU) zijn de budgetten met € 61,2 miljoen en € 38,4 miljoen verlaagd. DBBS heeft vertraging opgelopen bij het uitrollen van het project. Het project CDAU heeft het budget niet volledig kunnen realiseren door hoge overloop uit 2023 die door stagnatie in leveringen is ontstaan. Deze stagnatie duurt voort in 2024.
De bijstelling van het budget wordt naast de bovengenoemde aanpassingen verklaard door een bijdrage van € 25,0 miljoen aan het Ministerie van Economische Zaken m.b.t. Het SecurityFund om reeds in 2024 invulling te geven aan de strategische samenwerking met de industrie.
Tot slot is het budget € 82,1 miljoen naar beneden bijgesteld vanwege de overheveling van deze middelen naar de realisatiefase en instandhouding op andere artikelen binnen het DMF en het doorschuiven van projecten in voorbereiding naar latere jaren.
Kennis en innovatie
Het budget voor kennis en innovatie wordt € 88,3 miljoen naar beneden bijgesteld. Dit wordt grotendeels veroorzaakt door het doorschuiven van budgetten naar 2025 van projecten die in 2024 niet meer tot realisatie komen. Vanwege het tekort op onder andere inkooppersoneel worden werkzaamheden op het gebied van contractvorming later uitgevoerd.
Instandhouding
De instandhoudingsuitgaven voor Defensiebreed materieel worden per saldo met € 15,8 miljoen naar boven bijgesteld. Deze bijstelling wordt grotendeels verklaard door overhevelingen vanuit andere artikelen en de Defensiebegroting (X) vanwege personele uitbreidingen en ten behoeve van het instandhouden van projecten. De grootste hiervan is een overheveling vanuit de realisatiefase artikel 3 Land Materieel ten behoeve van aanvullende kleding Korps Commandotroepen (€ 6,1 miljoen).
Toelichting op de over-/onderprogrammering
Met de actualisatie van de uitgaven voor de projecten op dit artikel zijn de uitgaven aangepast aan de verwachte realisaties van de projecten. Dit betekent dat de raming van de investeringen zodanig opwaarts is aangepast, dat van overprogrammering geen sprake meer is. Zodoende is de overprogrammering in het geheel teruggebracht naar nul.
Vastgestelde begroting (incl. Suppletoire begrotingen, NvW en amendementen) (1) | Mutaties 2e suppletoire begroting (2) | Stand 2e suppletoire begroting (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 6.557.481 | 1.585 | 6.559.066 |
Uitgaven | 1.154.782 | 39.502 | 1.194.284 | |
2.11 | Verwerving | 1.110.297 | ‒ 211.742 | 898.555 |
Opdrachten | 1.110.297 | ‒ 211.742 | 898.555 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 23.035 | ‒ 23.035 | 0 | |
Verwerving: onderzoeksfase | 1.172 | ‒ 1.172 | 0 | |
Verwerving: realisatie | 1.086.090 | ‒ 187.535 | 898.555 | |
2.12 | Instandhouding | 282.578 | 13.151 | 295.729 |
Opdrachten | 282.578 | 13.151 | 295.729 | |
Instandhouding Materieel | 282.578 | 13.151 | 295.729 | |
2.16 | Over-/ onderprogrammering | ‒ 238.093 | 238.093 | 0 |
Fonds | ‒ 238.093 | 238.093 | 0 | |
Fonds | ‒ 238.093 | 238.093 | 0 | |
Ontvangsten | 19.354 | 11.689 | 31.043 | |
In totaal is voor 2024 100 % juridisch verplicht en 0 % beleidsmatig gereserveerd ten opzichte van het totaal beschikbare budget. Het huidige percentage juridisch verplicht wordt nog nader bezien in samenhang met veranderende leverschema's, en biedt daarmee richting de Slotwet geen zekerheid over de uiteindelijke realisatie op dit artikel.
Toelichting op de verplichtingen
Het budget voor de verplichtingen voor Maritiem Materieel is per saldo met € 1,6 miljoen naar boven bijgesteld. Dit wordt enerzijds verklaard doordat verplichtingen in 2024 worden aangegaan (€ 48,0 miljoen) voor de instandhouding voor 2025 en latere jaren. Dit betreft voornamelijk kleine contracten van herbevoorrading, uitbesteding van onderhoud en overige diensten. Anderzijds wordt het verplichtingenbudget verlaagd, omdat er vertragingen hebben plaatsgevonden op kleine, niet DMP-plichtige projecten en Verandering en Innovatie (V&I) ter hoogte van € 23,0 miljoen en herfaseringen op het project Vervanging hulpvaartuigen (€ 23,4 miljoen).
Toelichting op de uitgaven
Per saldo zijn de uitgaven met € 39,5 miljoen naar boven bijgesteld. Deze bijstelling wordt hieronder toegelicht.
Verwerving
De raming voor de verwervingsprojecten is met € 211,7 miljoen naar beneden bijgesteld. Deze verlaging wordt grotendeels verklaard door vertragingen bij verschillende afzonderlijke verwervingserprojecten. Het budget voor Verwerving Anti Submarine Warfare (ASW-)fregatten van 2024 is verschoven naar 2025 (€ 98,0 miljoen), doordat een aantal aanbestedingen op het gebied van de Sensoren Wapens en Communicatie (SEWACO) deelprojecten is vertraagd. Deze vertraging wordt veroorzaakt door de overspannen defensiemarkt en complexe onderhandelingen. Vooralsnog heeft dit geen gevolgen voor de planning en technische uitvoering van het project.
Daarnaast is het budget voor project ESSM Block 2: verwerving en integratie (commercieel vertrouwelijk) naar beneden bijgesteld door opgelopen vertraging bij de leverancier. De eerste twee milestones van de planning verschuiven hierdoor naar 2025.
De oplevering van het project Verwerving Combat Support Ship (CSS) (commercieel vertrouwelijk) heeft vertraging opgelopen. De betalingen aan de leverancier vinden daardoor later plaats, deze verschuiven naar 2025.
Voor het project Instandhoudingsprogramma Luchtverdedigings- en Commandofregratten (IP LC-)fregratten vindt een schuif van € 26,3 miljoen plaats naar latere jaren. De oorzaak van deze schuif is vertraging in de werkzaamheden voor het instandhoudingsprogramma van een van de fregatten.
Bij het project Verwerving Maritime Strike heeft een herfasering plaastsgevonden van € 24,6 miljoen naar latere jaren. Deze herfasering wordt veroorzaakt door uitstel van de testlancering naar 2025.
Daarnaast vinden bij diverse afzonderlijke projecten herfaseringen plaats en is er sprake van een aantal kleinere mutaties.
Ook heeft zich een aantal overhevelingen voorgedaan naar andere artikelen ten behoeve van uitgaven aan projecten die op andere artikelen verantwoord worden (€ 10,8 miljoen). De grootste hiervan is een overheveling naar de realisatiefase artikel 5 Infrastructuur en Vastgoed ten behoeve aanpassingen aan de Marinierskazerne Savaneta (€ 7,0 miljoen). Daarnaast is het budget van projecten in de voorbereidingsfase met € 23,0 miljoen naar beneden bijgesteld vanwege het overheveling van deze middelen naar de realisatiefase en instandhouding op andere artikelen binnen het defensiematerieelbegrotingsfonds en het doorschuiven van projecten in voorbereiding naar latere jaren
Daartegenover staat dat uitgavenbudget voor het project Vervanging Onderzeeboten (commercieel vertrouwelijk) naar voren is gehaald vanuit 2025, dit in verband met de eerste deelbetaling. Dit budget kon naar voren worden geschoven nadat het contract met Naval Group was afgesloten, daarna is het contractueel afgesproken voorschot betaald. Het budget wat hiervoor was begroot in 2025 is naar 2024.
Instandhouding
Bij instandhouding is het budget met € 13,2 miljoen opgehoogd. Dit wordt veroorzaakt door het toevoegen van budget (€ 10,5 miljoen) uit de Defensiebegroting artikel 2, omdat onderhoudswerkzaamheden vanwege het tekort op personeel worden uitbesteed. Verder is het uitgavenbudget verhoogd, vanwege de incidentele meerontvangst (€ 10,2 miljoen) als gevolg van hogere BTW-ontvangsten voor uitgaven die CZSK heeft gedaan voor andere defensieonderdelen, tweeden en derden. Daarentegen is er vertraging bij de uitvoering van een onderhoudsproject van onderzeeboten, waardoor € 6,9 miljoen is verschoven van 2024 naar 2025. Het restant betreft een verlaging door diverse kleine mutaties.
Toelichting op de Over-/onderprogrammering
Met de actualisatie van de uitgaven voor de projecten op dit artikel zijn de uitgaven aangepast aan de verwachte realisaties van de projecten. Dit betekent dat de raming van de investeringen zodanig opwaarts is aangepast, dat van overprogrammering geen sprake meer is. Zodoende is de overprogrammering in het geheel teruggebracht naar nul (verlaging van € 238,1 miljoen).
Ontvangsten
Het budget voor Ontvangsten is met € 11,7 miljoen verhoogd als gevolg van ontvangen subsidie FRONTEX (€ 1,5 miljoen), verhoogde BTW-ontvangsten (€ 4,4 miljoen) en overige verrekeningen met derden.
Vastgestelde begroting (incl. Suppletoire begrotingen, NvW en amendementen) (1) | Mutaties 2e suppletoire begroting (2) | Stand 2e suppletoire begroting (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 5.484.270 | 1.033.613 | 6.517.883 |
Uitgaven | 1.535.567 | ‒ 87.577 | 1.447.990 | |
3.11 | Verwerving | 1.049.308 | ‒ 255.845 | 793.463 |
Opdrachten | 1.049.308 | ‒ 255.845 | 793.463 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 39.302 | ‒ 39.302 | 0 | |
Verwerving: realisatie | 1.010.006 | ‒ 216.543 | 793.463 | |
3.12 | Instandhouding | 411.186 | ‒ 42.170 | 369.016 |
Opdrachten | 411.186 | ‒ 42.170 | 369.016 | |
Instandhouding Materieel | 411.186 | ‒ 42.170 | 369.016 | |
3.16 | Over-/ onderprogrammering | 75.073 | 210.438 | 285.511 |
Fonds | 75.073 | 210.438 | 285.511 | |
Fonds | 75.073 | 210.438 | 285.511 | |
Ontvangsten | 2.500 | 0 | 2.500 | |
Voor 2024 is 97% juridisch verplicht ten opzichte van het totaal beschikbare budget.
Toelichting op de verplichtingen
De verplichtingen voor Land Materieel worden per saldo met € 1.033,6 miljoen opwaarts bijgesteld. Dit wordt grotendeels veroorzaakt door het naar voren halen van verplichtingenbudget voor het project Vervanging Medium Range Air Defence (MRAD) & Short Range Air Defence (SHORAD) (commercieel vertrouwelijk). Het afronden van de D-fase is voorzien in Q4-2024 met aansluitend contracttekening in december. Daarnaast is het verplichtingenbudget opgehoogd om verplichtingen aan te kunnen gaan voor munitie MRAD & SHORAD en sensors CRAM (commercieel vertrouwelijk). Met de Voorjaarsnota 2024 (Tweede Kamer, vergaderjaar 2023-2024, 36 550, nr. 1) zijn additionele financiële middelen beschikbaar gekomen voor prioritaire versterking in luchtverdediging en munitie.
Daartegenover staat dat bij afzonderlijke projecten herfaseringen van de verplichtingen plaatsvinden, dit leidt tot een neerwaarste bijstelling van per saldo € 551,8 miljoen. Zo is het verplichtingenbudget voor de aanschaf van 41 extra Boxer Groot pantserwielvoertuigen (GPW, Boxer) (commercieel vertrouwelijk), voortkomend uit de Defensienota 22, naar latere jaren verschoven door herprioritering in het Boxerprogramma. Dit als gevolg van de verwerving van 71 stuks Boxer-plus Groot pantserwielvoertuigen (Defensienota 24). Doordat het project Midlife Update (MLU) Bushmaster (commercieel vertrouwelijk) in heroverweging is genomen (MLU zou langer duren dan de eerste levering Vervanging Bushmaster) is de planning uitgelopen en de verplichting verplaatst naar 2025.
Toelichting op de uitgaven
Per saldo zijn de uitgaven met € 87,6 miljoen naar beneden bijgesteld. Deze bijstelling wordt hieronder toegelicht en wordt verklaard door de neerwaartse bijstelling van het verwerving- en instandhoudingsbudget enerzijds, en het bijstellen van de over- en onderprogrammering anderzijds.
Verwerving
De raming voor de investeringsprojecten is met € 255,8 miljoen naar beneden bijgesteld. Deze verlaging komt voort uit vertragingen bij verschillende afzonderlijke investeringsprojecten. Zo is het budget voor de Midlife Update (MLU) Fennek (commercieel vertrouwelijk) naar beneden bijgesteld. Door vertraging in de productie bij de leverancier is een nieuw lever- en betaalschema opgesteld en het budget verschoven naar latere jaren.
Daarnaast is het uitgavenbudget voor Counter Improvised Explosive Devices (C-IED) blok 3 verlaagd met € 27,7 miljoen en verschoven naar 2025. Dit wordt veroorzaakt door een verschuiving van het deelproject Route Clearance Package (RCP) naar 2025.
Tevens vinden er verschuivingen plaats naar 2025 voor het commercieel vertrouwelijke project Aanvulling inzetvoorraad munitie als gevolg van vertragingen van de leveringen en vinden bij verschillende afzonderlijke projecten herfaseringen plaats (per saldo € 133,4 miljoen).
Verder heeft een aantal overhevelingen tussen andere artikelen en de Defensiebegroting plaatsgevonden ten behoeve van personele uitbreidingen of instandhoudingsuitgaven als gevolg van verschillende projecten waarvan de instandhouding op andere artikelen plaatsvindt. Dit betreft per saldo een neerwaartse bijstelling van € 40,1 miljoen. De overheveling van € 6,1 miljoen naar artikel 1 Defensiebreed Materieel ten behoeve van aanvullende kleding Korps Commandotroepen is daar een voorbeeld van.
Ook is het budget in voorbereiding met € 36,9 miljoen naar beneden bijgesteld vanwege het overhevelen van deze middelen naar de realisatiefase en instandhouding op andere artikelen binnen het defensiematerieelfonds en het doorschuiven van projecten in voorbereiding naar latere jaren.
Daartegenover staat een overheveling van € 30,0 miljoen vanuit de instandhouding. Dit is veroorzaakt doordat er versnelling heeft plaatsgevonden bij maatregelen elders op de begroting. Hiervoor hebben budget overhevelingen plaatsgevonden welke met deze middelen worden gecompenseerd. Voorbeelden van versnelde maatregelen zijn de revitalisering van de Bernhardkazerne, aanvullende kleding voor het Korps Commando Troepen en meeliften met het contract van het CLSK voor Nato Support and Procurement Agency (NSPA) om de inzetbaarheid van de Patriot aanzienlijk te verbeteren.
Daarnaast vinden bij diverse afzonderlijke projecten herfaseringen plaats en is er sprake van een aantal kleinere mutaties (per saldo € 3,4 miljoen).
Instandhouding
Bij de instandhouding is het budget met € 42,2 miljoen verlaagd. Dit is het gevolg van een overheveling van € 30,0 miljoen naar verwerving en een overheveling voor de verwerving van wisselvoorraad van Battlefield Management System (BMS), hard en software, van € 12,5 miljoen. Het restant wordt verklaard door een aantal kleinere mutaties.
Toelichting op de over-/onderprogrammering
Met de actualisatie van de uitgaven voor de projecten op dit artikel zijn de uitgaven aangepast aan de verwachte realisaties van de projecten. Er wordt rekening gehouden met betalingen in 2024 voor de versnelling van de met de Voorjaarsnota 2024 (Tweede Kamer, vergaderjaar 2023-2024, 36 550, nr. 1) beschikbaar gestelde additionele financiële middelen voor prioritaire versterking in luchtverdediging en munitie. Deze uitgaven zijn planmatig niet verwerkt. Door onderprogrammering te voeren blijft voldoende budget beschikbaar op artikelniveau voor eventuele uitgaven voor dit project.
Vastgestelde begroting (incl. Suppletoire begrotingen, NvW en amendementen) (1) | Mutaties 2e suppletoire begroting (2) | Stand 2e suppletoire begroting (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 4.147.936 | 771.973 | 4.919.909 |
Uitgaven | 1.747.366 | 143.816 | 1.891.182 | |
4.11 | Verwerving | 1.475.544 | ‒ 132.098 | 1.343.446 |
Opdrachten | 1.475.544 | ‒ 132.098 | 1.343.446 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 27.127 | ‒ 27.127 | 0 | |
Verwerving: realisatie | 1.448.417 | ‒ 104.971 | 1.343.446 | |
4.12 | Instandhouding | 538.020 | 9.716 | 547.736 |
Opdrachten | 538.020 | 9.716 | 547.736 | |
Instandhouding Materieel | 538.020 | 9.716 | 547.736 | |
4.16 | Over-/ onderprogrammering | ‒ 266.198 | 266.198 | 0 |
Fonds | ‒ 266.198 | 266.198 | 0 | |
Fonds | ‒ 266.198 | 266.198 | 0 | |
Ontvangsten | 12.618 | 0 | 12.618 | |
In totaal is voor 2024 100 % juridisch verplicht en 0 % beleidsmatig gereserveerd ten opzichte van het totaal beschikbare budget. Het huidige percentage juridisch verplicht wordt nog nader bezien in samenhang met veranderende leverschema's, en biedt daarmee richting de Slotwet geen zekerheid over de uiteindelijke realisatie op dit artikel.
Toelichting op de verplichtingen
Per saldo worden de verplichtingen voor Lucht Materieel met € 772,0 miljoen opwaarts bijgesteld. Deze bijstelling wordt grotendeels verklaard door het naar voren halen van verplichtingenbudget. De projecten waar dit betrekking op heeft worden hieronder toegelicht.
Het contract voor het project Vervanging Medium Utility Helicopters (commercieel vertrouwelijk) kan sneller dan aanvankelijk gepland worden getekend. Hiervoor wordt verplichtingenruimte van 2025 naar 2024 verschoven. Voor het project Anti-A2AD Capaciteit F-35 (commercieel vertrouwelijk) houdt de ophoging verband met de laatste fase van de aanbesteding voor de AARGM-ER raket aan het einde van dit jaar. In het begin van het jaar was niet duidelijk of de Letter of Offer and Acceptance (LOA) in 2024 gegund kon worden.
Voor het project Vervanging Tactische Luchttransport Capaciteit (commercieel vertrouwelijk) is de verwachting dat contracten voor de «training means» en «electronic warfare» nog dit jaar getekend worden. Hiervoor wordt verplichtingenruimte naar 2024 verschoven.
Voor het project Bewapening MQ-9 (commercieel vertrouwelijk) is het verplichtingenbudget verhoogd. Dit komt enerzijds door de hoogte van de definitieve offerte prijs.
Daartegenover staan een aantal neerwaartse mutaties waarmee verplichtingenbudget naar achter wordt geschoven (per saldo € 505,3 miljoen). Het gaat onder andere om de projecten F 35: Verwerving Middellange tot lange afstandsraket (€ 141,9 miljoen) waarvan de Letter of Offer and Acceptance (LOA) is vertraagd. Deze zal niet dit jaar, maar pas in het eerste kwartaal of tweede kwartaal van 2025 worden getekend.
Van het project Strategische Lucht-Grondbewapening F-35 / F-35 Tactische bewapening is de opstart verschoven naar 2025, wat zorgt voor een neerwaartse bijstelling van € 65,0 miljoen. Voor het project Apache Remanufacture upgrade is het verplichtingenbudget doorgeschoven met € 58,5 miljoen, wegens beperkte beschikbaarheid aan de zijde van de Amerikaanse overheid. De verplichting valt onder een Foreign Military Sales (FMS) case waar instemming van het Amerikaanse Congress voor moet worden afgegeven. Het project moet nog opgestart worden. Invulling van de behoefte is naar latere jaren verschoven.
Toelichting op de uitgaven
Per saldo zijn de uitgaven met € 143,8 miljoen naar boven bijgesteld. Deze bijstelling wordt hieronder toegelicht.
Verwerving
De raming voor de investeringsprojecten is met € 132,1 miljoen naar beneden bijgesteld. Deze verlaging komt voort uit vertragingen bij verschillende verwervingsprojecten. Een aantal van deze projecten wordt hieronder toegelicht.
Bij het project Verwerving F-35 is vertraging veroorzaakt vanwege bijstelling op de infra projecten en verschuiven de uitgaven naar 2025. Dit resulteert in een neerwaartste bijstelling van € 54,6 miljoen. Het budget verwerving realisatie is verder verlaagd met € 56,1 miljoen. Deze verlaging komt voort uit vertragingen bij verschillende afzonderlijke investeringsprojecten. Het betreft hier projecten op het gebied van kort cyclische innovatie, Space Beleidskader Inzet Voorraden en C-systemen.
Tot slot is het budget voor projectenin de voorbereidingsfase met € 27,1 miljoen naar beneden bijgesteld vanwege het overhevelen van deze middelen naar de realisatiefase en instandhouding op andere artikelen binnen het DMF en het doorschuiven van projecten in voorbereiding naar latere jaren.
Toelichting op de over-/onderprogrammering
Met de actualisatie van de uitgaven voor de projecten op dit artikel zijn de uitgaven aangepast aan de verwachte realisaties van de projecten. Dit betekent dat de raming van de investeringen zodanig opwaarts is aangepast, dat van overprogrammering geen sprake meer is. Zodoende is de overprogrammering in het geheel teruggebracht naar nul.
Vastgestelde begroting (incl. Suppletoire begrotingen, NvW en amendementen) (1) | Mutaties 2e suppletoire begroting (2) | Stand 2e suppletoire begroting (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 1.101.436 | 109.495 | 1.210.931 |
Uitgaven | 965.562 | 94.584 | 1.060.146 | |
5.11 | Verwerving | 637.812 | ‒ 153.686 | 484.126 |
Opdrachten | 637.812 | ‒ 153.686 | 484.126 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 14.667 | ‒ 14.667 | 0 | |
Verwerving: realisatie | 623.145 | ‒ 139.019 | 484.126 | |
5.12 | Instandhouding | 544.101 | 31.919 | 576.020 |
Opdrachten | 544.101 | 31.919 | 576.020 | |
Instandhouding Infrastructuur | 544.101 | 31.919 | 576.020 | |
5.16 | Over-/ onderprogrammering | ‒ 216.351 | 216.351 | 0 |
Fonds | ‒ 216.351 | 216.351 | 0 | |
Fonds | ‒ 216.351 | 216.351 | 0 | |
Ontvangsten | 28.240 | ‒ 3.688 | 24.552 | |
Voor 2024 is 94% juridisch verplicht ten opzichte van het totaal beschikbare budget.
Toelichting op de verplichtingen
Het verplichtingenbudget van Infrastructuur en Vastgoed is per saldo met € 109,5 miljoen naar boven bijgesteld. Hiervan hangt € 67,2 miljoen samen met de hieronder toegelichte uitgaven. Het overige verschil wordt voornamelijk veroorzaakt door het naar voren halen van verplichtingenbudget naar 2024 omdat contracten eerder zullen worden aangegaan dan aanvankelijk geraamd.
Toelichting op de uitgaven
Per saldo zijn de uitgaven met € 94,6 miljoen naar boven bijgesteld. Deze bijstelling wordt verklaard door een neerwaartse bijstelling van de investeringsbudgetten en het omhoog bijstellen van de instandhoudingsuitgaven enerzijds en de overprogrammering anderzijds.
Verwerving
Het budget voor de investeringen in de realisatiefase is per saldo met € 139,0 miljoen naar beneden bijgesteld.
De realisatie van een aantal projecten is van 2024 verschoven naar latere jaren (€ 176,4 miljoen) en de hiermee samenhangende budgetten schuiven mee. Dit betreft onder andere Programmakosten Transformatie Vastgoed Defensie (€ 16,0 miljoen), Herbeleggingsplan Vastgoed Defensie (HVD) Reductie vastgoed footprint (€ 15,5 miljoen), Werkpakket (WP) 1.1 Revitalisering vliegbasis Woensdrecht (€ 13,5 miljoen), Werkpakket (WP) 1.1 Revitalisering Bernhardkazerne (€ 13,4 miljoen), Technology Center Land Leusden (Matlogco) (€ 13,4 miljoen), Nieuwbouw EMC en Antenne Meetruimte LCW (€ 12,1 miljoen), Herinrichting Kamp Nieuw Millingen (€ 10,1 miljoen) en een verhoging van het budget voor de huisvesting van de MIVD (€ 10,0 miljoen). Het overige verschil wordt veroorzaakt door een groot aantal kleine herschikkingen die leiden tot een verlaging van het budget met € 92,4 miljoen.
Daarnaast zijn er ook mutaties die geleid hebben tot een verhoging van het budget voor de investeringen in realisatiefase. Vorig jaar is een betaling van € 22,5 miljoen voorgefinancierd uit dit budget. DOSCO is voor deze voorfinanciering gecompenseerd, waardoor er € 22,5 miljoen is toegevoegd aan dit budget. Een aantal kleine herschikkingen leidt tot een verhoging van het budget met € 14,9 miljoen.
Instandhouding
Het budget voor de instandhoudingsuitgaven is met € 31,9 miljoen verhoogd.
Voor nieuwe opdrachten die DOSCO ontvangen heeft en de extra uitgaven die dit voor instandhouding tot gevolg zal hebben, is in totaal € 20,2 miljoen budget toegevoegd. Als gevolg van prijsstijgingen, die in praktijk hoger zijn dan de prijscompensatie die ontvangen wordt, is het budget verhoogd met € 5,0 miljoen. Een aantal kleinere herschikkingen leidt tot een verhoging van het budget met € 6,7 miljoen.
Toelichting op de Over-/onderprogrammering
Met de actualisatie van de uitgaven voor de projecten op dit artikel zijn de uitgaven aangepast aan de verwachte realisaties van de projecten. Dit betekent dat de raming van de investeringen zodanig neerwaarts is aangepast, dat van overprogrammering geen sprake meer is. Zodoende is de overprogrammering in het geheel teruggebracht naar nul.
Vastgestelde begroting (incl. Suppletoire begrotingen, NvW en amendementen) (1) | Mutaties 2e suppletoire begroting (2) | Stand 2e suppletoire begroting (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 1.559.608 | 35.611 | 1.595.219 |
Uitgaven | 1.111.706 | 81.570 | 1.193.276 | |
6.11 | Verwerving | 734.697 | ‒ 148.723 | 585.974 |
Opdrachten | 734.697 | ‒ 148.723 | 585.974 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 78.414 | ‒ 78.414 | 0 | |
Verwerving: realisatie | 656.283 | ‒ 70.309 | 585.974 | |
6.12 | Instandhouding | 579.857 | 27.445 | 607.302 |
Opdrachten | 579.857 | 27.445 | 607.302 | |
Instandhouding IT | 579.857 | 27.445 | 607.302 | |
6.16 | Over-/ onderprogrammering | ‒ 202.848 | 202.848 | 0 |
Fonds | ‒ 202.848 | 202.848 | 0 | |
Fonds | ‒ 202.848 | 202.848 | 0 | |
Ontvangsten | 16.769 | 0 | 16.769 | |
In totaal is voor 2024 100 % juridisch verplicht en 0 % beleidsmatig gereserveerd ten opzichte van het totaal beschikbare budget. Het huidige percentage juridisch verplicht wordt nog nader bezien in samenhang met veranderende leverschema's, en biedt daarmee richting de Slotwet geen zekerheid over de uiteindelijke realisatie op dit artikel.
Toelichting op de verplichtingen
Per saldo worden de verplichtingen voor IT met € 35,6 miljoen naar boven bijgesteld. De verplichtingen van de projecten die naar boven worden bijgesteld vinden plaats op verwervingen instandhouding. Voorbeelden hiervan zijn de verwervingsprojecten Vervanging HF Radiosystemen, FOX Crypto en Project Vervanging Grond-Lucht radio's . Deze projecten maken onderdeel uit van het FOXTROT-programma (commercieel vertrouwelijk). Gekozen is voor een aankoopstrategie waarbij eerst radio's (Militaire Transmissie Bouwblok) worden aangeschaft (opwaarste bijstelling) en in latere jaren de overige bouwblokken (neerwaartse bijstelling). Tevens vinden bij verschillende afzonderlijke projecten herfaseringen plaats aan de hand van de actuele inzichten en is een aantal diverse kleinere mutaties.
Toelichting op de uitgaven
Per saldo zijn de uitgaven met € 81,6 miljoen naar boven bijgesteld. Deze opwaartse bijstelling wordt hieronder toegelicht.
Verwerving
De neerwaartse bijstelling van € 148,7 miljoen komt voort uit vertragingen bij verschillende afzonderlijke verwervingsprojecten. Het budget in voorbereiding is met € 78,4 miljoen naar beneden bijgesteld vanwege 1) het overhevelen van deze middelen naar de realisatiefase en instandhouding op andere artikelen binnen het DMF en 2) het doorschuiven van projecten in voorbereiding naar latere jaren. Een voorbeeld van overheveling van middelen naar de realisatiefase is Satellietcommunicatie (SATCOM) (€ 21,6 miljoen). Twee voorbeelden van projecten die zijn doorgeschoven naar voorbereiding in latere jaren zijn C41 en de Vervanging van Peoplesoft. C41 (€ 16,3 miljoen) is vertraagd door herprioritering in het IT-landschap. De vervanging van peoplesoft is vertraagd doordat Defensie het daarvoor opgerichte programma vernieuwing HR IT heeft stopgezet zoals eerder toegelicht in de Kamerbrief over ontwikkelingen op personeelsgebied (Kamerstuk 33763, nr. 157). Momenteel beziet Defensie hoe verdere invulling wordt gegeven aan de behoefte om de HR IT systemen te vervangen.
Bij een aantal IT-projecten in de realisatiefase worden de uitgaven in het juiste kasritme geplaatst. Daarbij wordt het budget in 2024 naar beneden bijgesteld. Het gaat om meerdere afzonderlijke IT- verwervingsprojecten: Roger (€ 17,8 miljoen), GrIT (commercieel vertrouwelijk), Lifecycle investeringen (€ 16,8 miljoen), kleinere IT-projecten (€ 14,3 miljoen) en Data Science Omgeving (€ 14,2 miljoen).
Ook heeft een aantal overhevelingen tussen andere artikelen en de Defensiebegroting (X) plaatsgevonden ten behoeve van personele uitbreidingen of instandhoudingsuitgaven als gevolg van verschillende projecten waarvan de instandhouding op andere artikelen plaatsvindt. Dit betreft per saldo een bijstelling naar boven van € 9,3 miljoen. De overheveling naar artikel 3 Land Materieel ten behoeve van wisselvoorraad van Battlefield Management System (BMS) van € 12,5 miljoen is daar een voorbeeld van. Tevens vinden bij verschillende afzonderlijke projecten herfaseringen plaats en is er een aantal kleinere mutaties (per saldo een neerwaartse bijstelling van € 0,4 miljoen).
Toelichting op de Over-/onderprogrammering
Met de actualisatie van de uitgaven voor de projecten op dit artikel zijn de uitgaven aangepast aan de verwachte realisaties van de projecten. Dit betekent dat de raming van de investeringen zodanig opwaarts is aangepast (€ 202,8 miljoen) dat van onderprogrammering geen sprake meer is. Zodoende is de onderprogrammering in het geheel teruggebracht naar nul.
Vastgestelde begroting (incl. Suppletoire begrotingen, NvW en amendementen) (1) | Mutaties 2e suppletoire begroting (2) | Stand 2e suppletoire begroting (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 0 | 0 | 0 |
Uitgaven | 0 | 0 | 0 | |
Ontvangsten | 0 | 0 | 0 | |
Voor dit artikel worden mutaties met een grootte van € 10,0 miljoen of meer toegelicht.
Toelichting op de uitgaven
Tot Prinsjesdag 2024 werd het Defensiematerieelbegrotingsfonds gefinancierd met een bijdrage van de Defensiebegroting (X). Deze bijdrage was op de Defensiebegroting opgenomen op artikel 13, «Bijdrage aan het Defensiematerieelbegrotingsfonds». Vanaf Prinsjesdag 2024 wordt budget direct overgeheveld van de Defensiebegroting en de begrotingen van andere departementen naar de betreffende artikelen op het DMF. Het gebruik van dit artikel wordt opgeheven. Deze maatregel is technisch van aard.
Vastgestelde begroting (incl. Suppletoire begrotingen, NvW en amendementen) (1) | Mutaties 2e suppletoire begroting (2) | Stand 2e suppletoire begroting (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 917 | 3.840 | 4.757 |
Uitgaven | 0 | 3.840 | 3.840 | |
8.18 | Nader te wijzen uitgaven | 0 | 3.840 | 3.840 |
Fonds | 0 | 3.840 | 3.840 | |
Fonds | 0 | 3.840 | 3.840 | |
Ontvangsten | 0 | 0 | 0 | |
Op dit artikel worden de overige uitgaven en ontvangsten opgenomen. Het betreft hoofdzakelijk uitgaven en/of ontvangsten die op een later moment worden toebedeeld aan de beleidsartikelen. Een voorbeeld hiervan is de loon- en prijsbijstelling, die moet worden verdeeld over de afzonderlijke artikelen.
Toelichting op de verplichtingen
De verplichtingen worden opwaarts aangepast met € 3,8 miljoen en hangt samen met de uitgavenmutatie - zie ook de toelichting bij de uitgaven onderstaand.
Toelichting op de uitgaven
Herschikkingen binnen het Defensiematerieelbegrotingsfonds lopen via het nader te herverdelen artikel. De verdeling naar afzonderlijke projecten vindt dit jaar niet meer plaats. Het netto resultaat van herschikkingen van de tweede suppletoire binnen het fonds leidt tot een surplus van 3,8 miljoen.
Artikel 4 Lucht materieel
Verplichtingen
De verplichtingen zijn € 626,1 miljoen lager dan ten tijde van de tweede suppletoire begroting werd geraamd.
Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door lagere verplichtingen in de realisatiefase van projecten. Bij het commercieel vertrouwelijke project Deep Strike capaciteit Air is een deel van de behoefte niet meer in 2024 via het F-35 Lightning II Joint Program Office ingevuld. Met het project Strategische Lucht-Grondbewapening F-35/F35 Tactische bewapening wordt wegens vertraging gestart in 2025. Dat heeft tot een lagere realisatie geleid (€ 104,0 miljoen). Bij het commercieel vertrouwelijke project MQ-9 Bewapening verloopt de verwerving via het Foreign Military Sales programma van de Verenigde Staten. Door vertraging zijn minder verplichtingen aangegaan dan verwacht. En bij het project Verwerving F-35 zijn ook minder verplichtingen aangegaan wegens vertraging in de contractvorming via het Foreign Military Sales programma. Defensie is afhankelijk van de doorlooptijden die door de Verenigde Staten worden gehanteerd.
Uitgaven
De uitgaven zijn per saldo € 54,6 miljoen hoger dan ten tijde van de tweede suppletoire begroting werd geraamd.
Dit is grotendeels het gevolg van hogere uitgaven bij projecten in de realisatiefase. Bij het commercieel vertrouwelijke project Vervanging Medium Utility Helikopters heeft nog in 2024 een betaling kunnen plaatsvinden. Dit vanwege een versnelling in het ondertekenen van het betreffende contract. Bij de tweede suppletoire begroting was alleen rekening gehouden met het aangaan van de verplichting, niet met een betaling. In de Kamerbrief «Beleidsmatige mutaties na Najaarsnota» d.d. 16 december 2024, nummer 36 600 K, nr. 6 is dit aangekondigd. Daarnaast is er minder gerealiseerd bij het instandhoudingsprogramma van de F-35. De betalingen vinden plaats via het F-35 Lightning II Joint Program Office (JPO) en het JPO heeft om een lager betalingsvoorschot gevraagd dan was verwacht.
2.5 Artikel 5 Infrastructuur en Vastgoed
Budgettaire gevolgen van beleid
Stand eerste suppletoire begroting (incl. amendementen en NvW) (1) | Mutaties Suppletoire begroting september (2) | Stand suppletoire begroting september (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 964.098 | 137.338 | 1.101.436 |
Uitgaven | 1.060.682 | ‒ 95.120 | 965.562 | |
5.11 | Verwerving | 747.042 | ‒ 109.230 | 637.812 |
Opdrachten | 747.042 | ‒ 109.230 | 637.812 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 16.169 | ‒ 1.502 | 14.667 | |
Verwerving: realisatie | 730.873 | ‒ 107.728 | 623.145 | |
5.12 | Instandhouding | 496.129 | 47.972 | 544.101 |
Opdrachten | 496.129 | 47.972 | 544.101 | |
Instandhouding Infrastructuur | 496.129 | 47.972 | 544.101 | |
5.16 | Over-/ onderprogrammering | ‒ 182.489 | ‒ 33.862 | ‒ 216.351 |
Fonds | ‒ 182.489 | ‒ 33.862 | ‒ 216.351 | |
Fonds | ‒ 182.489 | ‒ 33.862 | ‒ 216.351 | |
Ontvangsten | 28.240 | 0 | 28.240 | |
Toelichting op de verplichtingen
Het verplichtingenbudget voor 2024 wordt per saldo verhoogd met € 137,3 miljoen.
Het betreft een optelsom van opwaartse en neerwaartse bijstellingen bij de instrumenten. Het heeft vooral te maken met verplichtingen die op basis van de laatste inzichten in het juiste ritme zijn gezet. Zo betreft het onder meer de projecten Legering Defensiebreed en Baanrenovatie Vliegbasis Eindhoven. Ook is de stijging het gevolg van technische mutaties die zijn verwerkt. De overige mutaties zijn technische mutaties en uitgavenmutaties welke gelijk zijn aan de verplichtingenmutaties door onder andere het uitdelen van prijsbijstelling.
Toelichting op de uitgaven
Het uitgavenbudget voor 2024 wordt per saldo verlaagd met € 95,1 miljoen. Dit wordt verklaard door:
Verwerving
Het budget voor de projecten in voorbereidingsfase is per saldo met € 1,5 miljoen verlaagd.
Het budget voor de projecten in realisatiefase wordt per saldo met € 107,7 miljoen naar beneden bijgesteld. De realisatie van een aantal projecten is van 2024 verschoven naar latere jaren (€ 140,3 miljoen) en de hiermee samenhangende budgetten schuiven mee. Dit betreft onder andere de projecten Aanpassing vastgoed als gevolg van gewijzigde regelgeving (€ 40 miljoen), Nieuwbouw squadron docks NH-90 incl. 4 opstelplaatsen Marine Vliegkamp de Kooy (MVKK) (€ 18,4 miljoen), Technology Center Land Leusden (Matlogco, € 15 miljoen), Bandbreedte investeringen infrastructuur (€ 15 miljoen), Huisvesting gezondheids- en tandheelkundige centra (GZHC, € 13 miljoen), Zon op daken (verduurzaming maatschappelijk vastgoed, € 12 miljoen), Initiële inrichting huisvesting (€ 10 miljoen), Verbeteren legering Defensiebreed (€ 10 miljoen) en in totaal € 21,9 miljoen voor diverse kleinere projecten. Daarnaast is het budget verhoogd voor uitgekeerde prijsbijstelling (€ 13,9 miljoen) en hebben diverse kleinere herschikkingen binnen dit budget geleid tot een verhoging van het budget met € 18,7 miljoen.
Instandhouding
Het budget voor de instandhoudingsuitgaven is met € 48,0 miljoen verhoogd. Dit betreft onder andere uitgekeerde prijsbijstelling (€ 13,1 miljoen). Het project Defensie Bewakings en Beveiligings Systeem (DBBS) heeft de afgelopen jaren vertraging opgelopen. Als gevolg daarvan is dit jaar € 11,2 miljoen toegevoegd voor instandhouding van de huidige systemen. Daarnaast is extra budget toegevoegd aan het project als gevolg van nieuwe inzichten en beleidswijzigingen, waarvan € 13,1 miljoen in 2024.
Over-/ onderprogrammering
Als gevolg van de mutaties die op dit artikel plaatsvinden, wordt ook de overprogrammering aangepast (€ 33,9 miljoen). Hiermee blijft de omvang van de overprogrammering binnen de overeengekomen grens van 30%. Daarnaast is het, gelet op de druk op de Defensie- en arbeidsmarkt, onzeker of alle beschikbare middelen in 2024 tot besteding komen. Om die reden is besloten een deel van het budget over meerdere jaren te spreiden.
Artikel 5 Infrastructuur en Vastgoed
Verplichtingen
De verplichtingen zijn € 58,5 miljoen lager dan ten tijde van de tweede suppletoire begroting werd geraamd.
De lagere realisatie wordt voornamelijk veroorzaakt bij de projecten in de realisatiefase. Bij de commercieel vertrouwelijke projecten Revitalisering vliegbasis Woensdrecht, Revitalisering Bernhardkazerne in Amersfoort en Nieuwbouw EMC-meetfaciliteit en AMR LCW op vliegbasis Woensdrecht is vertraging ontstaan bij het aangaan van de verplichtingen.
Uitgaven
De uitgaven zijn € 15,2 miljoen hoger dan ten tijde van de tweede suppletoire begroting werd geraamd.
Dit is een gevolg van een hogere realisatie van de commercieel vertrouwelijke projecten Versnellen Verduurzamen Vastgoed en Onderbrengen EOD in Soesterberg. Ook zijn de uitgaven voor de Instandhouding Infrastructuur hoger dan verwacht. In de Kamerbrief «Beleidsmatige mutaties na Najaarsnota» d.d. 16 december 2024, nummer 36 600 K, nr. 4 zijn de hogere uitgaven aangekondigd.
Artikel 6 IT
Verplichtingen
De verplichtingen zijn per saldo € 61,2 miljoen lager dan ten tijde van de tweede suppletoire begroting werd geraamd.
Bij het commercieel vertrouwelijke project Fox crypto is het contract deels in 2024 aangegaan en het overige deel zal in 2025 worden ondertekend. Bij het commercieel vertrouwelijke project Vervanging HF-radiosystemen Krijgsmacht is door vertraging de verplichting niet meer in 2024 aangegaan. Naar verwachting zal de verplichting in het eerste kwartaal van 2025 worden aangegaan. Daarentegen zijn meer verplichtingen gerealiseerd door prijsstijgingen en een hogere afname op bestaande contracten. Dit is aangekondigd in de Kamerbrief «Beleidsmatige mutaties na Najaarsnota» d.d. 16 december 2024, nummer 36 600 K, nr. 4.
Uitgaven
De uitgaven zijn per saldo € 24,8 miljoen lager dan ten tijde van de tweede suppletoire begroting werd geraamd.
Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de verwachting dat betalingen voor diverse IT-middelen nog in 2024 zouden plaatsvinden.
2.6 Artikel 6 IT
Budgettaire gevolgen van beleid
Stand eerste suppletoire begroting (incl. amendementen en NvW) (1) | Mutaties Suppletoire begroting september (2) | Stand suppletoire begroting september (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 985.707 | 573.901 | 1.559.608 |
Uitgaven | 1.375.450 | ‒ 263.744 | 1.111.706 | |
6.11 | Verwerving | 861.396 | ‒ 126.699 | 734.697 |
Opdrachten | 861.396 | ‒ 126.699 | 734.697 | |
Verwerving: voorbereidingsfase | 45.914 | 32.500 | 78.414 | |
Verwerving: realisatie | 815.482 | ‒ 159.199 | 656.283 | |
6.12 | Instandhouding | 521.493 | 58.364 | 579.857 |
Opdrachten | 521.493 | 58.364 | 579.857 | |
Instandhouding IT | 521.493 | 58.364 | 579.857 | |
6.16 | Over-/ onderprogrammering | ‒ 7.439 | ‒ 195.409 | ‒ 202.848 |
Fonds | ‒ 7.439 | ‒ 195.409 | ‒ 202.848 | |
Fonds | ‒ 7.439 | ‒ 195.409 | ‒ 202.848 | |
Ontvangsten | 16.769 | 0 | 16.769 | |
Toelichting op de verplichtingen
Het verplichtingenbudget voor 2024 wordt per saldo verhoogd met € 573,9 miljoen.
Deze stijging is onder meer het gevolg van het herfasering van de IT-programma's Foxtrot, Grens verleggende IT (GrIT) en programma Roger. Voor het programma Foxtrot wordt in het najaar een FMS-contract afgesloten voor het Commando Landstrijdkrachten (CLAS). Daarnaast is de verwachting dat voor het programma GrIT een verplichting wordt afgesloten, afhankelijk van de gunning van de blokken GrIT/GIS. Hiervoor is verplichtingenbudget beschikbaar gesteld voor 2024. Ten slotte zijn er technische mutaties verwerkt en zijn kasmutaties gelijk aan verplichtingenmutaties bij onder andere het uitdelen van loon- en prijsbijstelling.
Toelichting op de uitgaven
Het uitgavenbudget voor 2024 wordt per saldo verlaagd met € 263,7 miljoen. Dit wordt verklaard door:
Verwerving
Het budget voor verwerving wordt met € 126,7 miljoen naar beneden bijgesteld. Het betreft per saldo een verhoging van € 32,5 miljoen aan budget voor de voorbereidingsfase. Dat heeft vooral te maken met projectbudget dat wordt geschoven naar eerdere jaren om aan te sluiten bij de actuele inzichten over de verwachte realisatiemomenten. Het betreft diverse kleinere niet DMP-plichtige projecten en het uitdelen van prijsbijstelling.
Tegenover de bovengenoemde ophogingen van het budget staat dat de uitgaven voor projecten in de realisatie fase met € 159,2 miljoen worden verlaagd. Dit betreft herfaseringen van IT-projecten (€ 161,9 miljoen). Het budget wordt met deze herfasering in het juiste kasritme gezet. Dit geldt voor onder andere het programma GrIT (€ 85,7 miljoen) en het niet DMP-plichtige project (TCE621B/C Vervanging ad 19,9 miljoen). Er wordt ook budget toegevoegd door het uitkeren van de prijsbijstelling (€ 21,9 miljoen). Het restant van per saldo € 19,2 miljoen betreft het naar beneden bijstellen van het budget vanwege het herschikken van de budgetten voor de IT-projecten.
Instandhouding
Het budget voor instandhouding is naar boven bijgesteld (€ 58,4 miljoen). De verhoging wordt voornamelijk veroorzaakt door de overheveling van delta-exploitatie (€ 27,5 miljoen), uitkeren van loon-en prijsbijstelling (€ 16,3 miljoen) en een aantal kleinere mutaties.
Over-/ onderprogrammering
Als gevolg van de mutaties die op dit artikel plaatsvinden, wordt ook de overprogrammering aangepast (€ 195,4 miljoen). Hiermee blijft de omvang van de overprogrammering binnen de overeengekomen grens van 30%. Daarnaast is het, gelet op de druk op de Defensie- en arbeidsmarkt, onzeker of alle beschikbare middelen in 2024 tot besteding komen. Om die reden is besloten een deel van het budget over meerdere jaren te spreiden.
2.7 Artikel 7 Bijdragen andere begrotingen Rijk
Budgettaire gevolgen van beleid
Stand eerste suppletoire begroting (incl. amendementen en NvW) (1) | Mutaties Suppletoire begroting september (2) | Stand suppletoire begroting september (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 0 | 0 | 0 |
Uitgaven | 0 | 0 | 0 | |
Ontvangsten | 8.965.121 | ‒ 8.965.121 | 0 | |
Toelichting
Tot Prinsjesdag 2024 werd het DMF gefinancierd met een bijdrage van de Defensiebegroting (X). Deze bijdrage was op de Defensiebegroting opgenomen op artikel 13, «Bijdrage aan het Defensiematerieelbegrotingsfonds». Vanaf Prinsjesdag 2024 wordt budget direct overgeheveld van de Defensiebegroting en de begrotingen van andere departementen naar de betreffende artikelen op het DMF. Het gebruik van dit artikel wordt opgeheven. Deze maatregel is technisch van aard.
2.8 Artikel 8 Overige uitgaven en ontvangsten
Budgettaire gevolgen van beleid
Stand eerste suppletoire begroting (incl. amendementen en NvW) (1) | Mutaties Suppletoire begroting september (2) | Stand suppletoire begroting september (3) = (1) + (2) | ||
|---|---|---|---|---|
Art. | Verplichtingen | 468.939 | ‒ 468.022 | 917 |
Uitgaven | 468.022 | ‒ 468.022 | 0 | |
8.18 | Nader te wijzen uitgaven | 468.022 | ‒ 468.022 | 0 |
Fonds | 468.022 | ‒ 468.022 | 0 | |
Fonds | 468.022 | ‒ 468.022 | 0 | |
Ontvangsten | 0 | 0 | 0 | |
Toelichting op de verplichtingen
Het verplichtingenbudget voor 2024 wordt per saldo verlaagd met € 468,0 miljoen. Deze verlaging hangt geheel samen met de uitgaven.
Toelichting op de uitgaven
Het uitgavenbudget voor 2024 wordt per saldo verlaagd met € 468,0 miljoen. Dit betreft voornamelijk het doorverdelen van de prijsbijstelling naar andere artikelen.
3 Verdiepingsbijlage
In de verdiepingsbijlage is per begrotingsartikel een meerjarige (voor de volledige planperiode) tabel met daarin de mutaties per jaar opgenomen.
Omschrijving | mutatie 2030 | mutatie 2031 | mutatie 2032 | mutatie 2033 | mutatie 2034 | Mutatie 2035 | Mutatie 2036 | Mutatie 2037 | Mutatie 2038 | Mutatie 2039 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | ‒ 137.084 | ‒ 5.251 | 120.529 | 72.692 | ‒ 2.710 | ‒ 51.799 | ‒ 26.793 | ‒ 675.730 | ‒ 103.366 | 1.404.895 |
Uitgaven | ‒ 177.875 | ‒ 67.256 | ‒ 68.347 | ‒ 84.574 | ‒ 65.282 | ‒ 65.283 | ‒ 68.484 | ‒ 65.286 | ‒ 65.276 | 1.644.203 |
Verwerving | ||||||||||
Opdrachten | ‒ 130.643 | 1.408 | 127.182 | 79.340 | 3.932 | ‒ 45.156 | ‒ 20.149 | ‒ 669.084 | ‒ 96.720 | 721.034 |
Verwerving: voorbereidingsfase | ‒ 177.175 | ‒ 44.326 | 83.212 | 35.370 | ‒ 40.038 | ‒ 93.032 | ‒ 61.358 | ‒ 560.983 | ‒ 80.688 | 454.500 |
Verwerving: realisatie | 46.532 | 45.734 | 43.970 | 43.970 | 43.970 | 47.876 | 41.209 | ‒ 108.101 | ‒ 16.032 | 266.534 |
Instandhouding | ||||||||||
Opdrachten | 6.432 | 6.214 | 6.220 | 6.225 | 6.231 | 6.230 | 6.229 | 6.227 | 6.227 | 430.046 |
Instandhouding Materieel | 6.432 | 6.214 | 6.220 | 6.225 | 6.231 | 6.230 | 6.229 | 6.227 | 6.227 | 430.046 |
Kennis en Innovatie | ||||||||||
Bekostiging | ‒ 12.873 | ‒ 12.873 | ‒ 12.873 | ‒ 12.873 | ‒ 12.873 | ‒ 12.873 | ‒ 12.873 | ‒ 12.873 | ‒ 12.873 | 270.062 |
Bijdrage grote onderzoeksfaciliteiten | ‒ 75.773 | ‒ 75.773 | ‒ 75.773 | ‒ 75.773 | ‒ 75.773 | ‒ 75.773 | ‒ 75.773 | ‒ 75.773 | ‒ 75.773 | 159.266 |
Technologieontwikkeling | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 40.351 |
Kennisgebruik | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3.430 |
Kort Cyclische Innovatie | 62.900 | 62.900 | 62.900 | 62.900 | 62.900 | 62.900 | 62.900 | 62.900 | 62.900 | 67.015 |
Over-/ onderprogrammering | ||||||||||
Fonds | ‒ 40.791 | ‒ 62.005 | ‒ 188.876 | ‒ 157.266 | ‒ 62.572 | ‒ 13.484 | ‒ 41.691 | 610.444 | 38.090 | 223.061 |
Fonds | ‒ 40.791 | ‒ 62.005 | ‒ 188.876 | ‒ 157.266 | ‒ 62.572 | ‒ 13.484 | ‒ 41.691 | 610.444 | 38.090 | 223.061 |
Ontvangsten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 85.698 |
Omschrijving | mutatie 2030 | mutatie 2031 | mutatie 2032 | mutatie 2033 | mutatie 2034 | Mutatie 2035 | Mutatie 2036 | Mutatie 2037 | Mutatie 2038 | Mutatie 2039 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | ‒ 699.084 | ‒ 875.041 | ‒ 1.034.663 | ‒ 727.815 | ‒ 174.649 | 85.003 | 217.196 | 407.111 | 611.437 | 1.209.121 |
Uitgaven | ‒ 32.929 | ‒ 27.854 | ‒ 9.587 | ‒ 11.256 | ‒ 7.854 | ‒ 7.838 | ‒ 4.635 | ‒ 7.124 | ‒ 4.066 | 1.269.744 |
Verwerving | ||||||||||
Opdrachten | ‒ 455.308 | ‒ 419.579 | ‒ 557.105 | ‒ 292.554 | 72.694 | 166.814 | 273.212 | 457.315 | 602.815 | 987.108 |
Verwerving: voorbereidingsfase | ‒ 672.433 | ‒ 332.402 | ‒ 201.694 | ‒ 701 | 242.182 | 313.130 | 447.637 | 557.543 | 646.291 | 756.841 |
Verwerving: onderzoeksfase | ‒ 554.681 | ‒ 772.699 | ‒ 834.925 | ‒ 742.103 | ‒ 417.476 | ‒ 228.470 | ‒ 228.470 | ‒ 199.821 | ‒ 833.390 | 0 |
Verwerving: realisatie | 771.806 | 685.522 | 479.514 | 450.250 | 247.988 | 82.154 | 54.045 | 99.593 | 789.914 | 230.267 |
Instandhouding | ||||||||||
Opdrachten | ‒ 14.217 | ‒ 8.976 | 782 | 888 | 467 | 467 | ‒ 586 | ‒ 586 | ‒ 986 | 222.013 |
Instandhouding Materieel | ‒ 14.217 | ‒ 8.976 | 782 | 888 | 467 | 467 | ‒ 586 | ‒ 586 | ‒ 986 | 222.013 |
Over-/ onderprogrammering | ||||||||||
Fonds | 436.596 | 400.701 | 546.736 | 280.410 | ‒ 81.015 | ‒ 175.119 | ‒ 277.261 | ‒ 463.853 | ‒ 605.895 | 60.623 |
Fonds | 436.596 | 400.701 | 546.736 | 280.410 | ‒ 81.015 | ‒ 175.119 | ‒ 277.261 | ‒ 463.853 | ‒ 605.895 | 60.623 |
Ontvangsten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 9.684 |
Omschrijving | mutatie 2030 | mutatie 2031 | mutatie 2032 | mutatie 2033 | mutatie 2034 | Mutatie 2035 | Mutatie 2036 | Mutatie 2037 | Mutatie 2038 | Mutatie 2039 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | ‒ 88.565 | ‒ 175.002 | ‒ 175.820 | ‒ 93.160 | ‒ 84.601 | ‒ 89.403 | 74.932 | ‒ 65.212 | ‒ 247.365 | 1.678.040 |
Uitgaven | ‒ 42.680 | ‒ 43.572 | ‒ 77.865 | ‒ 71.567 | ‒ 78.469 | ‒ 79.007 | ‒ 77.847 | 25.667 | 5.716 | 1.418.519 |
Verwerving | ||||||||||
Opdrachten | ||||||||||
Verwerving: voorbereidingsfase | 453.910 | 453.910 | 453.910 | 453.910 | 453.910 | 453.910 | 453.910 | 453.910 | 453.910 | 453.910 |
Verwerving: onderzoeksfase | 7.439 | 7.439 | 7.439 | 7.439 | 7.439 | 7.439 | 7.439 | 7.439 | 7.439 | 7.439 |
Verwerving: realisatie | 1.141.427 | 1.141.427 | 1.141.427 | 1.141.427 | 1.141.427 | 1.141.427 | 1.141.427 | 1.141.427 | 1.141.427 | 1.141.427 |
Instandhouding | ||||||||||
Opdrachten | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 392.972 |
Instandhouding Materieel | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 5.591 | 392.972 |
Over-/ onderprogrammering | ||||||||||
Fonds | 58.768 | 85.705 | 52.230 | ‒ 71.271 | 6.132 | 10.396 | ‒ 152.779 | 90.879 | 253.081 | ‒ 259.521 |
Fonds | 58.768 | 85.705 | 52.230 | ‒ 71.271 | 6.132 | 10.396 | ‒ 152.779 | 90.879 | 253.081 | ‒ 259.521 |
Ontvangsten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2.500 |
Omschrijving | mutatie 2030 | mutatie 2031 | mutatie 2032 | mutatie 2033 | mutatie 2034 | Mutatie 2035 | Mutatie 2036 | Mutatie 2037 | Mutatie 2038 | Mutatie 2039 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 168.898 | ‒ 40.602 | 16.745 | ‒ 10.584 | ‒ 8.054 | ‒ 65.482 | 48.318 | ‒ 182.377 | ‒ 202.355 | 2.103.632 |
Uitgaven | 52.464 | ‒ 46.067 | ‒ 28.238 | ‒ 25.067 | ‒ 24.851 | ‒ 25.937 | ‒ 33.797 | ‒ 41.304 | ‒ 66.213 | 2.362.484 |
Verwerving | ||||||||||
Opdrachten | 203.175 | ‒ 56.762 | 13.585 | ‒ 13.744 | ‒ 11.214 | ‒ 68.642 | 45.158 | ‒ 178.537 | ‒ 200.273 | 1.645.873 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 2.667 | ‒ 25.857 | 17.203 | 7.398 | 2.918 | 5.313 | 124.087 | ‒ 1.625 | ‒ 176.676 | 1.127.253 |
Verwerving: realisatie | 200.508 | ‒ 30.905 | ‒ 3.618 | ‒ 21.142 | ‒ 14.132 | ‒ 73.955 | ‒ 78.929 | ‒ 176.912 | ‒ 23.597 | 518.620 |
Instandhouding | ||||||||||
Opdrachten | 16.160 | 16.160 | 3.160 | 3.160 | 3.160 | 3.160 | 3.160 | 3.160 | 3.160 | 457.759 |
Instandhouding Materieel | 16.160 | 16.160 | 3.160 | 3.160 | 3.160 | 3.160 | 3.160 | 3.160 | 3.160 | 457.759 |
Over-/ onderprogrammering | ||||||||||
Fonds | ‒ 166.871 | ‒ 5.465 | ‒ 44.983 | ‒ 14.483 | ‒ 16.797 | 39.545 | ‒ 82.115 | 134.073 | 130.900 | 258.852 |
Fonds | ‒ 166.871 | ‒ 5.465 | ‒ 44.983 | ‒ 14.483 | ‒ 16.797 | 39.545 | ‒ 82.115 | 134.073 | 130.900 | 258.852 |
Ontvangsten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.000 |
Omschrijving | mutatie 2030 | mutatie 2031 | mutatie 2032 | mutatie 2033 | mutatie 2034 | Mutatie 2035 | Mutatie 2036 | Mutatie 2037 | Mutatie 2038 | Mutatie 2039 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 106.440 | 54.481 | 33.478 | ‒ 65.532 | ‒ 271.609 | ‒ 290.883 | ‒ 285.512 | ‒ 232.512 | ‒ 153.588 | 749.213 |
Uitgaven | ‒ 21.087 | 48.382 | 48.451 | 55.840 | 48.450 | 48.450 | 48.450 | 48.449 | 48.385 | 1.024.524 |
Verwerving | ||||||||||
Opdrachten | 46.973 | 8.511 | ‒ 12.562 | ‒ 111.271 | ‒ 307.610 | ‒ 308.055 | ‒ 310.239 | ‒ 264.249 | ‒ 185.261 | 275.606 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 65.284 | 27.668 | 29.560 | ‒ 132.739 | ‒ 271.214 | ‒ 271.959 | ‒ 274.601 | ‒ 227.781 | ‒ 154.640 | 9.390 |
Verwerving: realisatie | ‒ 18.311 | ‒ 19.157 | ‒ 42.122 | 21.468 | ‒ 36.396 | ‒ 36.096 | ‒ 35.638 | ‒ 36.468 | ‒ 30.621 | 266.216 |
Instandhouding | ||||||||||
Opdrachten | 45.734 | 45.970 | 46.040 | 45.739 | 31.738 | 31.738 | 31.738 | 31.737 | 31.673 | 473.607 |
Instandhouding Infrastructuur | 45.734 | 45.970 | 46.040 | 45.739 | 31.738 | 31.738 | 31.738 | 31.737 | 31.673 | 473.607 |
Onzekerheidsreservering | ||||||||||
Fonds | 13.733 | 0 | 0 | 0 | 4.263 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Fonds | 13.733 | 0 | 0 | 0 | 4.263 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Over-/ onderprogrammering | ||||||||||
Fonds | ‒ 127.527 | ‒ 6.099 | 14.973 | 121.372 | 320.059 | 324.767 | 326.951 | 280.961 | 201.973 | 275.311 |
Fonds | ‒ 127.527 | ‒ 6.099 | 14.973 | 121.372 | 320.059 | 324.767 | 326.951 | 280.961 | 201.973 | 275.311 |
Ontvangsten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 28.240 |
Omschrijving | mutatie 2030 | mutatie 2031 | mutatie 2032 | mutatie 2033 | mutatie 2034 | Mutatie 2035 | Mutatie 2036 | Mutatie 2037 | Mutatie 2038 | Mutatie 2039 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 69.258 | 96.444 | 74.104 | 36.637 | ‒ 13.733 | ‒ 9.842 | ‒ 16.168 | ‒ 9.867 | ‒ 9.309 | 1.454.171 |
Uitgaven | ‒ 21.949 | ‒ 22.202 | ‒ 22.202 | ‒ 22.202 | ‒ 22.202 | ‒ 22.202 | ‒ 22.355 | ‒ 22.355 | ‒ 19.055 | 1.359.289 |
Verwerving | ||||||||||
Opdrachten | 19.144 | 51.057 | 28.680 | ‒ 7.812 | ‒ 65.700 | ‒ 62.816 | ‒ 64.190 | ‒ 52.586 | ‒ 619.310 | 930.429 |
Verwerving: voorbereidingsfase | ‒ 39.653 | ‒ 33.044 | 15.953 | ‒ 22.240 | ‒ 73.716 | ‒ 75.446 | ‒ 76.819 | ‒ 65.216 | ‒ 627.004 | 796.122 |
Verwerving: realisatie | 58.797 | 84.101 | 12.727 | 14.428 | 8.016 | 12.630 | 12.629 | 12.630 | 7.694 | 134.307 |
Instandhouding | ||||||||||
Opdrachten | 47.067 | 43.389 | 43.425 | 43.451 | 47.984 | 43.588 | 43.471 | 43.817 | 44.063 | 527.326 |
Instandhouding IT | 47.067 | 43.389 | 43.425 | 43.451 | 47.984 | 43.588 | 43.471 | 43.817 | 44.063 | 527.326 |
Over-/ onderprogrammering | ||||||||||
Fonds | ‒ 88.160 | ‒ 116.648 | ‒ 94.307 | ‒ 57.841 | ‒ 4.486 | ‒ 2.974 | ‒ 1.636 | ‒ 13.586 | 556.192 | ‒ 98.466 |
Fonds | ‒ 88.160 | ‒ 116.648 | ‒ 94.307 | ‒ 57.841 | ‒ 4.486 | ‒ 2.974 | ‒ 1.636 | ‒ 13.586 | 556.192 | ‒ 98.466 |
Ontvangsten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 16.621 |
Omschrijving | mutatie 2030 | mutatie 2031 | mutatie 2032 | mutatie 2033 | mutatie 2034 | Mutatie 2035 | Mutatie 2036 | Mutatie 2037 | Mutatie 2038 | Mutatie 2039 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Uitgaven | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ontvangsten | 552.847 | 638.334 | 639.115 | 638.077 | 646.695 | 645.086 | 638.235 | 629.628 | 614.200 | 9.731.923 |
Omschrijving | mutatie 2030 | mutatie 2031 | mutatie 2032 | mutatie 2033 | mutatie 2034 | Mutatie 2035 | Mutatie 2036 | Mutatie 2037 | Mutatie 2038 | Mutatie 2039 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 691.581 | 714.709 | 796.903 |
Uitgaven | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 691.581 | 714.709 | 796.903 |
Nader te wijzen uitgaven | ||||||||||
Fonds | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 691.581 | 714.709 | 796.903 |
Fonds | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 796.903 | 691.581 | 714.709 | 796.903 |
Ontvangsten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
B. ARTIKELSGEWIJZE TOELICHTING BIJ DE BEGROTINGSARTIKELEN
Het Ministerie van Defensie heeft twee begrotingen:
1. De reguliere defensiebegroting (Hoofdstuk X van de Rijksbegroting);2. De fondsbegroting van het Defensiematerieelbegrotingsfonds (DMF; Hoofdstuk K van de Rijksbegroting).
Het DMF zorgt voor de financiering en de bekostiging van de investeringen en de instandhouding van het materieel, de infrastructuur en het vastgoed en de IT-middelen van Defensie. Door een apart fonds voor het defensiematerieel wordt beter voorzien in een meerjarig integraal beheer van de financiering en de bekostiging van de ontwikkeling, de verwerving, de instandhouding en de afstoting van het materieel, de infrastructuur en het vastgoed en de IT-middelen van het Ministerie van Defensie teneinde te komen tot een meer schokbestendige begroting.
Het DMF wordt gevoed door de bijdragen uit begroting Hoofdstuk X.
1. LEESWIJZER
Structuur
De begroting van het Defensiematerieelbegrotingsfonds (DMF) is gebaseerd op de rijksbegrotingsvoorschriften van het Ministerie van Financiën; dit geldt ook voor de memorie van toelichting. De leeswijzer volgt vervolgens de opbouw van de memorie van toelichting. De memorie van toelichting is de uitleg bij het hierboven beschreven wetsvoorstel.
De memorie van toelichting van het DMF begint met de Defensiematerieelagenda. De Defensiematerieelagenda behandelt de prioritaire projecten waarbij zoveel mogelijk de samenhang met de beleidsdoelstellingen uit de Defensiebegroting wordt aangegeven. Ook wordt inzicht gegeven in de overprogrammering, het realisatievermogen en de instandhouding.
Vanwege de demissionaire status van het kabinet bevat de beleidsagenda alleen bestaand beleid of de uitwerking daarvan. Waar mogelijk zal verwezen worden naar integrale documenten die eerder aan uw Kamer zijn gestuurd.
Na de Defensiematerieelagenda komen de begrotingsartikelen aan bod. De begroting van het DMF kent acht artikelen. De eerste vier artikelen geven inzicht in de projecten en instandhouding van het Defensiematerieel. Hierbij wordt een onderscheid gemaakt tussen materieel dat Defensiebreed ingezet wordt (artikel 1), maritiem materieel (artikel 2), land materieel (artikel 3) en lucht materieel (artikel 4). De artikelen 5 en 6 behandelen respectievelijk het vastgoed en de IT van Defensie. Het DMF wordt gevoed via de Defensiebegroting; de voeding loopt via artikel 7. De overige uitgaven en ontvangsten zijn terug te vinden op artikel 8.
Het DMF bevat vier bijlagen. Dit zijn achtereenvolgens de instandhoudingsbijlage voor het vastgoed, het verdiepingshoofdstuk, de instandhoudingsbijlage en de lijst met gehanteerde afkortingen.
Opzet DMF
De Defensiebegroting (hoofdstuk X) bevat het voorgenomen Defensiebeleid. De begroting van het DMF bevat de uitwerking van dat beleid in concrete projecten, inclusief de instandhouding. Om het inzicht in de investeringen te vergroten, worden per artikel in de tabel "budgettaire gevolgen van beleid" de verplichtingen, uitgaven en eventuele ontvangsten met betrekking tot investeringen en instandhouding voor een periode van vijftien jaar gepresenteerd.
Investeringen
Alle investeringsprojecten met een projectbudget van meer dan € 100 miljoen worden apart benoemd. Bij deze projecten wordt een onderscheid gemaakt naar drie fasen: de voorbereidingsfase, de onderzoeksfase en de realisatiefase. Het projectbudget bestaat uit de onderzoekskosten, de basisraming en de risicoreservering. Voor projecten in voorbereidingsfase wordt de behoeftestelling uitgewerkt. Er is in de voorbereidingsfase nog sprake van flexibiliteit in de programmering van de projecten; voor de besteding van deze budgetten zijn nog geen juridisch of bestuurlijk bindende afspraken gemaakt. Voor de Defensie Materieelproces (DMP) plichtige projecten worden de A-brieven naar de Kamer verzonden. De kern van de A-brief is een functionele beschrijving van de capaciteit die Defensie wil verwerven.
Voor projecten in de onderzoeksfase geldt dat de behoeftestelling is onderkend, maar nog wordt onderzocht hoe invulling gegeven wordt aan de behoefte. Voor DMP-plichtige projecten geldt dat de A-brieven zijn aangeboden aan de Kamer. In de onderzoeksfase (B-fase) wordt de verwervingsstrategie vastgesteld, dat wil zeggen de manier waarop Defensie het materieel wil verwerven. Daarnaast worden eventuele alternatieven onderzocht, een planning en een financiële onderbouwing verder gespecificeerd. Defensie informeert de Tweede Kamer aan het einde van de B-fase middels de B-brief. Op grond van uitkomsten van de B-fase kan er eventueel nog een vervolgonderzoeksfase (C-fase) worden ingesteld.
Voor projecten in de realisatiefase betekent dat de opdracht voor verwerving is gegeven aan de uitvoeringsorganisatie. Zij starten de verwervingsvoorbereidingsfase (D-fase). Voor grote materieel en IT-projecten is dat het Commando Materieel en IT (COMMIT) en voor grote Vastgoed en Infra projecten gaat dit om het Defensie Ondersteuningscommando (DOSCO).
Deze werkwijze komt overeen met het Defensie Projectenoverzicht (DPO). De systematiek wijkt in de kern niet af van de werkwijze die voorgaand in de Defensiebegroting werd gehanteerd; in het DMF zijn weliswaar de toelichtingen uitgebreider:
– In de voorbereidingsfase worden de projecten toegelicht waarvan verwacht wordt dat in deze begrotingsperiode een behoeftestellingsbrief (A-brief) verstuurd wordt. Hierbij worden per project de bandbreedtes volgens het Defensie Materieelproces (DMP) gepresenteerd: € 100 ‒ € 250 miljoen, € 250 miljoen ‒ € 1 miljard,
€ 1 miljard ‒ € 2,5 miljard en meer dan € 2,5 miljard.
– Bij projecten in onderzoeksfase wordt per project de bandbreedte en de planning van de DMP-brieven gepresenteerd.
– Bij projecten in realisatiefase worden de verwachte uitgaven per jaar gepresenteerd, tenzij dit commercieel vertrouwelijke informatie betreft. In dat geval wordt de bandbreedte weergegeven.
Informatie over investeringsprojecten die jaarlijks in het DPO wordt gepubliceerd, is op hoofdlijnen geïntegreerd in het DMF. De Kamer ontvangt het DPO – gelijktijdig met het DMF – op Prinsjesdag. Het DPO omvat meer gedetailleerde informatie over alle projecten gelijk aan of boven de € 25 miljoen die in onderzoek of realisatie zijn.
Voor een aantal projecten geldt dat het projectbudget is bijgesteld ten opzichte van de begroting 2023. Dit is het gevolg van het toevoegen van de loon- en prijsbijstellingen, en in enkele gevallen van correcties voor valutakoersen (bijv. Verwerving F-35).
Instandhouding
Instandhoudingsuitgaven zijn de uitgaven die nodig zijn om het materieel operationeel te houden. De instandhoudingsuitgaven in de begrotingsartikelen zijn de instandhoudingsuitgaven die door een Defensieonderdeel gedaan worden. Deze uitgaven kunnen ook uitgaven ten behoeve van andere Defensieonderdelen bevatten, als gevolg van het assortimentsgewijs werken (AGW). Het AGW beoogt de logistieke keten van een aantal artikelen centraal te beleggen, dus bij één Defensieonderdeel. Dat Defensieonderdeel wordt dan ook budgettair belast met de uitgaven van voor andere Defensieonderdelen verworven artikelen.
Personele uitgaven
Personele uitgaven verbonden aan de ontwikkeling, verwerving, instandhouding en afstoting van materieel, infrastructuur en vastgoed en IT vallen ook binnen de reikwijdte van het fonds (wetsvoorstel DMF, artikel 5). Op 22 april 2020 is de motie Diks (Kamerstukken II, 2019/20, 35 280, nr. 11) aangenomen. In 2021 en in 2022 is proefgedraaid met de opname van personele uitgaven in het DMF. De Kamer wordt zo snel mogelijk geïnformeerd over de resultaten van het proefdraaien.
Groeiparagraaf
In de begroting 2024 is ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 de volgende wijziging doorgevoerd:
In 2024 worden voor de projecten in voorbereiding, onderzoek en realisatie enkel het projectbudget en de planning van Kamerbrieven weergegeven. In de ontwerpbegroting 2023 werden de projecten daarnaast nog toegelicht. Dit zorgde voor een grote hoeveelheid niet-budgettaire informatie, die ook met uw Kamer gedeeld wordt door middel van het Defensieprojectenoverzicht (DPO). Inhoudelijke uitleg van de projecten wordt voortaan gedeeld middels het DPO.
2. DEFENSIEMATERIEELAGENDA
Inleiding
De huidige veiligheidssituatie toont eens temeer het belang van een krachtige en toekomstbestendige krijgsmacht. Onontbeerlijk daarvoor zijn kwalitatief goed materieel, IT en fysieke infrastructuur die in voldoende mate beschikbaar zijn. Het Defensiematerieelbegrotingsfonds (DMF) draagt bij aan een goed meerjarig integraal beheer van de financiering en de bekostiging van de ontwikkeling, de verwerving, de instandhouding en uiteindelijk de afstoting van het materieel, de IT en de fysieke infrastructuur van Defensie.
Met de middelen in de Defensienota 2022 heeft de Defensiebegroting een extra financiële impuls gekregen van structureel € 5 miljard. Investeringen maken daar een belangrijk deel van uit. Het investeringsprogramma bestaat uit een breed scala van investeringen in nieuwe capaciteiten en wapensystemen, gevechtsondersteuning, Informatiegestuurd Optreden (IGO), vastgoed, munitie, duurzaamheid en innovatie. Inmiddels zijn voor een groot aantal systemen leveringen op gang gekomen of voortgezet.
Wendbaarheid en actualisatie Defensie Materieelproces
In lijn met de motie-Valstar c.s. (Kamerstukken II 2021/22, 35925-X, nr. 70) is met ingang van 2023 het Defensie Materieelproces (DMP) geactualiseerd. Deze actualisatie draagt bij aan wendbaarheid en verhoogde daadkracht van Defensie, terwijl de informatiepositie van de Kamer gewaarborgd blijft. Defensie heeft dit proces aangepast op drie aspecten (Kamerstukken II 2022/23, 27830, nr. 379):
– Defensie heeft de financiële ondergrens voor DMP-brieven opgehoogd van € 25 miljoen naar € 50 miljoen. De DMP-grens is hiermee voor het eerst aangepast sinds de vorige actualisering van de geldbedragen aan de Euro in 2001 (Kamerstukken II, 2001/02, 27830, nr. 2). Hiermee corrigeert Defensie de DMP-grens voor de inflatie en stijgende prijzen van defensiematerieel.
– De eerdere mandateringsgrens van € 100 miljoen stamt eveneens uit 2001. Als onderdeel van de wendbaarheid en actualisatie van het materieelproces is de mandateringsgrens opgehoogd naar € 250 miljoen. De verwachting is dat Defensie hierdoor voor een deel van de gemandateerde projecten sneller (financiële) verplichtingen aan kan gaan, omdat het de parlementaire behandeling van de D-brief niet hoeft af te wachten.
– Als derde maatregel gaat Defensie vaker DMP-brieven clusteren. Dit omvat zowel mogelijkheden om projectfasen te combineren, als het clusteren van meerdere onderling gerelateerde projecten in een enkele brief.
Door deze maatregelen kan Defensie de doorlooptijd van veel materieelprojecten verminderen en daarmee slagvaardiger opereren, waarbij de informatiepositie van de Kamer gewaarborgd blijft. Bij de aanbieding van het Defensie Projecten Overzicht (DPO) 2024, welke op Prinsjesdag in 2024 aan uw Kamer wordt aangeboden, wordt ook een evaluatie aangeboden van de bovenstaande aanpassingen van het DMP.
Naast de actualisatie van het DMP blijft Defensie inzetten op samenwerking in de materieelprocessen, met als doel het verbeteren van de interoperabiliteit en het creëren van mogelijkheden om werklast op het gebied van onderhoud, opleidingen en inzet te delen. Het gaat daarbij om samenwerking met internationale partners en met de civiele industrieën. Zo heeft Defensie recentelijk samen met Duitsland een order voor voertuigen voor 11 Luchtmobiele Brigade en de Duitse Division Schnelle Kräfte geplaatst, waarbij ook de Nederlandse industrie een rol krijgt.
Investeringen
De verdere verruiming van budgetten laat een positief effect zien op de materiële gereedheid, al leidt dit voorlopig slechts tot een beperkte verbetering. Een belemmerende factor is de overspannen arbeids- en defensiemarkt. Daarnaast heeft de levering van materieel aan Oekraïne een remmende werking. De effecten van afzonderlijke donaties aan Oekraïne vallen mee, maar de optelsom van de leveringen is significant. Dit heeft in het bijzonder betrekking op de beschikbaarheid van technisch, logistiek en inkooppersoneel en bepaalde reservedelen. Ook hebben de leveringen een vertragend effect op de verbetering van de Operationele Gereedheid en de realisatie van de maatregelen uit de Defensienota 2022 als geheel. Gelet op de krappe arbeidsmarkt, overspannen defensiemarkt en de inspanningen voor de steun aan Oekraïne staat de implementatie van de Defensie-investeringen onder druk en is de huidige planning ambitieus. Mocht de huidige raming te ambitieus blijken, dan zullen bij Voorjaarsnota de geraamde investeringen in een realistischer ritme worden geplaatst.
Om op een beheerste en gestandaardiseerde wijze materieel te verwerven, hanteert Defensie het Defensie Materieelproces (DMP). Dit investeringsprogramma bestaat uit een mix van projecten die in voorbereiding, in onderzoek of in uitvoering zijn. In figuur 1 wordt het totale investeringsprogramma in de periode 2023 tot en met 2038 weergegeven. In de grafiek is het investeringsprogramma onderverdeeld naar de artikelen in dit begrotingsfonds. De artikelen geven de actuele verdeling van de investeringen weer over de domeinen defensiebreed, land, lucht, zee, vastgoed en infrastructuur en IT. De rode lijn geeft het budgettair kader weer.
Figuur 1

Figuur 2 geeft inzicht in de verdeling van de projecten naar de verschillende verwervingsfasen:
– Projecten in voorbereidingsfase (groen)
– Projecten in onderzoeksfase (oranje):
– Projecten in realisatiefase (blauw):
Figuur 2

Nieuwe projecten en mijlpalen
Met het beschikbare budget voegt Defensie nieuwe capaciteiten toe. Ook wordt oud materieel vervangen en moderniseert Defensie capaciteiten, bijvoorbeeld door het uitvoeren van midlife updates en upgrades van materieel. In 2024 start Defensie met enkele grote nieuwe projecten. Dit in het bijzonder:
– De gezamenlijke vervanging van de amfibische schepen (Landing Platform Docks) en vier patrouilleschepen van de Holland-klasse (Oceangoing Patrol Vessels) door één scheepsklasse van naar verwachting zes schepen;
– Maritieme munitieprojecten zoals de modernisering van de Mk 48 zware torpedo voor de onderzeeboten;
– Daarnaast wordt in samenwerking met Noorwegen een start gemaakt met het Continuous Improvement Program voor de Multi Missie Radar van Thales Nederland;
– Voor het luchtdomein start Defensie een nieuw project om de zelfbeschermingscapaciteit van helikopters en transportvliegtuigen te verbeteren;
– Ook start Defensie in 2024 met de modernisering van de command & control (AirC2) systemen van de luchtgevechtsleiding. Alle locaties krijgen moderne apparatuur zodat het geheel betrouwbaar, effectief, beheersbaar en toekomstbestendig is.
Defensie verwacht in 2024 ook voor diverse projecten contracten te sluiten met leveranciers. Defensie informeert met een D-brief van een investeringsprogramma de Tweede Kamer over de keuze voor product en de leverancier. Na parlementaire behandeling zal Defensie de overeenkomst met de leverancier bekrachtigen. Voorbeelden van projecten waarvoor naar verwachting in 2024 contracten worden gesloten zijn:
– De vervanging van de Walrusklasse-onderzeeboten;
– Vervanging Medium Range Air Defence (MRAD) en Short Range Air Defence (SHORAD) voor de landgebonden luchtverdediging op de korte en middellange afstand;
– Vervanging Close-in Weapon System (CWIS) ter vervanging van de Goalkeepers op de marineschepen;
– Future Littoral All-Terrain Mobility Band Vagn (FLATM BV) ter vervanging van de sneeuwvoertuigen van het Korps Mariniers;
– Het contract voor de Embraer C-390M transportvliegtuigen als onderdeel van het project Vervanging tactisch luchttransport capaciteit;
– Vervanging Medium Utility helikopter (SOF Air RW) voor helikopters ten behoeve van de speciale eenheden.
In 2024 wordt ook volop verder gewerkt aan de talrijke projecten die nu reeds deel uit maken van het investeringsprogramma. Concrete leveringen zijn in 2024 te verwachten van projecten die al langer lopen. Voorbeelden hiervan zijn:
– Voortzetting levering van DOKS interim gevechtskleding en gevechtsuitrusting;
– Levering van vervangende individuele CBRN-beschermende pakken en maskers;
– Voortzetting levering van de containers en de Manticore 12kN voertuigen uit het programma Defensiebrede Vervanging Operationele Wielvoertuigen (DVOW);
– Levering van SPIKE LR-2 raketten voor de gemodificeerde CV90 voertuigen en de Medium Range Anti-Tank (MRAT) capaciteit van de Landmacht en het Korps Mariniers;
– Levering van Multi Missie Radars van Thales-NL aan Nederland en Noorwegen als onderdeel van het project ‘C-RAM en Class 1-UAV detectiecapaciteit’;
– Levering Containerwagons;
– Levering van eerste gemodificeerde Infanterie CV90 gevechtsvoertuigen die hun Midlife Updates (MLU) hebben ondergaan;
– Oplevering van het Combat Support Ship;
– Levering zes F-35 toestellen.
Defensie-industrie
Een vitale Nederlandse defensie- en veiligheidsindustrie is van belang om te zorgen dat Nederland in staat is haar veiligheid te beschermen en om Defensie als gedegen partner te kunnen ondersteunen in de uitvoering van haar taken. Defensie werkt samen met het ministerie van EZK, belangenorganisaties en de defensie-industrie aan de uitvoering van de Defensie Industrie Strategie (DIS) in de nieuwe geopolitieke context. Met het oog op strategische autonomie is het van belang de Nederlandse defensie- en veiligheid gerelateerde technologische industriële basis (NLDTIB) te versterken, beschermen en internationaal te positioneren.
Interoperabiliteit1 is voor Defensie van essentieel belang om internationaal en Europees samen te werken. Om de interoperabiliteit en uitwisselbaarheid te vergroten, streeft Defensie naar minder nationale specifieke eisen en meer standaardisatie binnen de NAVO en EU. Defensie werkt hiervoor onder mee samen met andere landen binnen gebruikersgroepen voor verschillende wapensystemen, zoals het MRTT tank- en transportvliegtuig (met Duitsland, België, Luxenburg, Noorwegen en Tsjechië) en de NASAMS luchtverdedigingssystemen (met Noorwegen, Finland, Litouwen, Spanje en Hongarije). De gezamenlijke verwerving van nieuwe mijnenbestrijdingsvaartuigen en fregatten samen met België is een ander voorbeeld van het streven naar meer interoperabiliteit en Europese samenwerking.
Om ongewenste investeringen, fusies en overnames van de Nederlandse hoogwaardige technologische defensiesector te mitigeren, werken Defensie en EZK aan een wetsvoorstel voor een sectorale investeringstoets voor de defensie-industrie. Dit wetsvoorstel voorziet ook in het op verzoek afgeven van een veiligheidsverklaring zodat Nederlandse bedrijven veiligheid in internationale defensietoeleveringsketens borgen. Daarnaast vragen gezamenlijke binationale of multinationale materieelprojecten afstemming tussen respectievelijke nationale parlementaire processen. Daardoor kan het nodig zijn om de Kamer vertrouwelijk te informeren. Het uitgangspunt blijft om zo veel mogelijk openbaar te delen.
Uitvoeringsagenda Innovatie en Onderzoek
Ook middels de Uitvoeringsagenda Innovatie en onderzoek (Kamerstukken II, 2022/23, 31125, nr. 122) verdiept Defensie de samenwerking met kennisinstituten, universiteiten en het bedrijfsleven. Zij zijn onmisbaar voor het bereiken van de kennis- en innovatiedoelen van Defensie. Met de extra investeringen in Research & Technology versterken we ook instrumenten van de DIS. Zo komt er voor bedrijven meer geld beschikbaar voor technologieontwikkelingsprojecten, en meer door TNO, NLR en Marin opgebouwde kennis. Ook de investeringen in de militaire innovatiecentra dragen bij aan de versterking van de NLDTIB. Om innovatie te bevorderen, creëert en versterkt Defensie met kennisinstituten en universiteiten zogeheten ecosystemen, zoals Brainport, Nederland Radarland en Brightlands. De samenwerking met de innovatiepartners van Defensie krijgt hierdoor een stevige grondslag en continuïteit. In het bijzonder het MKB en startups zijn hierbij gebaat, vanwege het kort-cyclisch karakter van concept development & experimentation.
Met defensieonderzoek bij TNO, NLR en MARIN leggen we het fundament voor de ontwikkeling van cruciale militaire capaciteiten in Nederland. Zo wil Defensie dat Nederland toonaangevend blijft op het gebied van sensor-, radar- en sonartechnologie. Er zijn ook gebieden waar we toonaangevend willen worden. Defensie versterkt bijvoorbeeld haar kennis ten aanzien van ruimtetechnologie, nieuwe materialen en autonome systemen. En Defensie ontwikkelt met partners in een ecosysteem een grondstation dat meerdere typen drones kan aansturen, waardoor de footprint in het operatiegebied wordt geminimaliseerd. Vanuit het Defensiematerieelbegrotingsfonds zal ook worden bijgedragen aan de ontwikkeling van kansrijke technologieën, met focus op de bij de ecosystemen genoemde gebieden. Via het project Combat Unmanned Ground System (CUGS) doet Defensie tegelijkertijd verdere kennis en ervaring op bij onbemande grondgebonden (gevechts)systemen. Hiervoor is een geïntegreerde IT-component randvoorwaardelijk. Dit is een groeiende tendens: in vrijwel elk materieelproject is inmiddels een sterk IT-aspect verweven.
Met deze ecosystemen kan de tijd tussen ‘een briljant idee’ en ‘een geweldig product voor Defensie’ zo kort mogelijk zijn, en kan Defensie onze mensen voorzien van het materieel dat het verschil maakt. Het werken in dit soort vernieuwende ecosystemen vraagt om een andere mindset en werkwijze. De ontwikkel- en verwervingsprocessen zijn vluchtiger, bedrijfsmatig risicovoller en worden nog meer gekenmerkt door continue (door)ontwikkeling.
Ook de innovatiecentra gaan bijdragen aan de versterking van kansrijke ecosystemen. Dat gebeurt vanuit hun focus op kort-cyclische innovaties, met aandacht voor verschillende innovatiegebieden, waaronder het werken naar een informatie-gestuurde organisatie, de reductie van de footprint van Defensie, kansrijke technologieën en maatschappelijke ontwikkelingen.
Europese samenwerking
De oorlog in Oekraïne onderstreept naast een sterke nationale defensie-industrie, ook het belang van Europese strategische autonomie. In lijn met de motie-Dassen c.s. (Kamerstukken II, 2022/23, 36 124, nr. 20 van 22 december 2022) zet Defensie in op gezamenlijke aanschaf van defensiematerieel met Europese partners waar mogelijk. Ook zal Defensie de noodzaak tot opschalen van de Europese productiecapaciteit voor militair materieel op de internationale agenda blijven plaatsen en hiervoor steun bij Europese partners zoeken. Om gezamenlijke aanschaf in EU-verband te bevorderen, is voorgesteld om voor de periode t/m 2024 via het EDIRPA-instrument2 € 500 miljoen beschikbaar te stellen voor de EU-begroting3. Er zijn nog geen middelen uitgekeerd omdat nog onderhandeld wordt over de uitwerking van het instrument. De verwachting is dat de verordening in de zomer van 2023 wordt aangenomen, waarna het werkprogramma zal worden vastgesteld.
De EU-lidstaten voelen een grote urgentie om gezamenlijk munitie te blijven leveren aan Oekraïne en tegelijkertijd hun eigen munitievoorraad op peil te brengen. Dit doen ze ook om de eigen veiligheid te waarborgen. Op 20 maart 2023 is een politiek akkoord gesloten om de levering van in het bijzonder artilleriemunitie aan Oekraïne te vergroten en te versnellen en om de productiecapaciteit van de Europese defensie-industrie op te schalen. Nederland wil, in lijn met de motie-Dassen c.s (Kamerstukken II, 2022/23, 36 124, nr. 19 van 22 december 2022), deelnemen aan de gezamenlijke aanschaf van 155mm munitie via het Europees Defensieagentschap (EDA). Hiervoor wordt een vergoeding beschikbaar gesteld uit het Europees Vredesfonds (EPF). In dit kader publiceerde de Europese Commissie het voorstel ter ondersteuning van munitieproductie4, waarmee o.a. budget beschikbaar wordt gesteld voor het verbeteren, moderniseren of opzetten van nieuwe productiecapaciteit.
Het belang van interoperabiliteit en standaardisatie neemt toe. Nederland blijft zich inzetten voor betere interoperabiliteit en meer standaardisatie binnen de EU en de NAVO, als essentiële basis voor effectieve samenwerking met als doel het militair vermogen te vergroten. Defensie investeert bijvoorbeeld samen met België in nieuwe Anti-Submarine Warfare fregatten waarbij de configuratie van de schepen gelijk is én blijft om zo interoperabiliteit en uitwisselbaarheid te garanderen. Dit maakt het mogelijk om de schepen gezamenlijk te laten opereren en te onderhouden, maar ook om gezamenlijk opleidingen te organiseren en doctrines en tactieken te ontwikkelen. De sensor-, wapen- en commandosystemen aan boord van de schepen voldoen aan de STANAG-eisen, waarmee de interoperabiliteit met NAVO-partners wordt verzekerd.
Defensie volgt deze manier van werken ook bij andere projecten zoals de Air Assault voertuigen voor de Luchtmobiele Brigade, die samen met Duitsland worden verworven, de identieke multi-missie radars voor Nederland, Noorwegen en Denemarken en de Multi-Role Tanker Transport (MRTT)-vliegtuigen, die samen met diverse Europese NAVO-partners zijn aangeschaft. Daarnaast intensiveert Defensie de samenwerking binnen gebruikersgroepen zoals voor de Boxer, de Chinook en de CV90.
Duurzaamheid en klimaatverandering
Defensie moet onder alle omstandigheden kunnen opereren en bereidt zich daarom voor op de veranderende dreigingen als gevolg van klimaatverandering. Ook wil Defensie bijdragen aan de klimaatdoelen en zo haar maatschappelijke verantwoordelijkheid nemen. Conform de Uitvoeringsagenda Duurzaamheid Defensie (Kamerstukken II, 2022/23, 36 124, nr. 25 van 31 januari 2023), investeert Defensie op verschillende manieren in duurzaamheid. Op materieelgebied betreft dit onder andere de volgende projecten en maatregelen:
– Bij het project ‘Vervanging hulpvaartuigen’ gaat Defensie de nieuwe vaartuigen voorzien van klimaatneutrale technologie voor de voortstuwing en energieopwekking. De hulpvaartuigen zijn niet bedoeld voor operaties in omstandigheden met een hoge dreiging. Defensie kiest daarbij voor scheepsmotoren die in principe op methanol kunnen draaien, maar als de beschikbaarheid van methanol tekortschiet ook op diesel kunnen draaien.
– Defensie streeft naar het bijmengen van 30% biobrandstof per brandstofsoort in 2030. Dit is begonnen in 2022 en het bijmengen wordt gefaseerd ingevoerd. Van de brandstof die Defensie in eigen beheer uitgeeft, wordt in 2024 30% biobrandstof aan de wegdiesel bijgemengd en 10% biobrandstof aan de scheepsdiesel.
– Binnen de reguliere bedrijfsvoering neemt Defensie standaard de mogelijkheden voor duurzaamheid op. Zo is bijvoorbeeld binnen het voorzien-in proces specifieke aandacht voor duurzaamheid, automatiseert Defensie energiemonitoring, en ontwikkelt Defensie een dashboard duurzaamheid waarmee Defensie de voortgang op gebied van duurzaamheid (kpi's) bijhoudt.
– Op het gebied van klimaatveiligheid gaat Defensie nog intensiever samenwerken met internationale partners binnen de NAVO en met de EDA. Dit gebeurt bijvoorbeeld door bij te dragen aan het Centre of Excellence Climate and Security (i.o.) van de NAVO of door actief te zijn in verschillende werkgroepen van de EDA.
– Voor niet-militaire producten sluit Defensie waar mogelijk aan bij het Rijksbeleid.
Vastgoed
Defensie groeit door de veranderde situatie in Europa en in de wereld. De gewijzigde geopolitieke situatie zorgt voor een urgente en structurele behoefte aan meer militairen, meer materieel en meer activiteiten. Dit betekent dat er in het Koninkrijk meer ruimte nodig is voor de krijgsmacht voor onder meer vastgoed voor Defensie, maar ook voor oefenen en trainen van de eenheden. Echter heeft de nationale problematiek op het gebied van stikstof, woningbouw en andere omgevingsfactoren ook invloed op de activiteiten van Defensie en de ruimte die daarvoor nodig is.
Zoals beschreven in het Strategisch Vastgoedplan 2022 (SVP 2022, Kamerstukken II, 2022/23, 36 124 nr. 12) transformeert Defensie haar vastgoed door het te concentreren, te verduurzamen en te vernieuwen (CVV). Hierbij streeft Defensie naar vastgoed dat de operationele gereedstelling van de krijgsmacht beter ondersteunt, de werving en het behoud van personeel bevordert, en duurzaam en betaalbaar is.
Door te concentreren op nieuwe en gerevitaliseerde kazernes, die bovendien duurzaam zijn, kan Defensie diverse huidige locaties aanbieden als perspectieflocatie voor een andere bestemming. Hiermee verlaagt Defensie de jaarlijkse exploitatie- en onderhoudskosten van haar vastgoed.
Tegelijkertijd investeert Defensie fors in haar vastgoed. Dit geldt voor vastgoed in zowel Nederland als in het Caribisch deel van het Koninkrijk der Nederlanden. De kazernes worden hiermee voorbereid op de toekomst. Voorgenoemde reductie en groei in vastgoed moeten in samenhang worden gezien. Zo concentreert, verduurzaamt en vernieuwt Defensie de bestaande portefeuille en wordt deze waar nodig uitgebreid met het oog op de groei van de organisatie. Dat geldt als eerste voor de volgende projecten:
– De concentratie van de Luchtmobiele Brigade in (de regio) Schaarsbergen;
– De oplossing voor de ruimtevraag van het Korps Commandotroepen in de regio Rucphen/Roosendaal;
– De concentratie van de eenheden die nu in Assen en Havelte zitten;
– De concentratie van meerdere ondersteunende eenheden op een nieuwe kazerne in het midden van het land. Met het opstellen van een milieueffectrapportage toetst Defensie de voorlopige voorkeurslocatie;
– De concentratie van logistieke en operationele eenheden in de omgeving van Soesterberg;
– De concentratie van eenheden op de Nieuwe Haven in Den Helder.
Conform het Defensie Materieelproces (DMP) ontvangt de Tweede Kamer naar verwachting in 2024 brieven over de behoeftestelling (A-brieven) over de hierboven genoemde projecten in Schaarsbergen, Rucphen/Roosendaal, Assen/Havelte en Soesterberg. Uw Kamer wordt over de uitvoering van het SVP 2022 alsmede over de stand van zaken van bovengenoemde zes concrete projecten verder geïnformeerd via de Stand van Defensie 2024 die rondom Prinsjesdag wordt verstuurd.
Defensie moet per project een zorgvuldig (ruimtelijk) proces doorlopen. Met het oog op de zorgvuldigheid dient overleg met de regio een stevige plek te krijgen in het proces.
Aanvullend zal het Landelijk Tactisch Commando (LTC) van de Koninklijke Marechaussee op Camp New Amsterdam (CNA) in 2024 worden opgeleverd. De schietfaciliteiten voor speciale eenheden in Soesterberg worden eveneens in 2024 opgeleverd.
IT
Defensie ziet de vraag naar inzet, vernieuwing en ambities op IT-gebied steeds verder toenemen. Door te investeren in IT, data science, artificial intelligence en cyber security werkt Defensie aan de digitale transformatie. De focus ligt op de continuïteit van de bestaande infrastructuur en de realisatie en implementatie van vernieuwende IT die een technologisch hoogwaardige krijgsmacht ondersteunt. De programma’s GrIT, Roger, Vernieuwing HR IT en Defensie Open op Orde (DOO) verzorgen in dat kader moderne en betrouwbare bedrijfsvoeringssystemen. Ondanks de uitdaging van schaarste aan IT-personeel worden in 2024 belangrijke stappen gezet in de implementatie. Roger heeft in 2023 de technische conversie volledig afgerond en zal zich in 2024 richten op de implementatie van de nieuwe functionaliteiten van de SAP-software. Daarvoor ontwikkelt Defensie trainingen en opleidingen zodat medewerkers leren werken met het nieuwe systeem. Defensie is in het programma Vernieuwing HR IT gestart met het onderzoek naar de modernisering van de personeels- en salarissystemen en zal de uitkomsten hiervan verder opvolgen in 2024. Daarnaast werkt Defensie doorlopend aan de realisatie van blokken van GrIT. Hierover wordt de Kamer separaat geïnformeerd middels voortgangsrapportages in het kader van de Regeling Grote Projecten.
Daarnaast versterkt het programma DOO in de periode 2021 tot en met 2026 zowel de informatiehuishouding als de transparantie van Defensie. Beide zijn noodzakelijk voor de implementatie van IGO en het bereiken van een gezaghebbende informatiepositie. DOO rolt onder meer het nieuwe documentmanagementsysteem DefDoc uit en zet een dienst op voor het ontsluiten van missie-informatie met slimme zoeksoftware.
Overprogrammering
Als gevolg van interne en/of externe factoren kunnen investeringsprojecten vertragen ten opzichte van de raming. De huidige krapte op de defensiemarkt is daar een voorbeeld van. Zo leidt deze krapte mogelijk tot extra vertragingen. Defensie hanteert overprogrammering om het toegewezen budget in het DMF tijdig te realiseren. Bij overprogrammering worden in de eerste jaren meer plannen toegestaan dan past binnen het budgettaire kader van deze jaren. Over de gehele planperiode moet de planning wel aansluiten op het totaal beschikbare budget. Het investeringsprogramma beslaat een planperiode van 15 jaar. De overprogrammering in de eerdere jaren wordt daarom gecompenseerd door een gelijke onderprogrammering in latere jaren zodat de totale planning past binnen het budgettaire kader in de planperiode. De overprogrammering mag maximaal 30% zijn in de begrotingsperiode. De overprogrammering wordt vastgesteld op basis van het toegewezen budget in het DMF. De overprogrammering is opgenomen in de budgettaire tabellen bij de afzonderlijke artikelen. Per artikel wordt de meerjarige ontwikkeling van de overprogrammering toegelicht.
2.1 Belangrijkste beleidsmatige mutaties
2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
Standen ontwerpbegroting 2023 | 6.678,8 | 9.284,7 | 9.295,7 | 9.373,6 | 9.066,8 | 8.653,8 |
Belangrijkste mutaties | ||||||
Mutaties 1e suppletoire begroting 2023 | ‒ 446,3 | 1.374,5 | 1.308,9 | 1.135,6 | 1.217,0 | 1.249,2 |
Prijsbijstelling DMF | 400,3 | 619,8 | 628,4 | 557,3 | 539,9 | 516,6 |
Eindejaarsmarge DMF | 645,9 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Kasschuif instandhouding | ‒ 100,3 | 50,1 | 50,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Kasschuif vastgoed | ‒ 270,0 | ‒ 1.360,0 | ‒ 1.420,0 | 325,0 | 320,0 | 375,0 |
Kasschuif investeringen | ‒ 1.300,0 | 750,0 | 550,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Overheveling AP vastgoed | 110,0 | 1.290,0 | 1.395,0 | 165,0 | 165,0 | 165,0 |
Valuta | 84,5 | 98,5 | 182,6 | 165,1 | 115,8 | 112,3 |
Interdepartementale budgetoverhevelingen | ‒ 1,0 | 0,4 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,7 |
Overige mutaties | ‒ 15,6 | ‒ 74,4 | ‒ 77,9 | ‒ 77,5 | 75,6 | 79,5 |
Mutaties 1e incidentele suppletoire begroting | 49,8 | 7,4 | 275,3 | 278,0 | ‒ 81,7 | 139,2 |
Overheveling kennisopbouw | ‒ 16,0 | ‒ 18,2 | ‒ 19,1 | ‒ 19,1 | ‒ 19,1 | ‒ 19,1 |
Overheveling Oekraine | 25,8 | 52,4 | 338,3 | 353,8 | 21,2 | 239,0 |
Fasering cyber readiness | ‒ 12,0 | ‒ 25,0 | ‒ 32,8 | ‒ 39,3 | ‒ 66,4 | ‒ 69,6 |
Fasering kwaliteitsimpuls stafcapaciteit | ‒ 6,75 | ‒ 14 | ‒ 18,9 | ‒ 25 | ‒ 25 | ‒ 25 |
Compensatie prijsstijgingen | 55,2 | 15,5 | 15,6 | 16,0 | 16,2 | 16,2 |
Interdepartementale budgetoverhevelingen | 1,4 | 0,5 | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,7 |
Overige mutaties | 2,2 | ‒ 3,8 | ‒ 8,4 | ‒ 9,1 | ‒ 9,4 | ‒ 3,1 |
Mutaties begroting 2024 | 0,0 | 57,1 | 66,0 | 65,0 | 59,3 | 112,8 |
Persoonsbeveiliging binnenland | 0,0 | 23,8 | 12,3 | 13,9 | 13,9 | 13,9 |
Versterken inlichtingen en veiligheidscapaciteit MIVD | 0,0 | 38,0 | 36,5 | 35,4 | 42,5 | 42,4 |
Oekraïne pakket 2 | 0,0 | 0,0 | 19,2 | 11,4 | 0,0 | 52,2 |
Overige mutaties | 0,0 | ‒ 4,7 | ‒ 2,0 | 4,3 | 3,0 | 4,3 |
Standen ontwerpbegroting 2024 | 6.282,3 | 10.723,7 | 10.945,9 | 10.852,3 | 10.261,4 | 10.154,9 |
Toelichting
Mutaties eerste suppletoire begroting
Met de 1e suppletoire begroting zijn onder andere de prijsbijstelling en de doorwerking van de eindejaarsmarge 2022 toegevoegd aan het DMF. Ook zijn middelen voor vastgoed vanuit de Aanvullende Post van het ministerie van Financiën toegevoegd. Na overheveling naar het DMF zijn deze middelen met een kasschuif in het juiste kasritme gezet. Daarnaast is het budget voor 2024 naar boven bijgesteld vanwege de kasschuiven waarmee de budgetten voor instandhouding en investeringen in het juiste kasritme zijn gebracht.
Mutaties eerste incidentele suppletoire begroting
Met de 1e incidentele suppletoire begroting zijn onder andere middelen voor de steun aan Oekraïne van de Defensiebegroting naar het DMF overgeheveld. Daarnaast zijn middelen voor kennisopbouw overgeheveld naar de Defensiebegroting (X).
Persoonsbeveiliging binnenland
Het stelsel bewaken en beveiligen is een belangrijk instrument in het beschermen van de democratische rechtstaat en cruciaal in de strijd tegen de georganiseerde criminaliteit. Defensie draagt bij aan het aantal te bewaken en te beveiligen personen door de oprichting van een eenheid Persoonsbeveiliging Binnenland. Voor de daarvoor benodigde investeringen wordt in 2024 € 23,8 miljoen aan de begroting toegevoegd.
Versterken inlichtingen en veiligheidscapaciteit MIVD
Voor het versterken van de inlichtingen en veiligheidscapaciteit MIVD zijn middelen van de Defensiebegroting (X) naar het DMF overgeheveld.
Oekraine pakket 2
Dit betreft de overheveling van budget van de Defensiebegroting (X) naar het DMF voor de vervanging van materieel uit eigen voorraad dat is geleverd aan Oekraïne.
3. ARTIKELEN
3.1 Artikel 1: Defensiebreed materieel
Het doel van dit artikel is inzicht bieden in het verwerven en instandhouden van het defensiebreed materieel. Materieel dat door alle operationele commando's wordt ingezet en niet specifiek gericht is op maritiem, land- of luchtoptreden wordt begroot binnen het artikel Defensiebreed materieel.
Voorbeelden hiervan op het gebied van instandhouding zijn het Kleding- en Persoonsgebonden Uitrustingsbedrijf (KPU) en Munitie bij het Defensie Munitiebedrijf (DMunB). Voorbeelden op gebied van verwerving zijn projecten als Defensie Operationeel Kledingsysteem (DOKS) en het Defensie Bewakings- en Beveiligingssysteem (DBBS).
Verwerving wordt nader uitgesplitst in de voorbereidings-, onderzoeks- en realisatiefase. Daarnaast vallen de defensiebrede materieel ontvangsten, over- en onderprogrammering, onzekerheidsreservering en uitgaven aan kennis en innovatie onder dit artikel.
2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 1.208.183 | 1.082.767 | 1.477.899 | 2.091.311 | 2.044.075 | 2.578.120 | 1.800.129 |
Uitgaven | 868.388 | 1.136.253 | 1.889.353 | 2.187.208 | 2.178.615 | 1.680.074 | 1.649.992 |
juridisch verplicht | 52,5% | ||||||
bestuurlijk gebonden | |||||||
beleidsmatig gereserveerd | 47,5% | ||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | |||||||
Verwerving | |||||||
Opdrachten | 445.072 | 953.837 | 1.101.158 | 1.945.296 | 1.672.208 | 1.392.496 | 1.183.372 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 0 | 11.090 | 226.844 | 806.295 | 967.906 | 755.863 | 628.570 |
Verwerving: onderzoeksfase | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verwerving: realisatie | 445.072 | 942.747 | 874.314 | 1.139.001 | 704.302 | 636.633 | 554.802 |
Instandhouding | |||||||
Opdrachten | 268.563 | 451.445 | 517.237 | 481.036 | 459.235 | 409.052 | 399.630 |
Instandhouding Materieel | 268.563 | 451.445 | 517.237 | 481.036 | 459.235 | 409.052 | 399.630 |
Kennis en Innovatie | |||||||
Bekostiging | 33.994 | 78.609 | 152.123 | 184.395 | 217.393 | 210.392 | 237.204 |
Bijdrage grote onderzoeksfaciliteiten | 3.700 | 28.552 | 94.687 | 126.959 | 141.967 | 155.921 | 177.491 |
Technologieontwikkeling | 27.964 | 38.277 | 46.508 | 46.508 | 46.508 | 46.508 | 51.750 |
Kennisgebruik | 1.159 | 4.844 | 3.744 | 3.744 | 3.848 | 3.848 | 3.848 |
Kort Cyclische Innovatie | 1.171 | 6.936 | 7.184 | 7.184 | 25.070 | 4.115 | 4.115 |
Reserve Valutaschommelingen | |||||||
Storting/onttrekking begrotingsreserve | 120.759 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Storting/onttrekking begrotingsreserve | 120.759 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Over-/ onderprogrammering | |||||||
Fonds | 0 | ‒ 347.638 | 118.835 | ‒ 423.519 | ‒ 170.221 | ‒ 331.866 | ‒ 170.214 |
Fonds | 0 | ‒ 347.638 | 118.835 | ‒ 423.519 | ‒ 170.221 | ‒ 331.866 | ‒ 170.214 |
Ontvangsten | 71.178 | 86.381 | 73.827 | 15.310 | 89.856 | 89.918 | 101.918 |
2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 1.314.970 | 1.305.203 | 1.078.403 | 1.008.901 | 1.074.605 | 1.153.959 | 1.482.113 | 1.340.301 | 2.166.575 | 1.723.910 |
Uitgaven | 1.492.688 | 1.329.111 | 1.134.887 | 1.073.184 | 1.157.673 | 1.322.275 | 1.723.358 | 1.991.399 | 2.254.833 | 1.652.688 |
juridisch verplicht | ||||||||||
bestuurlijk gebonden | ||||||||||
beleidsmatig gereserveerd | ||||||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | ||||||||||
Verwerving | ||||||||||
Opdrachten | 901.297 | 647.039 | 397.629 | 328.671 | 394.398 | 472.371 | 664.904 | 654.414 | 1.482.882 | 1.039.044 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 559.496 | 433.162 | 192.100 | 93.763 | 137.501 | 260.146 | 393.320 | 317.754 | 881.241 | 434.970 |
Verwerving: onderzoeksfase | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verwerving: realisatie | 341.801 | 213.877 | 205.529 | 234.908 | 256.897 | 212.225 | 271.584 | 336.660 | 601.641 | 604.074 |
Instandhouding | ||||||||||
Opdrachten | 425.840 | 423.802 | 423.574 | 424.415 | 424.392 | 424.373 | 424.272 | 428.672 | 426.478 | 423.253 |
Instandhouding Materieel | 425.840 | 423.802 | 423.574 | 424.415 | 424.392 | 424.373 | 424.272 | 428.672 | 426.478 | 423.253 |
Kennis en Innovatie | ||||||||||
Bekostiging | 246.114 | 254.501 | 257.647 | 259.218 | 259.218 | 259.218 | 259.218 | 259.218 | 259.218 | 262.183 |
Bijdrage grote onderzoeksfaciliteiten | 181.160 | 184.305 | 187.450 | 189.022 | 189.022 | 189.022 | 189.022 | 189.022 | 189.022 | 192.954 |
Technologieontwikkeling | 56.991 | 62.233 | 62.234 | 62.233 | 62.233 | 62.233 | 62.233 | 62.233 | 62.233 | 61.266 |
Kennisgebruik | 3.848 | 3.848 | 3.848 | 3.848 | 3.848 | 3.848 | 3.848 | 3.848 | 3.848 | 3.848 |
Kort Cyclische Innovatie | 4.115 | 4.115 | 4.115 | 4.115 | 4.115 | 4.115 | 4.115 | 4.115 | 4.115 | 4.115 |
Reserve Valutaschommelingen | ||||||||||
Storting/onttrekking begrotingsreserve | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Storting/onttrekking begrotingsreserve | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Over-/ onderprogrammering | ||||||||||
Fonds | ‒ 80.563 | 3.769 | 56.037 | 60.880 | 79.665 | 166.313 | 374.964 | 649.095 | 86.255 | ‒ 71.792 |
Fonds | ‒ 80.563 | 3.769 | 56.037 | 60.880 | 79.665 | 166.313 | 374.964 | 649.095 | 86.255 | ‒ 71.792 |
Ontvangsten | 89.538 | 85.698 | 85.698 | 85.698 | 85.698 | 85.698 | 85.698 | 85.698 | 85.698 | 85.698 |
Het aandeel juridisch verplicht heeft betrekking op de levering van goederen en/of diensten waarvoor Defensie een financiële verplichting is aangegaan die leidt tot toekomstige kasbetalingen. Voor 2024 gaat het naar verwachting om 52,5% van het uitgavenbudget. Het resterende deel, 47,5% van dit artikel is beleidsmatig gereserveerd voor noodzakelijk geachte investeringen en onderhoudsprogramma’s, waarvan het aangaan van de juridische verplichting wordt voorbereid.
De geraamde verplichtingen op artikel 1 betreffen zowel verplichtingen voor de verwerving als voor de instandhouding van defensiebreed materieel. De raming van de verplichtingen is (deels) gebaseerd op het geplande moment dat voor een verwervingsproject een contract getekend wordt. Het moment waarop een contract daadwerkelijk wordt getekend, als eindfase van de verwerving, is afhankelijk van diverse factoren. Definitieve politieke besluitvorming over de reikwijdte en fasering van een project, samenwerking met derden en onderhandelingen met leveranciers, kunnen leiden tot een ander moment van het aangaan van de verplichting dan op dit moment is voorzien.
Verwerving Defensiebreed materieel
Met de Defensienota 2022 heeft Defensie fors geïnvesteerd in de nieuwe werkelijkheid, om te beschermen wat ons dierbaar is, maar ook om onze internationale afspraken na te kunnen komen. De behoefte aan wiel- en bergingsvoertuigen neemt toe, voorraden aan munitie worden significant verhoogd en zijn langdurige projecten die de komende tijd terug te zien zijn.
De geraamde uitgaven betreffen de verwerving van materieel dat door alle operationele commando’s wordt ingezet en dat dus niet specifiek gericht is op maritiem, land- of luchtoptreden. Nieuw aan te kopen materieel (door middel van het verwervingsproject) leidt mogelijk tot hogere of lagere instandhoudingsuitgaven; hiermee wordt rekening gehouden in de raming van de investering. Op het moment dat het nieuw verworven materieel aan het betreffende defensieonderdeel wordt overgedragen, worden ook de hogere of lagere instandhoudingsuitgaven verrekend.
In de onderstaande tabel wordt de planning weergegeven van de Defensiebrede materieelprojecten die zich op dit moment in de voorbereidingsfase bevinden. Voor projecten in voorbereidingsfase wordt de behoeftestelling uitgewerkt. Ook de planning van de A-brieven van DMP-plichtige projecten is - indien van toepassing - in de tabel opgenomen. Inhoudelijke uitleg van deze projecten wordt gedeeld middels het DPO.
Projecten in voorbereiding | Projectbudget | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vervanging Verbeterd Operationeel Soldaat Systeem (VOSS) | 250-1.000 | A-brief | |||||
Defensiebrede vervanging Klein Kaliber Wapens (deel vervanging Colt) | 100-250 | A-brief | |||||
C-IED Blok 4 | 100-250 | A-brief |
Ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 is het project C-IED Blok 4 nieuw in de voorbereidingsfase. De A-brief voor het project Defensiebrede vervanging Klein Kaliber Wapens (deel Colt) is verschoven van 2023 naar 2025. Van het project Vervanging Amarok is de omvang gewijzigd, waardoor het niet meer in de ontwerpbegroting voor 2024 is opgenomen.
In onderstaande tabel wordt het projectbudget en de planning van Kamerbrieven weergegeven van de defensiebrede verwervingsprojecten die zich in de onderzoeksfase bevinden. In deze fase wordt onderzocht hoe invulling gegeven kan worden aan de behoefte.
Projecten in onderzoek | Projectbudget | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Geen projecten in de onderzoeksfase. |
Er zijn geen wijzigingen ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 in de onderzoeksfase.
Onderstaande tabel geeft een overzicht van de defensiebrede projecten die zich in de realisatiefase bevinden. Dit betekent dat de opdracht voor verwerving aan de uitvoeringsorganisaties is gegeven. In onderstaande tabel wordt ook weergegeven wat het projectbudget van deze projecten is en hoe dit projectbudget over de jaren verdeeld is (tenzij commercieel vertrouwelijk).
Projecten in realisatie | Projectbudget | t/m 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Counter Improvised Explosive Devices (C-IED) | 106,2 | 40,6 | 18,5 | 5,2 | 3,2 | 3,2 | 35,5 |
Defensie Bewakings- en Beveiligingssysteem (DBBS) | 425,5 | 92,5 | 43,6 | 64,3 | 86,6 | 25,8 | 112,8 |
Joint Fires | 110,0 | 57,9 | 17,2 | 17,7 | 1,3 | 1,3 | 14,5 |
Operationele infrastructuur voor de snel inzetbare eenheden van de krijgsmacht | 151,8 | 0,4 | 63,4 | 65,1 | 1,7 | 1,7 | 19,4 |
Defensie Operationeel Kledingsysteem (DOKS) | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Defensiebrede Vervanging Operationele Wielvoertuigen (DVOW) | 1.000-2.500 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Verbeterd Operationeel Soldaat Systeem (VOSS) | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Programma BKI Munitie (aanvulling inzetvoorraad eerste hoofdtaak) | >2.500 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Vervanging Wissellaadsystemen, Trekker-opleggercombinaties en Wielbergingsvoertuigen (WTB) | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk |
Er zijn wijzigingen ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 opgetreden bij de volgende projecten:
– Het project Defensie Bewakings- en Beveiligingssysteem (DBBS) kende technische, financiële en organisatorische knelpunten die in 2023 zijn aangepakt middels een traject met externe begeleiding. Het project is herijkt en loopt nu door tot en met 2029.
– Voor het projectbudget Defensiebrede Vervanging Operationele Wielvoertuigen (DVOW) is de scope van het project (aantallen) aangepast, hiermee is het budget opgehoogd.
– Bij het Project Vervanging Wissellaadsystemen, Trekker-opleggercombinaties en Wielbergingsvoertuigen (WTB) is als gevolg van de Defensienota 2022 de behoefte toegenomen aan vrachtwagens, zoals ook te lezen is in het DPO. Daarom is het budget verhoogd en loopt het project langer door.
– De projecten C-IED, Joint Fires en Operationele infrastructuur voor de snel inzetbare eenheden van de krijgsmacht zijn nieuw ten opzichte van de begroting 2023.
Verdere details over deze projecten zijn te lezen in het DPO.
De geraamde uitgaven voor instandhouding van defensiebreed materieel betreffen voornamelijk de instandhoudingsuitgaven van het Kleding- en Persoonsgebonden Uitrustingbedrijf (KPU-bedrijf) en het Defensie Munitiebedrijf (DMunB). Ook worden hier de uitgaven voor de normstellende taak van het COMMIT voor de wapensystemen verantwoord. In de instandhoudingsfase wordt het wapensysteem door het operationeel Commando (Opco) in gebruik genomen, al dan niet gefaseerd. Het Opco is integraal verantwoordelijk voor gebruik en instandhouding van het materieel. COMMIT Wapensystemen vervult de rol van normsteller voor het materieel dat is overgedragen aan het Opco. Deze normstellende rol omvat de volgende gebieden: veiligheid, technische beschikbaarheid, bewaking levensduurkosten ('betaalbaarheid') en waardebehoud. COMMIT vervult deze taak voor maritiem-, land- en luchtmaterieel.
Bijdrage grote onderzoeksfaciliteiten
Defensie draagt met deze middelen specifiek bij aan de instandhouding van grote onderzoeksfaciliteiten bij TNO, NLR en MARIN.
Technologieontwikkeling
Defensie investeert langs de lijnen van de Uitvoeringsagenda innovatie en onderzoek vanaf 2023 extra in onderzoek en technologieontwikkeling (Research& Technology, R&T) en kort-cyclisch innoveren. Daarin neemt versterking van de samenwerking met onze kennis- en innovatiepartners een centrale plaats in. Defensie investeert samen met het Nederlandse bedrijfsleven in technologieontwikkeling voor toekomstige capaciteiten en in het kader van de versterking van de Nederlandse Defensie Technologische en Industriële Basis. Daarbij willen we vanaf 2024 een sterker accent leggen op kansrijke technologieën en ecosystemen. Technologieprojecten worden, indien van toepassing, interdepartementaal (topsectorenbeleid) en internationaal (met de NAVO en het European Defence Agency (EDA)) afgestemd en ingebed.
CODEMO
De CODEMO-regeling (Commissie Defensie Materieel Ontwikkeling) is een instrument dat bedoeld is voor innovatieve defensie-specifieke productontwikkeling door met name het nationale MKB. Projectvoorstellen kunnen worden ingediend door Nederlandse bedrijven. Defensie neemt, van goedgekeurde projectvoorstellen, maximaal 50 procent van de ontwikkelingskosten voor haar rekening. Eventuele opbrengsten voor Defensie, in de vorm van royalty’s over de verkoop van de ontwikkelde producten, vloeien terug naar de CODEMO-regeling. Ook zijn vanuit de oude CODEMA-regeling, de voorloper van de CODEMO-regeling, royalty’s toegevoegd aan het budget van € 10 miljoen waar in 2011 mee is gestart, resulterend in een totaalbudget van € 13,3 miljoen. In totaal is sinds de start van de regeling voor een bedrag van € 11,8 miljoen aan projectvoorstellen goedgekeurd en resteert een budget van € 1,5 miljoen.
Ingediende voorstellen | 94 |
Gehonoreerde voorstellen | 29 |
Afgewezen voorstellen | 65 |
Afgeronde voorstellen | 23 |
Kennisgebruik
De toepassing van (met centrale middelen) opgebouwde kennis wordt primair gefinancierd uit de decentrale budgetten van de defensieonderdelen. Op centraal niveau is een beperkt budget beschikbaar voor acute, onvoorziene kennisondersteuning.
Kort-cyclische innovatie
Onder kortcyclische innovatie vallen uitgaven die worden gedaan in het kader van centraal gestuurde innovatie en het faciliteren van decentrale innovatie door de krijgsmachtdelen. Hiervoor kent Defensie een centrale innovatieorganisatie FRONT (Future Relevant Operations with Next Generation Technology & Thinking) en het overlegorgaan POIND (Periodiek Overleg Innovatiedirecteuren Defensie). Daarnaast organiseert Defensie bijvoorbeeld innovatie-evenementen als Innovation In Defence en investeert Defensie in ecosystemen en innovatie- en kennisnetwerken.
Figuur 3 Defensiebreed materieel (in miljoenen euro)

Toelichting
In het DMF wordt gewerkt met overprogrammering: zo worden in de eerste begrotingsjaren meer plannen toegestaan dan het beschikbare budget. Door met deze overprogrammering te werken wordt zoveel als mogelijk getracht te voorkomen dat vertragingen bij individuele projecten leiden tot onderrealisatie van het beschikbare budget. Op dit moment wordt een overprogrammering van maximaal 30 procent gehanteerd. Over de gehele looptijd sluit het fonds op nul, doordat de overprogrammering in eerdere jaren wordt gecompenseerd door onderprogrammering in latere jaren. Het hanteren van overprogrammering is nader toegelicht in de leeswijzer.
De over-/onderprogrammering wordt in de budgettaire tabel apart inzichtelijk gemaakt. Omdat niet meer uitgegeven mag worden dan aan budget (de uitgaven in de budgettaire tabel) is geautoriseerd, vindt op de over-/onderprogrammering geen realisatie plaats. In de jaren 2025 tot en met 2029 is sprake van overprogrammering. Dit is ook inzichtelijk gemaakt in de begeleidende grafiek, waarin de budgetlijn (roze lijn) onder de behoeftelijn (blauwe lijn) ligt. Vanaf 2030 is sprake van onderprogrammering, zodat over de gehele planperiode het totaal aan plannen gelijk is aan het totaalbudget. Als gevolg van de kasschuiven van budgetten uit 2023, zoals verwerkt in de eerste suppletoire begroting in 2023 (zie ook het overzicht van de belangrijkste beleidsmatige mutaties in de defensiematerieelagenda), is in 2024 geen sprake van overprogrammering.
De ontvangsten bestaan uit de verkoopopbrengsten van materieel en overige ontvangsten. In de begrote ontvangsten is onder meer een deel van de verkoopopbrengst van de verkoop van de CH-47D Chinook helikopters meegenomen. Behalve de afstoting van strategisch materieel wordt op dit budget de planmatige periodieke vernieuwing van niet-strategisch materieel verantwoord. Voorbeelden daarvan zijn de vervanging van een deel van de vloot van niet-operationele dienstvoertuigen. Ook de ontvangsten die voortkomen uit retour ontvangen BTW worden op dit artikel verantwoord.
3.2 Artikel 2: Maritiem materieel
Het doel van dit artikel is inzicht bieden in het investeren in en instandhouden van het maritiem materieel. De verwerving wordt nader uitgesplitst in de voorbereidings-, onderzoeks- en realisatiefase. De instandhouding is gerelateerd aan de beleidsdoelen en -instrumenten zoals beschreven in beleidsartikel 2 (Koninklijke Marine) van de Begroting Hoofdstuk X.
2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 615.553 | 1.058.292 | 5.402.527 | 992.732 | 1.125.433 | 1.252.608 | 1.446.321 |
Uitgaven | 556.332 | 774.858 | 1.482.684 | 1.397.914 | 1.660.689 | 1.734.239 | 1.949.284 |
juridisch verplicht | 43,0% | ||||||
bestuurlijk gebonden | |||||||
beleidsmatig gereserveerd | 57,0% | ||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | |||||||
Verwerving | |||||||
Opdrachten | 382.750 | 792.997 | 1.216.079 | 1.510.608 | 1.764.967 | 1.973.134 | 2.058.794 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 0 | 0 | 157.033 | 338.307 | 614.532 | 760.752 | 810.446 |
Verwerving: onderzoeksfase | 0 | 0 | 332.866 | 305.554 | 441.738 | 562.759 | 500.313 |
Verwerving: realisatie | 382.750 | 792.997 | 726.180 | 866.747 | 708.697 | 649.623 | 748.035 |
Instandhouding | |||||||
Opdrachten | 173.582 | 195.918 | 228.896 | 235.250 | 291.923 | 238.625 | 238.008 |
Instandhouding Materieel | 173.582 | 195.918 | 228.896 | 235.250 | 291.923 | 238.625 | 238.008 |
Over-/ onderprogrammering | |||||||
Fonds | 0 | ‒ 214.057 | 37.709 | ‒ 347.944 | ‒ 396.201 | ‒ 477.520 | ‒ 347.518 |
Fonds | 0 | ‒ 214.057 | 37.709 | ‒ 347.944 | ‒ 396.201 | ‒ 477.520 | ‒ 347.518 |
Ontvangsten | 26.775 | 34.984 | 9.684 | 9.684 | 9.684 | 9.684 | 9.684 |
2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 2.904.282 | 2.007.019 | 2.417.820 | 2.578.415 | 2.419.302 | 1.787.627 | 1.424.702 | 1.029.349 | 788.928 | 1.744.037 |
Uitgaven | 2.078.603 | 2.418.156 | 2.953.783 | 3.008.465 | 2.862.309 | 2.341.577 | 2.101.420 | 941.934 | 821.845 | 1.273.132 |
juridisch verplicht | ||||||||||
bestuurlijk gebonden | ||||||||||
beleidsmatig gereserveerd | ||||||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | ||||||||||
Verwerving | ||||||||||
Opdrachten | 2.018.594 | 2.167.123 | 2.379.964 | 2.354.676 | 2.195.441 | 1.566.600 | 1.201.161 | 806.469 | 565.893 | 1.522.542 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 967.321 | 1.358.860 | 1.417.952 | 1.452.822 | 1.382.138 | 1.110.082 | 931.258 | 539.243 | 304.599 | 554.127 |
Verwerving: onderzoeksfase | 568.970 | 554.683 | 772.699 | 834.928 | 742.103 | 417.476 | 228.470 | 228.470 | 199.821 | 833.390 |
Verwerving: realisatie | 482.303 | 253.580 | 189.313 | 66.926 | 71.200 | 39.042 | 41.433 | 38.756 | 61.473 | 135.025 |
Instandhouding | ||||||||||
Opdrachten | 238.590 | 238.410 | 238.417 | 223.410 | 223.406 | 223.406 | 222.880 | 222.880 | 223.036 | 222.795 |
Instandhouding Materieel | 238.590 | 238.410 | 238.417 | 223.410 | 223.406 | 223.406 | 222.880 | 222.880 | 223.036 | 222.795 |
Over-/ onderprogrammering | ||||||||||
Fonds | ‒ 178.581 | 12.623 | 335.402 | 430.379 | 443.462 | 551.571 | 677.379 | ‒ 87.415 | 32.916 | ‒ 472.205 |
Fonds | ‒ 178.581 | 12.623 | 335.402 | 430.379 | 443.462 | 551.571 | 677.379 | ‒ 87.415 | 32.916 | ‒ 472.205 |
Ontvangsten | 9.684 | 9.684 | 9.684 | 9.684 | 9.684 | 9.684 | 9.684 | 9.684 | 9.684 | 9.684 |
Het aandeel juridisch verplicht heeft betrekking op de levering van goederen en/of diensten waarvoor Defensie een financiële verplichting is aangegaan die leidt tot toekomstige kasbetalingen. Voor 2024 gaat het naar verwachting om 43,0 % van het uitgavenbudget. Het resterende deel, 57,0 % van dit artikel is beleidsmatig gereserveerd voor noodzakelijk geachte investeringen en onderhoudsprogramma’s, waarvan het aangaan van de juridische verplichting wordt voorbereid.
De geraamde verplichtingen op artikel 2 betreffen zowel verplichtingen voor de verwerving als voor de instandhouding van maritiem materieel. De raming van de verplichtingen is (deels) gebaseerd op het geplande moment dat voor een verwervingsproject een contract getekend wordt. Het moment waarop een contract daadwerkelijk wordt getekend, als eindfase van de verwerving, is afhankelijk van diverse factoren. Definitieve politieke besluitvorming over de reikwijdte en fasering van een project, samenwerking met derden en onderhandelingen met leveranciers, kunnen leiden tot een ander moment van het aangaan van de verplichting dan op dit moment is voorzien.
Verwerving maritiem materieel
Voor het maritiem domein ligt de nadruk op het vergroten van de eigen slagkracht. Defensie vergroot de slagkracht met de introductie van langeafstandsraketten voor fregatten en onderzeeboten. De luchtverdedigingscapaciteit tegen ballistische en (supersone) luchtdreigingen wordt uitgebreid en de slagkracht van het Korps Mariniers wordt vergroot door de introductie van moderne langeafstandsvuursteun, tactische luchtverdedigingswapens en onbemande systemen.
De geraamde uitgaven aan investeringen betreffen de investeringen in maritieme wapensystemen: de Luchtverdedigings- en Commandofregatten, Vervanging M-fregatten (ASWF), patrouilleschepen, Landing Platform Docks (LPD’s), het Combat Support Ship (CSS), de onderzeeboten, mijnenbestrijdingsvaartuigen en diverse kleinere systemen.
Nieuw aan te kopen materieel (door middel van het verwervingsproject) leidt mogelijk tot hogere of lagere instandhoudingsuitgaven; hiermee wordt rekening gehouden in de raming van de investering. Op het moment dat het nieuw verworven materieel aan het betreffende defensieonderdeel wordt overgedragen, worden ook de hogere of lagere instandhoudingsuitgaven verrekend.
In onderstaande tabel wordt de planning weergegeven van de maritiem materieelprojecten die zich in de voorbereidingsfase bevinden. Voor deze projecten wordt de behoeftestelling uitgewerkt. Ook de planning van de A-brieven van DMP-plichtige projecten is - indien van toepassing - in de tabel opgenomen.
Projecten in voorbereiding | Projectbudget | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vervanging Luchtverdedigings- en Commandofregatten (LCF) (incl. studies) | >2.500 | A-brief | |||||
Vervangende Capaciteit LPD's en OPV | 1.000-2.500 | A-brief | |||||
Vervanging MK48 Heavyweight Torpedo | 100-250 | A-brief | |||||
Vervanging Zwaar Landingsvaartuig (LCU) | 100-250 | A-brief | |||||
Verwerving Precision Guided Munition Korps Mariniers | 100-250 | A-brief | |||||
Verwerving Anti Torpedo Torpedo | 250-1.000 | A-brief | |||||
Bewapening Maritieme Lucht- en Raketverdediging | 1.000-2.500 | A-brief | |||||
Verwerving maritieme onbemande systemen | 250-1.000 | A-brief |
Ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 zijn de volgende wijzigingen opgetreden:
– De projecten Bewapening Maritieme Lucht- en Raketverdediging, Vervanging LCF en Verwerving maritieme onbemande systemen zijn nieuw in de voorbereidingsfase.
– Het project Vervanging MK48 Heavyweight torpedo is van 2024 naar 2025 gegaan, en de projecten Verwerving Precision Guided Munition Korps Mariniers en Verwerving Anti Torpedo Torpedo zijn van 2023 naar 2024 gegaan.
– Het project Maritieme IAMD effectoren is omgedoopt tot Bewapening Maritieme Lucht- en Raketverdediging.
Het DPO biedt een verdere uitwerking van deze projecten.
In onderstaande tabel wordt het projectbudget en de planning van Kamerbrieven weergegeven van de verwervingsprojecten voor maritiem materieel die zich in de onderzoeksfase bevinden. In deze fase wordt onderzocht hoe invulling gegeven kan worden aan de behoefte.
Projecten in onderzoek | Projectbudget | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verwerving Maritime Strike | 1.000-2.500 | B/D-brief |
Ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 is het project Verwerving Maritime Strike van de voorbereidingsfase overgegaan naar de onderzoeksfase. Dit project stond voorheen ook bekend als NATO Maritime Strike Long Range.
Het DPO biedt een verdere uitwerking van deze projecten.
Onderstaande tabel geeft een overzicht van de projecten voor maritiem materieel die zich in de realisatiefase bevinden. Dit betekent dat de opdracht voor verwerving aan de uitvoeringsorganisaties is gegeven. In onderstaande tabel wordt ook weergegeven wat het projectbudget van deze projecten is en hoe dit projectbudget over de jaren verdeeld is (tenzij commercieel vertrouwelijk).
Projecten in realisatie | Projectbudget | t/m 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vervanging onderzeeboten | > 2.500 | Commercieel Vertrouwelijk | |||||
Instandhoudingsprogramma Luchtverdedigings- en Commandofregatten (IP LC-fregatten) | 206,9 | 191,9 | 11,3 | 3,7 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Maritime Ballistic Missile Defence (MBMD) | 149,9 | 149,9 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Verbetering MK48 torpedo | 215,4 | 133,9 | 13,3 | 18,5 | 18,3 | 12,7 | 18,6 |
Vervanging 127 mm kanon Luchtverdedigings- en Commandofregatten | 142,3 | 49,1 | 17,8 | 17,8 | 20,1 | 30,1 | 7,5 |
Vervanging maritiem Surface-to-surface missile | 226,8 | 23,3 | 30,9 | 57,1 | 48,2 | 39,1 | 28,2 |
Vervanging mijnenbestrijdingscapaciteit | 1.117,1 | 236,6 | 155,0 | 189,5 | 149,7 | 135,6 | 250,6 |
Vervanging MK46 Lightweight Torpedo | 335,2 | 61,1 | 45,0 | 37,9 | 45,9 | 40,2 | 105,0 |
Future Littoral All-Terrain Mobility-Band Vagn (FLATM-BV) | 100-250 | Commercieel Vertrouwelijk | |||||
Vervanging M-fregatten | 1.963,8 | 20,8 | 293,6 | 289,0 | 302,7 | 423,7 | 634,1 |
Vervanging Close-in Weapon System | 250-1.000 | Commercieel Vertrouwelijk | |||||
Verwerving Softkill Torpedo Defensiesysteem | 100-250 | Commercieel Vertrouwelijk | |||||
MLU OPV | 100-250 | Commercieel Vertrouwelijk | |||||
Vervanging middelzwaar landingsvaartuig LCVP | 100-250 | Commercieel Vertrouwelijk | |||||
Langer doorvaren LCF - Materiële zeewaardigheid | 100-250 | Commercieel Vertrouwelijk | |||||
Verwerving Combat Support Ship | 250-1.000 | Commercieel Vertrouwelijk | |||||
ESSM Block 2: verwerving en integratie | 250-1.000 | Commercieel Vertrouwelijk | |||||
Vervanging hulpvaartuigen | 250-1.000 | Commercieel Vertrouwelijk |
Er zijn wijzigingen ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 opgetreden bij de volgende projecten:
– Het project Vervanging M-fregatten (ASWF) voorziet in de verwerving van twee Anti Submarine Warfare (ASW-) fregatten voor de Koninklijke Marine, plus twee ASW-fregatten voor België. De twee ASWF’n voor de Koninklijke Marine vervangen de huidige M-fregatten.
– In het kader van het project Aanvulling Standard Missile 2 (SM-2) Block IIIA verwerft Defensie extra SM-2 raketten. Als gevolg hiervan is het budget verhoogd en loopt het project langer door.
– Het project Vervanging Close-in Weapon System wordt uitgebreid. De uitbreiding behelst het uitrusten van twee Luchtverdedigings- en Commandofregatten Zr.Ms. De Ruyter (LCF 3) en Zr.Ms. Evertsen (LCF 4) met elk één Rolling Airframe Missile-systeem inclusief de bijbehorende munitie. Ook wordt het Combat Support Ship met een volledig systeem inclusief munitie uitgerust. Door de vergroting van de reikwijdte is het projectbudget opgehoogd.
– De projecten Vervanging hulpvaartuigen, ESSM Block 2 en MLU OPV zijn overgegaan van de onderzoeksfase naar de realisatiefase.
Het DPO biedt een verdere uitwerking van deze projecten.
De instandhouding van het materieel omvat de ramingen voor de uitgaven die het operationeel houden van de (wapen-)systemen met zich meebrengen. Voor dit artikel worden deze vooral door de Directie Materiële Instandhouding gedaan. Het betreft zowel de uitbesteding van instandhoudingswerk als de aanschaf van materieel als (reserve-) onderdelen. Het betreft onder andere de instandhoudingsuitgaven voor de Luchtverdedigings- en Commandofregatten, de M-fregatten en de patrouilleschepen. Een overzicht van de instandhoudingsuitgaven per wapensysteem is opgenomen in bijlage 3.
Figuur 4 Maritiem materieel (in miljoenen euro)

Toelichting
In het DMF wordt gewerkt met overprogrammering: zo worden in de eerste begrotingsjaren meer plannen toegestaan dan het beschikbare budget. Door met deze overprogrammering te werken wordt zoveel als mogelijk getracht te voorkomen dat vertragingen bij individuele projecten leiden tot onderrealisatie van het beschikbare budget. Op dit moment wordt een overprogrammering van maximaal 30 procent gehanteerd. Over de gehele looptijd sluit het fonds op nul, doordat de overprogrammering in eerdere jaren wordt gecompenseerd door onderprogrammering in latere jaren. Het hanteren van overprogrammering is nader toegelicht in de leeswijzer.
De over-/onderprogrammering wordt in de budgettaire tabel apart inzichtelijk gemaakt. Omdat niet meer uitgegeven mag worden dan aan budget (de uitgaven in de budgettaire tabel) is geautoriseerd, vindt op de over-/onderprogrammering geen realisatie plaats. In de jaren 2025 tot en met 2029 is sprake van overprogrammering. Dit is ook inzichtelijk gemaakt in de begeleidende grafiek, waarin de budgetlijn (roze lijn) onder de behoeftelijn (blauwe lijn) ligt. Vanaf 2030 is sprake van onderprogrammering, zodat over de gehele planperiode het totaal aan plannen gelijk is aan het totaalbudget. Als gevolg van de kasschuiven van budgetten uit 2023, zoals verwerkt in de eerste suppletoire begroting in 2023 (zie ook het overzicht van de belangrijkste beleidsmatige mutaties in de defensiematerieelagenda), is in 2024 geen sprake van overprogrammering.
Ontvangsten maritiem materieel
De ontvangsten bestaan uit overige ontvangsten. Dit betreft onder andere ontvangsten voortkomend uit werk voor derden door de Directie Materiële Instandhouding. Ook de ontvangsten voortkomend uit retour ontvangen btw op maritieme instandhoudingsuitgaven worden op dit artikel verantwoord.
3.3 Artikel 3: Land materieel
Het doel van dit artikel is inzicht bieden in het investeren in en instandhouden van het land materieel. De verwerving wordt nader uitgesplitst in de voorbereidings-, onderzoeks- en realisatiefase. De instandhouding is gerelateerd aan de beleidsdoelen en -instrumenten, zoals beschreven in beleidsartikel 3 (Koninklijke Landmacht) van de Begroting Hoofdstuk X.
2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 725.418 | 2.273.371 | 1.508.189 | 2.491.974 | 1.909.053 | 1.266.251 | 1.749.968 |
Uitgaven | 542.218 | 869.884 | 1.969.225 | 2.687.903 | 1.994.741 | 1.646.820 | 1.648.326 |
juridisch verplicht | 81,0% | ||||||
bestuurlijk gebonden | |||||||
beleidsmatig gereserveerd | 19,0% | ||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | |||||||
Verwerving | |||||||
Opdrachten | 255.734 | 678.322 | 1.602.776 | 2.536.597 | 2.151.949 | 1.647.424 | 1.516.162 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 0 | 0 | 453.910 | 775.912 | 799.189 | 550.636 | 757.929 |
Verwerving: onderzoeksfase | 0 | 0 | 7.439 | 27.291 | 193.657 | 150.042 | 122.310 |
Verwerving: realisatie | 255.734 | 678.322 | 1.141.427 | 1.733.394 | 1.159.103 | 946.746 | 635.923 |
Instandhouding | |||||||
Opdrachten | 286.484 | 348.779 | 364.417 | 388.130 | 391.549 | 407.435 | 390.521 |
Instandhouding Materieel | 286.484 | 348.779 | 364.417 | 388.130 | 391.549 | 407.435 | 390.521 |
Over-/ onderprogrammering | |||||||
Fonds | 0 | ‒ 157.217 | 2.032 | ‒ 236.824 | ‒ 548.757 | ‒ 408.039 | ‒ 258.357 |
Fonds | 0 | ‒ 157.217 | 2.032 | ‒ 236.824 | ‒ 548.757 | ‒ 408.039 | ‒ 258.357 |
Ontvangsten | 5.107 | 2.500 | 2.500 | 2.500 | 2.500 | 2.500 | 2.500 |
2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 1.411.069 | 1.595.755 | 1.216.876 | 1.013.912 | 894.296 | 1.140.880 | 1.165.257 | 1.236.515 | 1.655.702 | 1.583.280 |
Uitgaven | 1.638.229 | 1.636.849 | 1.330.348 | 1.117.355 | 994.623 | 1.402.665 | 1.627.066 | 1.857.344 | 1.840.790 | 1.484.550 |
juridisch verplicht | ||||||||||
bestuurlijk gebonden | ||||||||||
beleidsmatig gereserveerd | ||||||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | ||||||||||
Verwerving | ||||||||||
Opdrachten | 1.373.532 | 1.245.132 | 826.913 | 625.597 | 505.791 | 751.714 | 793.099 | 844.097 | 1.262.949 | 1.184.773 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 990.753 | 940.992 | 708.288 | 514.343 | 391.640 | 578.248 | 603.228 | 688.778 | 901.245 | 758.574 |
Verwerving: onderzoeksfase | 535 | 535 | 535 | 535 | 535 | 535 | 535 | 541 | 541 | 501 |
Verwerving: realisatie | 382.244 | 303.605 | 118.090 | 110.719 | 113.616 | 172.931 | 189.336 | 154.778 | 361.163 | 425.698 |
Instandhouding | ||||||||||
Opdrachten | 390.136 | 389.823 | 389.783 | 389.705 | 389.705 | 389.705 | 390.635 | 392.418 | 392.753 | 394.397 |
Instandhouding Materieel | 390.136 | 389.823 | 389.783 | 389.705 | 389.705 | 389.705 | 390.635 | 392.418 | 392.753 | 394.397 |
Over-/ onderprogrammering | ||||||||||
Fonds | ‒ 125.439 | 1.894 | 113.652 | 102.053 | 99.127 | 261.246 | 443.332 | 620.829 | 185.088 | ‒ 94.620 |
Fonds | ‒ 125.439 | 1.894 | 113.652 | 102.053 | 99.127 | 261.246 | 443.332 | 620.829 | 185.088 | ‒ 94.620 |
Ontvangsten | 2.500 | 2.500 | 2.500 | 2.500 | 2.500 | 2.500 | 2.500 | 2.500 | 2.500 | 2.500 |
Het aandeel juridisch verplicht heeft betrekking op uitgaven voor levering van goederen en/of diensten waarvoor Defensie een overeenkomst is aangegaan. Voor 2024 gaat het naar verwachting om 81,0 % van het uitgavenbudget. Het resterende deel, 19,0 % van dit artikel is beleidsmatig gereserveerd voor noodzakelijk geachte investeringen en onderhoudsprogramma’s, waarvan het aangaan van de juridische verplichting wordt voorbereid.
De geraamde verplichtingen op artikel 3 betreffen zowel verplichtingen voor de verwerving als voor de instandhouding van land materieel. De raming van de verplichtingen is (deels) gebaseerd op het geplande moment dat voor een verwervingsproject een contract getekend wordt. Het moment waarop een contract daadwerkelijk wordt getekend, als eindfase van de verwerving, is afhankelijk van diverse factoren. Definitieve politieke besluitvorming over de reikwijdte en fasering van een project, samenwerking met derden en onderhandelingen met leveranciers, kunnen leiden tot een ander moment van het aangaan van de verplichting dan op dit moment is voorzien. Daarnaast is er ook een kasschuif verwerkt op dit artikel.
Verwerving land materieel
Naast de verbetering van de individuele militaire uitrusting, zal ingezet worden om veel voertuigen te moderniseren of te vervangen, zoals de 4 belangrijkste wapensystemen: de CV90, de Fennek, de Pantserhouwitser en de Boxer. Een voorbeeld is de bestelling van 38 extra Boxer Pantserwielvoertuigen.
Nieuw aan te kopen materieel (door middel van het verwervingsproject) leidt mogelijk tot hogere of lagere instandhoudingsuitgaven; hiermee wordt rekening gehouden in de raming van de investering. Op het moment dat het nieuw verworven materieel aan het betreffende defensieonderdeel wordt overgedragen, worden ook de hogere of lagere instandhoudingsuitgaven verrekend.
In onderstaande tabel wordt de planning weergegeven van de land materieelprojecten die zich in de voorbereidingsfase bevinden. Voor deze projecten wordt de behoeftestelling uitgewerkt. Ook de planning van de A-brieven van DMP-plichtige projecten is - indien van toepassing - in de tabel opgenomen.
Projecten in voorbereiding | Projectbudget | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Vervanging Fennek | 1.000-2.500 | ||||||
Vervanging Infanterie Gevechtsvoertuig (CV90) | 1.000-2.500 | ||||||
Vervanging Pantserhouwitser (PzH) | 250-1.000 | ||||||
Midlife Update Boxer | 250-1.000 | A-brief | |||||
Vervanging Bushmaster | 100-250 |
Er zijn geen wijzigingen ten opzichte van de begroting 2023.
Het DPO biedt een verdere uitwerking van de projecten.
In onderstaande tabel wordt het projectbudget en - indien van toepassing - de planning van Kamerbrieven weergegeven van de land materieel projecten die zich in de onderzoeksfase bevinden. In deze fase wordt onderzocht hoe invulling gegeven kan worden aan de behoefte.
Projecten in onderzoek | Projectbudget | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Geen projecten in onderzoek |
Er zijn geen projecten in de onderzoeksfase.
Onderstaande tabel geeft een overzicht van de projecten voor land materieel die zich in de realisatiefase bevinden. Dit betekent dat de opdracht voor verwerving aan de uitvoeringsorganisaties is gegeven. In onderstaande tabel wordt ook weergegeven wat het projectbudget van deze projecten is en hoe dit projectbudget over de jaren verdeeld is (tenzij commercieel vertrouwelijk).
Projecten in realisatie | Projectbudget | t/m 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aanvulling inzetvoorraad Patriot PAC-3 raketten | 451,7 | 5,7 | 0,4 | 52,0 | 118,0 | 91,3 | 184,3 |
C-RAM en Class 1-UAV detectiecapaciteit | 178,3 | 100,0 | 47,6 | 14,2 | 1,3 | 1,3 | 14,0 |
Midlife Update Fennek | 548,9 | 53,6 | 108,2 | 122,7 | 119,8 | 51,3 | 93,3 |
155mm Precision Guided Munition (PGM) voor de PzH2000 | 96,1 | 59,0 | 12,1 | 10,6 | 13,5 | 0,1 | 0,7 |
Groot Pantserwielvoertuig (GPW, Boxer), productie | 1.114,5 | 829,0 | 7,5 | 278,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Midlife Update (MLU) voor het wapensysteem Infanterie gevechtsvoertuig (IGV) CV9035NL | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Verlenging levensduur Patriot | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Midlife Update (MLU) voor de Pantserhouwitser 2000NL (PzH2000NL) | 100-250 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Ground based Area Access Denial | 100-250 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Vervanging CBRN Detectie, Identificatie en Monitoring | 100-250 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Vervanging Short Range Anti Tank | 100-250 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Vervanging MRAD-SHORAD | 1.000-2.500 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Raketartillerie | 731,7 | 39,8 | 37,0 | 129,1 | 84,7 | 176,0 | 265,0 |
Sensor CRAM/CL1 UAV | 178,3 | 100,0 | 1,3 | 14,2 | 1,3 | 1,3 | 60,3 |
Er zijn wijzigingen ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 opgetreden in de volgende projecten:
– Het project Groot Pantserwielvoertuig (GPW, Boxer), productie verwerft 38 extra Boxer pantserwielvoertuigen als gevolg van de versterkingsmaatregelen in het kader van de Defensienota 2022. Hiertoe is het budget opgehoogd en is de projectplanning met één jaar verlengd.
– Voor het project Midlife Update (MLU) wapensysteem Infanterie gevechtsvoertuig (IGV) CV9035NL worden als gevolg van de Defensienota 2022 extra Active Protection Systems (APS) en pantserpakketten voor de gemoderniseerde CV90 verworven, ook worden diverse kwalitatieve verbeteringen aan de MLU toegevoegd om de beschermingsgraad te vergroten. Het projectbudget is aangepast als gevolg van de uitbreiding op scope.
– Defensie vergroot de grondgebonden short- en medium range luchtverdedigingscapaciteit en de bijbehorende inzetvoorraad raketten conform de Defensienota 2022. De beide projecten voor de vervanging van short- en medium range luchtverdedigingscapaciteiten worden samengevoegd in één project, zoals uiteengezet in de B-brief MRAD-SHORAD (Kamerstukken II, 2022/23, 27 830, nr 404 van 5 juni 2023.
– Ten opzichte van de begroting 2023 zijn de projecten PGM PzH2000, Ground Based AAD, Vervanging CBRN, en Sensor CRAM/CL1 UAV nieuw in de realisatiefase.
– Het project Raketartillerie is van de voorbereidingsfase overgegaan naar de realisatiefase.
– Het project Vervanging licht indirect vurend wapensysteem is in de begroting opgenomen omdat het projectbudget door toevoeging van prijsbijstelling boven de rapportagegrens komt.
Het DPO biedt een verdere uitwerking van deze projecten.
De instandhouding van het land materieel omvat de ramingen voor de uitgaven die het operationeel houden van de (wapen-)systemen met zich meebrengen. Voor dit artikel worden deze vooral door het Materieel Logistiek Commando gedaan. Het betreft zowel de uitbesteding van instandhoudingswerk als de aanschaf van materiaal ten behoeve van de logistieke keten reservedelen. Specifiek voor de grondgebonden A-, B-, en C-Systemen evenals voor overige assortimenten zoals onder andere tenten, werken op hoogte, fysieke inzetbaarheid, geografisch kaartmateriaal, gereedschap en werkplaatsuitrusting. Een overzicht van de instandhoudingsuitgaven per wapensysteem is opgenomen in bijlage 3.
Figuur 5 Land materieel (in miljoenen euro)

Toelichting
In het DMF wordt gewerkt met overprogrammering: zo worden in de eerste begrotingsjaren meer plannen toegestaan dan het beschikbare budget. Door met deze overprogrammering te werken wordt zoveel als mogelijk getracht te voorkomen dat vertragingen bij individuele projecten leiden tot onderrealisatie van het beschikbare budget. Op dit moment wordt een overprogrammering van maximaal 30 procent gehanteerd. Over de gehele looptijd sluit het fonds op nul, doordat de overprogrammering in eerdere jaren wordt gecompenseerd door onderprogrammering in latere jaren. Het hanteren van overprogrammering is nader toegelicht in de leeswijzer.
De over-/onderprogrammering wordt in de budgettaire tabel apart inzichtelijk gemaakt. Omdat niet meer uitgegeven mag worden dan aan budget (de uitgaven in de budgettaire tabel) is geautoriseerd, vindt op de over-/onderprogrammering geen realisatie plaats. In de jaren 2025 tot en met 2029 is sprake van overprogrammering. Dit is ook inzichtelijk gemaakt in de begeleidende grafiek, waarin de budgetlijn (roze lijn) onder de behoeftelijn (blauwe lijn) ligt. Vanaf 2030 is sprake van onderprogrammering, zodat over de gehele planperiode het totaal aan plannen gelijk is aan het totaalbudget. Als gevolg van de kasschuiven van budgetten uit 2023, zoals verwerkt in de eerste suppletoire begroting in 2023 (zie ook het overzicht van de belangrijkste beleidsmatige mutaties in de defensiematerieelagenda), is in 2024 geen sprake van overprogrammering.
3.4 Artikel 4: Lucht materieel
Het doel van dit artikel is inzicht bieden in het investeren in en instandhouden van het lucht materieel. De verwerving wordt nader uitgesplitst in de voorbereidings-, onderzoeks- en realisatiefase. De instandhouding is gerelateerd aan de beleidsdoelen en -instrumenten zoals beschreven in beleidsartikel 4 (Koninklijke Luchtmacht) van de Begroting Hoofdstuk X.
2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 1.944.169 | 2.417.877 | 2.357.939 | 1.705.398 | 1.811.631 | 2.501.502 | 2.089.153 |
Uitgaven | 1.423.630 | 1.471.363 | 2.568.092 | 2.326.435 | 2.098.783 | 2.564.381 | 2.289.955 |
juridisch verplicht | 34,6% | ||||||
bestuurlijk gebonden | |||||||
beleidsmatig gereserveerd | 65,4% | ||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | |||||||
Verwerving | |||||||
Opdrachten | 1.154.826 | 1.486.218 | 2.130.721 | 2.406.112 | 1.973.978 | 2.645.084 | 2.029.755 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 0 | 0 | 315.740 | 470.594 | 491.165 | 1.178.038 | 862.397 |
Verwerving: onderzoeksfase | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verwerving: realisatie | 1.154.826 | 1.486.218 | 1.814.981 | 1.935.518 | 1.482.813 | 1.467.046 | 1.167.358 |
Instandhouding | |||||||
Opdrachten | 268.804 | 334.769 | 437.371 | 483.083 | 503.611 | 517.222 | 507.652 |
Instandhouding Materieel | 268.804 | 334.769 | 437.371 | 483.083 | 503.611 | 517.222 | 507.652 |
Over-/ onderprogrammering | |||||||
Fonds | 0 | ‒ 349.624 | 0 | ‒ 562.760 | ‒ 378.806 | ‒ 597.925 | ‒ 247.452 |
Fonds | 0 | ‒ 349.624 | 0 | ‒ 562.760 | ‒ 378.806 | ‒ 597.925 | ‒ 247.452 |
Ontvangsten | 11.693 | 100 | 400 | 600 | 600 | 600 | 600 |
2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 1.912.624 | 1.220.339 | 1.118.091 | 1.144.632 | 1.093.472 | 984.907 | 1.132.387 | 1.324.389 | 1.840.927 | 2.482.261 |
Uitgaven | 1.875.394 | 1.306.159 | 1.385.602 | 1.471.566 | 1.368.112 | 1.323.220 | 1.388.126 | 2.177.783 | 1.905.648 | 2.355.215 |
juridisch verplicht | ||||||||||
bestuurlijk gebonden | ||||||||||
beleidsmatig gereserveerd | ||||||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | ||||||||||
Verwerving | ||||||||||
Opdrachten | 1.439.230 | 767.218 | 685.910 | 685.731 | 634.662 | 526.216 | 634.112 | 870.404 | 1.392.963 | 2.045.943 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 791.118 | 378.402 | 344.711 | 399.424 | 339.320 | 249.117 | 278.049 | 513.806 | 851.496 | 1.647.402 |
Verwerving: onderzoeksfase | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verwerving: realisatie | 648.112 | 388.816 | 341.199 | 286.307 | 295.342 | 277.099 | 356.063 | 356.598 | 541.467 | 398.541 |
Instandhouding | ||||||||||
Opdrachten | 480.053 | 479.417 | 478.825 | 478.663 | 478.572 | 478.381 | 478.290 | 479.643 | 463.068 | 442.957 |
Instandhouding Materieel | 480.053 | 479.417 | 478.825 | 478.663 | 478.572 | 478.381 | 478.290 | 479.643 | 463.068 | 442.957 |
Over-/ onderprogrammering | ||||||||||
Fonds | ‒ 43.889 | 59.524 | 220.867 | 307.172 | 254.878 | 318.623 | 275.724 | 827.736 | 49.617 | ‒ 133.685 |
Fonds | ‒ 43.889 | 59.524 | 220.867 | 307.172 | 254.878 | 318.623 | 275.724 | 827.736 | 49.617 | ‒ 133.685 |
Ontvangsten | 700 | 800 | 800 | 900 | 900 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 |
Het aandeel juridisch verplicht heeft betrekking op uitgaven voor levering van goederen en/of diensten waarvoor Defensie een overeenkomst is aangegaan. Voor 2024 gaat het naar verwachting om 34,6 % van het uitgaven budget. Het resterende deel, 65,4 % van dit artikel, is beleidsmatig gereserveerd voor noodzakelijk geachte investeringen en onderhoudsprogramma’s, waarvan het aangaan van de juridische verplichting wordt voorbereid.
De geraamde verplichtingen op artikel 4 betreffen zowel verplichtingen voor de verwerving als voor de instandhouding van lucht materieel. De raming van de verplichtingen is (deels) gebaseerd op het geplande moment dat voor een verwervingsproject een contract getekend wordt. Het moment waarop een contract daadwerkelijk wordt getekend, als eindfase van de verwerving, is afhankelijk van diverse factoren. Definitieve politieke besluitvorming over de reikwijdte en fasering van een project, samenwerking met derden en onderhandelingen met leveranciers, kunnen leiden tot een ander moment van het aangaan van de verplichting dan op dit moment is voorzien.
Verwerving lucht materieel
De geraamde uitgaven betreffen de uitgaven voor de verwerving van wapensystemen die in de lucht worden ingezet, zoals de jachtvliegtuigen (F-16 en F-35), helikopters (Apache, Chinook, Cougar en NH-90) en tank- en transportvliegtuigen. In de Defensienota 2022 is de behoefte kenbaar gemaakt om de MQ-9 capaciteit uit te breiden met vier additionele toestellen en te versterken met additionele sensoren.
Nieuw aan te kopen materieel (door middel van het verwervingsproject) leidt mogelijk tot hogere of lagere instandhoudingsuitgaven; hiermee wordt rekening gehouden in de raming van de investering. Op het moment dat het nieuw verworven materieel aan het betreffende defensieonderdeel wordt overgedragen, worden ook de hogere of lagere instandhoudingsuitgaven verrekend.
In onderstaande tabel wordt de planning weergegeven van de lucht materieelprojecten die zich in de voorbereidingsfase bevinden. Voor deze projecten wordt de behoeftestelling uitgewerkt. Ook de planning van de A-brieven van DMP-plichtige projecten is - indien van toepassing - in de tabel opgenomen.
Projecten in voorbereiding | Projectbudget | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
CEMA capaciteit CLSK (ICR) | 100-250 | A-brief | |||||
Inrichten SOF Air R/W capaciteit (deelprojecten) | 250-1.000 | A-brief | A-brief | ||||
MSMT Block Upgrade | 100-250 | A-brief | |||||
Network Enabling Capabilities Helicopters | 100-250 | A-brief | |||||
Midlife Update MQ-9 | 100-250 | ||||||
Vervanging outsized luchttransportcapaciteit | 100-250 | ||||||
Verbetering Lucht-Lucht bewapening jachtvliegtuigen | 250-1.000 | ||||||
Midlife update strategisch luchttransport en AAR (MRTT) | 100-250 | ||||||
Operational Training Infrastructure | 250-1.000 | A-brief | |||||
Doorontwikkeling F-35 | >2.500 | Kamerbrief |
Ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 zijn de projecten MSMT Block Upgrade, Network Enabling Capabilities Helicopters, Midlife update MQ9, Midlife update strategisch luchttransport en AAR (MRTT) en Doorontwikkeling F-35 nieuw in de voorbereidingsfase.
Het DPO biedt een verdere uitwerking van deze projecten.
In onderstaande tabel wordt het projectbudget en de planning van Kamerbrieven weergegeven van de verwervingsprojecten voor lucht materieel die zich in de onderzoeksfase bevinden. In deze fase wordt onderzocht hoe invulling gegeven kan worden aan de behoefte.
Projecten in onderzoek | Projectbudget | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Deep Strike Capaciteit Air | 250-1.000 | B/D-brief |
Ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 is het project Deep Strike Air overgegaan van de voorbereidingsfase naar de onderzoeksfase.
Onderstaande tabel geeft een overzicht van de projecten voor lucht materieel die zich in de realisatiefase bevinden. Dit betekent dat de opdracht voor verwerving aan de uitvoeringsorganisaties is gegeven. In onderstaande tabel wordt ook weergegeven wat het projectbudget van deze projecten is en hoe dit projectbudget over de jaren verdeeld is (tenzij commercieel vertrouwelijk).
Projecten in realisatie | Projectbudget | t/m 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verwerving F-35 | 7256,7 | 4899,4 | 623,4 | 518,4 | 429,0 | 276,0 | 510,5 |
AH-64D zelfbescherming (ASE) | 114,8 | 32,6 | 0,0 | 24,7 | 22,2 | 35,3 | 0,0 |
AH-64D Upgrade | 113,7 | 96,2 | 10,0 | 6,6 | 1,0 | 0,0 | 0,0 |
Apache Remanufacture | 1159,6 | 398,8 | 206,8 | 232,3 | 154,8 | 104,7 | 62,2 |
Chinook Vervanging & Modernisering | 1062,7 | 919,1 | 60,0 | 59,8 | 23,8 | 0,0 | 0,0 |
F-35: Verwerving middellange tot lange afstandsraket | 144,2 | 62,6 | 33,4 | 7,3 | 0,8 | 40,2 | 0,0 |
Uitbreiden en versterken MQ-9 capaciteit | 1.000-2.500 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
MLU NH90 | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Multi Ship Multi Type (MSMT) Helikopter Simulatoren | 158,3 | 16,5 | 36,9 | 30,0 | 30,0 | 20,0 | 24,9 |
NH-90 | 1.240,2 | 1.141,2 | 36,0 | 32,0 | 14,0 | 11,0 | 6,0 |
Vervanging Medium Power Radars in Wier en Nieuw Milligen | 146,0 | 78,8 | 22,3 | 9,6 | 18,2 | 2,5 | 14,6 |
Vervanging strategisch luchttransport en AAR (MRTT) | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Bouw en inrichten F135 motoronderhoudsfaciliteit (F-35) | 100-250 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Vervanging initiële vliegeropleidingscapaciteit | 100-250 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
MQ-9 SIGINT/ESM capaciteit | 100-250 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Verbetering AH-64E bewapening-Joint Air to Ground Missiles (JAGM) | 100-250 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Bewapening MQ-9 | 100-250 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Vervangen Medium Utility Helicopter SOF Air | 1.000-2.500 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Anti-A2AD capaciteit F-35 | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Vervanging tactische luchttransport capaciteit | 1.000-2.500 | Commercieel vertrouwelijk |
Er zijn wijzigingen ten opzichte van de begroting 2023 opgetreden bij het volgende project:
– Het project Uitbreiden en versterken MQ-9 capaciteit (voorheen Medium Altitude Long Endurance Unmanned Aerial Vehicle (MALE UAV) is als gevolg van Defensienota 2022 uitgebreid met vier MQ-9 toestellen, ondersteunend materieel en aanvullende sensoren. De aanvullende sensoren betreffen een uitbreiding met maritieme radars en communications relay sensoren. De financiële reeks is teruggezet naar commercieel vertrouwelijk omdat de contractonderhandeling nog gaande zijn. Naar verwachting tekent Defensie in de tweede helft van 2023 het contract, met een beoogde levering van de extra toestellen in 2026.
– Ten opzichte van de begroting 2023 zijn de projecten Deep Strike Capaciteit Air, Bewapening MQ-9, Vervanging Medium Utility Helicopter, Anti-A2AD capaciteit F-35 overgegaan van de voorbereidingsfase naar de realisatiefase. Daarnaast is het project JAGM nieuw in de realisatiefase.
– Het project Vervanging tactische luchttransport capaciteit is overgegaan van de onderzoeksfase naar de realisatiefase.
– Het project Bouw en inrichting F135 motorenonderhoudsfaciliteit (F-35) is als commercieel vertrouwelijk aangemerkt. Voor dit project geldt een internationale afspraak dat hiervoor geen bedragen openbaar worden gemaakt.
Het DPO biedt een verdere uitwerking van de in de tabel genoemde projecten.
De geraamde uitgaven voor instandhouding van Luchtmaterieel betreffen de instandhoudingsuitgaven van het Commando Luchtstrijdkrachten (CLSK). In de instandhoudingsfase wordt het wapensysteem door CLSK in gebruik genomen en in stand gehouden tot en met het einde van de levensduur van het wapensysteem. Naast de (vliegende) hoofdwapensystemen is het CLSK ook integraal verantwoordelijk voor gebruik en instandhouding van alle overige wapensystemen en missie ondersteunende systemen Land- en Grondgebonden. Het betreft onder andere de instandhoudingsuitgaven voor de jachtvliegtuigen, de gevechts- en transporthelikopters, MQ-9's en C-130's. Een overzicht van de instandhoudingsuitgaven per wapensysteem is opgenomen in bijlage 3.
Figuur 6 Lucht materieel (in miljoenen euro)

Toelichting
In het DMF wordt gewerkt met overprogrammering: zo worden in de eerste begrotingsjaren meer plannen toegestaan dan het beschikbare budget. Door met deze overprogrammering te werken wordt zoveel als mogelijk getracht te voorkomen dat vertragingen bij individuele projecten leiden tot onderrealisatie van het beschikbare budget. Op dit moment wordt een overprogrammering van maximaal 30 procent gehanteerd. Over de gehele looptijd sluit het fonds op nul, doordat de overprogrammering in eerdere jaren wordt gecompenseerd door onderprogrammering in latere jaren. Het hanteren van overprogrammering is nader toegelicht in de leeswijzer.
De over-/onderprogrammering wordt in de budgettaire tabel apart inzichtelijk gemaakt. Omdat niet meer uitgegeven mag worden dan aan budget (de uitgaven in de budgettaire tabel) is geautoriseerd, vindt op de over-/onderprogrammering geen realisatie plaats. In de jaren 2025 tot en met 2029 is sprake van overprogrammering. Dit is ook inzichtelijk gemaakt in de begeleidende grafiek, waarin de budgetlijn (roze lijn) onder de behoeftelijn (blauwe lijn) ligt. Vanaf 2030 is sprake van onderprogrammering, zodat over de gehele planperiode het totaal aan plannen gelijk is aan het totaalbudget. Als gevolg van de kasschuiven van budgetten uit 2023, zoals verwerkt in de eerste suppletoire begroting in 2023 (zie ook het overzicht van de belangrijkste beleidsmatige mutaties in de defensiematerieelagenda), is in 2024 geen sprake van overprogrammering.
3.5 Artikel 5: Infrastructuur en Vastgoed
Het doel van dit artikel is inzicht bieden in het investeren in en in stand houden van alle infrastructuur en vastgoed van Defensie. De verwerving wordt nader uitgesplitst in de voorbereidings-, onderzoeks- en realisatiefase. De instandhouding is gerelateerd aan de beleidsdoelen en -instrumenten, zoals beschreven in beleidsartikel 8 (Defensie Ondersteuningscommando) van de Begroting Hoofdstuk X.
2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 794.608 | 1.407.016 | 911.097 | 1.510.096 | 1.509.256 | 1.419.584 | 1.219.475 |
Uitgaven | 811.620 | 1.087.749 | 982.991 | 977.021 | 1.398.755 | 1.310.346 | 1.315.514 |
juridisch verplicht | 15,3% | ||||||
bestuurlijk gebonden | |||||||
beleidsmatig gereserveerd | 84,7% | ||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | |||||||
Verwerving | |||||||
Opdrachten | 378.147 | 535.263 | 700.815 | 902.989 | 1.249.006 | 1.129.452 | 860.466 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 0 | 0 | 119.443 | 163.705 | 513.535 | 477.336 | 298.840 |
Verwerving: realisatie | 378.147 | 535.263 | 581.372 | 739.284 | 735.471 | 652.116 | 561.626 |
Instandhouding | |||||||
Opdrachten | 433.473 | 598.240 | 456.046 | 437.025 | 441.675 | 443.208 | 449.070 |
Instandhouding Infrastructuur | 433.473 | 598.240 | 456.046 | 437.025 | 441.675 | 443.208 | 449.070 |
Over-/ onderprogrammering | |||||||
Fonds | 0 | ‒ 45.754 | ‒ 173.870 | ‒ 362.993 | ‒ 291.926 | ‒ 262.314 | 5.978 |
Fonds | 0 | ‒ 45.754 | ‒ 173.870 | ‒ 362.993 | ‒ 291.926 | ‒ 262.314 | 5.978 |
Ontvangsten | 21.510 | 28.240 | 28.240 | 28.240 | 28.240 | 28.240 | 28.240 |
2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 1.155.557 | 1.053.798 | 1.119.820 | 1.104.861 | 1.217.816 | 1.316.011 | 1.326.920 | 1.317.437 | 1.248.419 | 1.132.402 |
Uitgaven | 1.282.970 | 1.473.918 | 1.456.758 | 1.453.109 | 1.401.497 | 1.029.552 | 1.024.940 | 967.499 | 982.303 | 978.205 |
juridisch verplicht | ||||||||||
bestuurlijk gebonden | ||||||||||
beleidsmatig gereserveerd | ||||||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | ||||||||||
Verwerving | ||||||||||
Opdrachten | 758.371 | 600.134 | 644.205 | 600.423 | 648.376 | 734.880 | 694.821 | 674.060 | 595.367 | 479.523 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 245.875 | 259.376 | 239.572 | 216.769 | 332.554 | 406.724 | 381.025 | 370.420 | 291.138 | 183.587 |
Verwerving: realisatie | 512.496 | 340.758 | 404.633 | 383.654 | 315.822 | 328.156 | 313.796 | 303.640 | 304.229 | 295.936 |
Instandhouding | ||||||||||
Opdrachten | 447.474 | 445.452 | 446.311 | 450.329 | 450.003 | 450.003 | 450.194 | 450.169 | 449.978 | 449.799 |
Instandhouding Infrastructuur | 447.474 | 445.452 | 446.311 | 450.329 | 450.003 | 450.003 | 450.194 | 450.169 | 449.978 | 449.799 |
Over-/ onderprogrammering | ||||||||||
Fonds | 77.125 | 428.332 | 366.242 | 402.357 | 303.118 | ‒ 155.331 | ‒ 120.075 | ‒ 156.730 | ‒ 63.042 | 48.883 |
Fonds | 77.125 | 428.332 | 366.242 | 402.357 | 303.118 | ‒ 155.331 | ‒ 120.075 | ‒ 156.730 | ‒ 63.042 | 48.883 |
Ontvangsten | 28.240 | 28.240 | 28.240 | 28.240 | 28.240 | 28.240 | 28.240 | 28.240 | 28.240 | 28.240 |
Het aandeel juridisch verplicht heeft betrekking op uitgaven voor levering van goederen en/of diensten waarvoor Defensie een overeenkomst is aangegaan. Voor 2024 gaat het op 1 januari 2024 naar verwachting om 15,3 % van het uitgavenbudget. Dit betreft de lopende contracten voor het instandhouden van vastgoed en de reeds aangegane verplichtingen voor nieuwbouw. Dit percentage is exclusief de jaarovereenkomst tussen het Rijksvastgoedbedrijf (RVB) en Defensie en om die reden relatief laag, omdat de jaarovereenkomst tussen het RVB en Defensie begin januari 2024 tot stand komt en dan verplicht wordt. Naar verwachting wordt op basis van de jaarovereenkomst in januari 2024 het jaarbudget verplicht. Daarom is het deel van 84,7 % beleidsmatig gereserveerd.
Verwerving infrastructuur en vastgoed
De geraamde uitgaven betreffen de verwerving van infrastructuur en vastgoed, inclusief de bijbehorende apparaatskosten RVB en de inrichtingskosten.
Nieuw aan te kopen infrastructuur en vastgoed leidt mogelijk tot hogere of lagere instandhoudingsuitgaven; hiermee wordt rekening gehouden in de raming van de investering. Op het moment dat de gerealiseerde infrastructuur en vastgoed aan het desbetreffende defensieonderdeel ter beschikking is gesteld, worden ook de hogere of lagere instandhoudingsuitgaven verrekend.
Ondanks de extra inspanningen in deze en de vorige kabinetsperiode (Rutte III en IV) werkt en slaapt het Defensiepersoneel nog vaak in gebouwen die in slechte staat zijn en die onvoldoende de operationele inzetbaarheid van de krijgsmacht ondersteunen. Om de vastgoedportefeuille in balans te krijgen zijn ingrijpende keuzes nodig. Met kamerbrief Strategisch Vastgoedplan 2022 (Kamerstukken II, 2022/23 36124, nr. 12) is de kamer geïnformeerd over de doelen en de aanpak. In lijn met het Strategisch Vastgoed Plan zijn ook de budgetten van dit artikel aangepast.
In onderstaande tabel wordt de planning weergegeven van de infrastructuur- en vastgoedprojecten die zich in de voorbereidingsfase bevinden. Voor deze projecten wordt de behoeftestelling uitgewerkt. Ook de planning van de A-brieven van DMP-plichtige projecten is - indien van toepassing - in de tabel opgenomen.
Projecten in voorbereiding | Projectbudget | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Revitalisering regio Den Helder | 1.000-2.500 | A-brief | |||||
Revitalisering Johannes Postkazerne | 250-1.000 | A-brief | |||||
Revitalisering Vlb Woensdrecht | 250-1.000 | A-brief | |||||
Realisering kazerne regio Roosendaal | 250-1.000 | A-brief | |||||
Realisering kazerne regio Schaarsbergen | 250-1.000 | A-brief | |||||
Uitbreiding Afmeercapaciteit de Nieuwe Haven | 100-250 | A-brief | |||||
Marine Etablissement Amsterdam (MEA) | 100-250 | A-brief | |||||
Revitalisering JWK Assen | 100-250 | A-brief | |||||
Revitalisering regio 't Harde | 100-250 | A-brief |
Ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 zijn alle projecten behalve het project Revitalisering Johannes Postkazerne nieuw in de voorbereidingsfase.
Het DPO biedt een verdere uitwerking van deze projecten.
In onderstaande tabel wordt het projectbudget en de planning van Kamerbrieven weergegeven van de verwervingsprojecten voor infrastructuur en vastgoed die zich in de onderzoeksfase bevinden. In deze fase wordt onderzocht hoe invulling gegeven kan worden aan de behoefte.
Projecten in onderzoek | Projectbudget | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Geen projecten in de onderzoeksfase. |
Onderstaande tabel geeft een overzicht van de projecten voor infrastructuur en vastgoed die zich in de realisatiefase bevinden. Dit betekent dat de opdracht voor verwerving aan de uitvoeringsorganisaties is gegeven. In onderstaande tabel wordt ook weergegeven wat het projectbudget van deze projecten is en hoe dit projectbudget over de jaren verdeeld is (tenzij commercieel vertrouwelijk).
Projecten in realisatie | Projectbudget | t/m 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DBFMO Nationaal Militair Museum | 137,0 | 36,6 | 5,9 | 5,6 | 6,2 | 5,8 | 5,9 | 71,0 |
Bouwtechnische verbeteringen brandveiligheid | 157,0 | 144,0 | 13,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | |
Nieuwbouw Technology Center Land (TCL) | 100-250 | Commercieel vertrouwelijk | ||||||
Verbeteren Legering Defensiebreed (fase 1 en fase 2) | 308,6 | 125,5 | 89,4 | 68,2 | 20,0 | 5,5 | 0,0 | |
Aanpassing Vastgoed Defensie | 416,9 | 99,4 | 74,7 | 62,7 | 62,1 | 70,6 | 30,0 | 17,4 |
DBFMO Kromhoutkazerne | 658,6 | 234,9 | 30,9 | 31,8 | 34,9 | 37,5 | 36,7 | 251,9 |
Herinrichting Kamp Nieuw Milligen (KNM) | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk | ||||||
Revitalisering Bernhardkazerne | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk | ||||||
Revitalisering Vliegbasis Woensdrecht | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk | ||||||
SAM (Samenwerking AIVD MIVD) | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk |
Ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 is het project Verbeteren Legering Defensiebreed fase 2 toegevoegd.
Het DPO biedt een verdere uitwerking van deze projecten.
De geraamde uitgaven dienen voor de instandhouding van het vastgoed en de infrastructuur van Defensie. De omvang van de vastgoedportefeuille van Defensie is bijna 6 miljoen m2 bebouwd vloeroppervlak verdeeld over totaal 447 locaties in binnen- en buitenland. De portefeuille omvat circa 11.000 gebouwen. Daarnaast bezit Defensie circa 342 miljoen m2 terrein, waarvan circa 260 miljoen m2 aan oefen- en schietterreinen. Defensie gebruikt bovendien ook indirect ruimte: geluidsruimte om te kunnen vliegen en veiligheidszones rondom bijvoorbeeld munitieopslag. In bijlage 1 wordt de instandhouding nader toegelicht.
Het budget voor de instandhouding van het vastgoed voor 2024 en volgende jaren is lager dan het budget dat voor 2023 geraamd is. Dit verschil wordt voornamelijk veroorzaakt doordat er zowel in 2022 als in 2023 € 140 miljoen extra budget is toegevoegd vanuit het Strategisch Vastgoedplan. Daarnaast is budget dat in 2022 niet tot uitgaven heeft geleid (€ 34,3 miljoen) toegevoegd aan het budget voor 2023.
Figuur 7 Infrastructuur en Vastgoed (in miljoenen euro)

Toelichting
In het DMF wordt gewerkt met overprogrammering: zo worden in de eerste begrotingsjaren meer plannen toegestaan dan het beschikbare budget. Door met deze overprogrammering te werken wordt zoveel als mogelijk getracht te voorkomen dat vertragingen bij individuele projecten leiden tot onderrealisatie van het beschikbare budget. Op dit moment wordt een overprogrammering van maximaal 30 procent gehanteerd. Over de gehele looptijd sluit het fonds op nul, doordat de overprogrammering in eerdere jaren wordt gecompenseerd door onderprogrammering in latere jaren. Het hanteren van overprogrammering is nader toegelicht in de leeswijzer.
De over-/onderprogrammering wordt in de budgettaire tabel apart inzichtelijk gemaakt. Omdat niet meer uitgegeven mag worden dan aan budget (de uitgaven in de budgettaire tabel) is geautoriseerd, vindt op de over-/onderprogrammering geen realisatie plaats. In 2024 is sprake van overprogrammering. Dit is ook inzichtelijk gemaakt in de begeleidende grafiek, waarin de budgetlijn (roze lijn) onder de behoeftelijn (blauwe lijn) ligt. In latere jaren is het tegenovergestelde het geval, zodat over de gehele planperiode plannen en budget gelijk zijn.
De verkoopopbrengsten infrastructuur en vastgoed hebben betrekking op de opbrengsten van de af te stoten objecten. Het overtollig vastgoed wordt in vrijwel alle gevallen eerst op basis van het Kader Overname Rijksvastgoed (KORV) door het RVB ingekocht. Incidenteel vinden nog verkopen onder de oude werkwijze plaats.
3.6 Artikel 6: IT
Het doel van dit artikel is inzicht bieden in het investeren in en instandhouden van de IT van Defensie. De verwerving wordt nader uitgesplitst in de voorbereidings-, onderzoeks- en realisatiefase.
2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 1.105.595 | 1.126.299 | 1.737.187 | 2.033.285 | 1.848.310 | 1.757.517 | 1.460.799 |
Uitgaven | 751.622 | 902.235 | 1.816.435 | 1.369.419 | 1.520.721 | 1.325.505 | 1.301.841 |
juridisch verplicht | 23,0% | ||||||
bestuurlijk gebonden | |||||||
beleidsmatig gereserveerd | 77,0% | ||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | |||||||
Verwerving | |||||||
Opdrachten | 371.412 | 697.637 | 1.410.078 | 1.546.388 | 1.331.303 | 1.290.075 | 890.215 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 0 | 0 | 619.107 | 965.105 | 1.026.338 | 887.858 | 722.691 |
Verwerving: realisatie | 371.412 | 697.637 | 790.971 | 581.283 | 304.965 | 402.217 | 167.524 |
Instandhouding | |||||||
Opdrachten | 380.210 | 457.523 | 555.159 | 451.081 | 474.295 | 478.629 | 491.243 |
Instandhouding IT | 380.210 | 457.523 | 555.159 | 451.081 | 474.295 | 478.629 | 491.243 |
Over-/ onderprogrammering | |||||||
Fonds | 0 | ‒ 252.925 | ‒ 148.802 | ‒ 628.050 | ‒ 284.877 | ‒ 443.199 | ‒ 79.617 |
Fonds | 0 | ‒ 252.925 | ‒ 148.802 | ‒ 628.050 | ‒ 284.877 | ‒ 443.199 | ‒ 79.617 |
Ontvangsten | 22.797 | 16.769 | 16.769 | 16.769 | 16.769 | 16.769 | 16.769 |
2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 1.490.581 | 1.567.308 | 1.386.600 | 1.353.834 | 1.340.744 | 1.363.601 | 1.222.457 | 1.235.201 | 1.215.932 | 1.864.001 |
Uitgaven | 1.521.589 | 1.556.777 | 1.420.672 | 1.522.209 | 1.851.900 | 1.832.958 | 1.375.186 | 1.326.861 | 1.334.215 | 1.334.321 |
juridisch verplicht | ||||||||||
bestuurlijk gebonden | ||||||||||
beleidsmatig gereserveerd | ||||||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | ||||||||||
Verwerving | ||||||||||
Opdrachten | 920.116 | 994.349 | 817.166 | 786.402 | 774.002 | 790.877 | 655.165 | 668.164 | 650.336 | 1.295.186 |
Verwerving: voorbereidingsfase | 751.467 | 867.699 | 688.574 | 659.743 | 651.187 | 663.364 | 533.497 | 547.466 | 529.511 | 1.174.237 |
Verwerving: realisatie | 168.649 | 126.650 | 128.592 | 126.659 | 122.815 | 127.513 | 121.668 | 120.698 | 120.825 | 120.949 |
Instandhouding | ||||||||||
Opdrachten | 491.124 | 489.618 | 490.193 | 488.191 | 487.501 | 489.483 | 488.051 | 487.796 | 486.355 | 489.143 |
Instandhouding IT | 491.124 | 489.618 | 490.193 | 488.191 | 487.501 | 489.483 | 488.051 | 487.796 | 486.355 | 489.143 |
Over-/ onderprogrammering | ||||||||||
Fonds | 110.349 | 72.810 | 113.313 | 247.616 | 590.397 | 552.598 | 231.970 | 170.901 | 197.524 | ‒ 450.008 |
Fonds | 110.349 | 72.810 | 113.313 | 247.616 | 590.397 | 552.598 | 231.970 | 170.901 | 197.524 | ‒ 450.008 |
Ontvangsten | 16.769 | 16.769 | 16.769 | 16.769 | 16.769 | 16.769 | 16.769 | 16.769 | 16.769 | 16.621 |
Het aandeel juridisch verplicht heeft betrekking op uitgaven voor levering van goederen en/of diensten waarvoor Defensie een overeenkomst is aangegaan. Voor 2024 gaat het naar verwachting om 23,0 % van het uitgavenbudget. Dit betreft de lopende contracten voor het instandhouden van IT en de reeds aangegane verplichtingen voor IT-projecten.
Het resterende deel, 77,0 % van dit artikel, is beleidsmatig gereserveerd voor noodzakelijk geachte investeringen en onderhoudsprogramma’s, waarvan het aangaan van de juridische verplichting wordt voorbereid.
Verwerving IT
Defensie transformeert naar een moderne, technologisch hoogwaardige organisatie met een sneller reactievermogen, groter aanpassingsvermogen en betere gevechtskracht, handelend op basis van de beste informatie. In de huidige kabinetsperiode wordt daarom extra in IT geïnvesteerd, bestemd voor IT uitgaven. Schotelsystemen worden aangeschaft ter ondersteuning van F-35 jachtvliegtuigen en onbemande MQ-9 systemen. Met het oog op de interoperabiliteit worden pantserwielvoertuigen voorzien van moderne missiemodules (Joint Electronic Attack (EOV)).
De geraamde uitgaven aan investeringen betreffen de investeringen in IT. Onderstaande tabellen tonen de IT-projecten voor de komende vijftien jaar die groter zijn dan € 100 miljoen, onderverdeeld naar voorbereidingsfase, onderzoeksfase en realisatiefase.
Nieuw aan te kopen materieel (door middel van het verwervingsproject) leidt mogelijk tot hogere of lagere instandhoudingsuitgaven; hiermee wordt rekening gehouden in de raming van de investering. Op het moment dat de nieuw verworven IT-middelen aan het betreffende defensieonderdeel worden overgedragen, worden ook de hogere of lagere instandhoudingsuitgaven verrekend.
In onderstaande tabel wordt de planning weergegeven van de IT-projecten die zich in de voorbereidingsfase bevinden. Voor deze projecten wordt de behoeftestelling uitgewerkt. Ook de planning van de A-brieven van DMP-plichtige projecten is - indien van toepassing - in de tabel opgenomen.
Projecten in voorbereiding | Projectbudget | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Programma Foxtrot | 1.000-2.500 | A-brief | |||||
C2LAN | 250-1.000 | A-brief | |||||
Military Transmision Building Block | 1.000-2.500 | A-brief |
Ten opzichte van de ontwerpbegroting 2023 zijn de bovenstaande projecten nieuw in de voorbereidingsfase.
Het DPO biedt een verdere uitwerking van deze projecten.
In onderstaande tabel wordt het projectbudget en de planning van Kamerbrieven weergegeven van de verwervingsprojecten voor IT die zich in de onderzoeksfase bevinden. In deze fase wordt onderzocht hoe invulling gegeven kan worden aan de behoefte.
Projecten in onderzoek | Projectbudget | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Geen projecten in de onderzoeksfase. |
Er zijn geen projecten in de onderzoeksfase.
Projecten in realisatie | Projectbudget | t/m 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 e.v. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Geïnstrumenteerde oefen- en trainingscapaciteit voor grondgebonden eenheden | 114,0 | 57,1 | 28,0 | 28,9 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
GrIT | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Vervanging ESM-capaciteiten KL EOV-systeem | 148,4 | 27,7 | 10,9 | 68,8 | 3,2 | 3,2 | 34,8 |
FOXTROT (SP0-FP1) | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Joint EOV Electronic Attack | 100-250 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
Modernisering Tactische Indoor Simulator (TACTIS) | 100-250 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
KMAR Grenade-29 | 250-1.000 | Commercieel vertrouwelijk | |||||
MOC ABNL | 100-250 | Commercieel vertrouwelijk |
Ten opzichte van de begroting 2023 is het programma Joint EOV Electronic Attack overgegaan van de voorbereidingsfase naar de realisatiefase. De overige projecten zijn nieuw in de realisatiefase.
Het DPO biedt een verdere uitwerking van deze projecten.
De geraamde uitgaven dienen voor instandhouding van de IT van Defensie. Informatietechnologie (IT) en techniek in bredere zin ontwikkelen razendsnel. Informatie sneller en slimmer verkrijgen, verwerken en verspreiden, om zo gericht te sturen en succesvol te kunnen zijn in moderne conflicten en crises vormt de kern van informatiegestuurd optreden. Voorts wordt met de Defensienota een aantal gerichte maatregelen moderne IT toegepast om op arbeidsextensieve wijze bij te dragen aan hogere materiële gereedheid, compliance en veiligheid en inzicht voor snellere en betere besluitvorming. Vanuit de Instandhouding IT wordt een bijdrage geleverd aan voornoemde activiteiten.
Figuur 8 IT (in miljoenen euro)

Toelichting
In het DMF wordt gewerkt met overprogrammering: zo worden in de eerste begrotingsjaren meer plannen toegestaan dan het beschikbare budget. Door met deze overprogrammering te werken wordt zoveel als mogelijk getracht te voorkomen dat vertragingen bij individuele projecten leiden tot onderrealisatie van het beschikbare budget. Op dit moment wordt een overprogrammering van maximaal 30 procent gehanteerd. Over de gehele looptijd sluit het fonds op nul, doordat de overprogrammering in eerdere jaren wordt gecompenseerd door onderprogrammering in latere jaren. Het hanteren van overprogrammering is nader toegelicht in de leeswijzer.
De over-/onderprogrammering wordt in de budgettaire tabel apart inzichtelijk gemaakt. Omdat niet meer uitgegeven mag worden dan aan budget (de uitgaven in de budgettaire tabel) is geautoriseerd, vindt op de over-/onderprogrammering geen realisatie plaats. In 2024 is sprake van overprogrammering. Dit is ook inzichtelijk gemaakt in de begeleidende grafiek, waarin de budgetlijn (roze lijn) onder de behoeftelijn (blauwe lijn) ligt. In latere jaren is het tegenovergestelde het geval, zodat over de gehele planperiode plannen en budget gelijk zijn.
Dit zijn de ontvangsten die rechtstreeks gerelateerd zijn aan IT, bijvoorbeeld als het Joint Informatievoorziening Commando (JIVC) van Defensie diensten levert aan derden.
3.7 Artikel 7: Bijdragen andere begrotingen Rijk
Het DMF wordt gefinancierd met een bijdrage van de Defensiebegroting. Deze bijdrage is op de Defensiebegroting opgenomen op artikel 13, 'Bijdrage aan het Defensiematerieelbegrotingsfonds'. Op dit begrotingsartikel wordt de bijdrage van het voedingsartikel van de Defensiebegroting ontvangen. Dit artikel is technisch van aard.
2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Uitgaven | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
juridisch verplicht | |||||||
bestuurlijk gebonden | |||||||
beleidsmatig gereserveerd | |||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | |||||||
Ontvangsten | 4.869.867 | 5.467.518 | 10.592.237 | 10.872.797 | 10.704.655 | 10.113.654 | 9.995.201 |
Verplichtingen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Uitgaven | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
juridisch verplicht | ||||||||||
bestuurlijk gebonden | ||||||||||
beleidsmatig gereserveerd | ||||||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | ||||||||||
Ontvangsten | 9.742.042 | 9.577.279 | 9.538.359 | 9.502.097 | 9.492.323 | 9.108.356 | 9.096.205 | 9.118.929 | 9.101.065 | 9.016.562 |
3.8 Artikel 8: Overige uitgaven en ontvangsten
Op dit artikel worden de overige uitgaven en ontvangsten opgenomen. Het betreft uitgaven en/of ontvangsten die op een later moment toegedeeld moeten worden aan de beleidsartikelen van het DMF. Een voorbeeld hiervan is de uitgekeerde loon- en prijsbijstelling, die nog moet worden verdeeld over de afzonderlijke artikelen; dit budget wordt tussentijds aangehouden op dit artikel.
2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 0 | 40.000 | 14.877 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Uitgaven | 0 | 40.000 | 14.877 | 0 | 0 | 0 | 0 |
juridisch verplicht | |||||||
bestuurlijk gebonden | |||||||
beleidsmatig gereserveerd | |||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | |||||||
Nader te wijzen uitgaven | |||||||
Fonds | 0 | 40.000 | 14.877 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Fonds | 0 | 40.000 | 14.877 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ontvangsten | 577.406 | 645.850 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Verplichtingen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105.322 | 82.194 |
Uitgaven | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105.322 | 82.194 |
juridisch verplicht | ||||||||||
bestuurlijk gebonden | ||||||||||
beleidsmatig gereserveerd | ||||||||||
nog niet ingevuld/vrij te besteden | ||||||||||
Nader te wijzen uitgaven | ||||||||||
Fonds | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105.322 | 82.194 |
Fonds | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105.322 | 82.194 |
Ontvangsten | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
4. BIJLAGEN
4.1 Bijlage instandhouding vastgoed
In deze bijlage wordt een toelichting gegeven op de instandhouding van het vastgoed van Defensie.
1. Instandhouding van het vastgoed
Scope van instandhouding
Onder instandhouding vallen alle activiteiten op het vlak van het onderhouden van het vastgoed in eigendom, de huur van vastgoed en de inrichting van ruimten. Daarnaast vallen ook de Commandanten Voorzieningen (COVO) voor kleine aanpassingen binnen de scope, net als adviesuren van het Rijksvastgoedbedrijf (RVB). Aanpassingen aan nieuwe wetgeving en verduurzaming van vastgoed vallen onder investeringen, tenzij deze bij onderhoud gelijk mee te nemen zijn. Door de ruimere definitie van instandhouding is de budgetreeks in onderstaande tabel groter dan die opgenomen in het strategisch vastgoedplan.
Aanpak instandhouding
Voor het onderhoud van het vastgoed wordt onderscheid gemaakt tussen planbaar en niet-planbaar onderhoud. Planbaar onderhoud (PO) wordt gepland op basis van inspecties die worden verzorgd door het RVB. Niet-planbaar onderhoud (NPO) vindt plaats op moment dat storingen optreden. Periodiek worden gebouwen geïnspecteerd om de staat van het vastgoed vast te stellen. Het streven is om gemiddeld genomen een gebouw een keer in de zes jaar te inspecteren. Op dit moment wordt bij het RVB een onderhoudsmanagementsysteem (OMS) geïmplementeerd waardoor frequenter, near realtime inzicht gaat ontstaan in de staat van het vastgoed.
De bevindingen uit de inspecties worden afgezet ten opzichte van het gevraagde kwaliteitsniveau en worden daarna via het Meerjarig Onderhoudsplan (MJOP) geprioriteerd en afgestemd met de Defensieonderdelen. Hierbij wordt gekeken naar criteria zoals veiligheid, wettelijke verplichting en operationele noodzaak. NPO betreft de herstelwerkzaamheden en reparaties die niet zijn voorzien en niet kunnen wachten om opgenomen te worden in het MJOP. Ook het opheffen van mankementen naar aanleiding van keuringen wordt vanuit het NPO betaald. Voor een gezonde portefeuille zou een verhouding tussen PO en NPO van 80 / 20 verwacht worden. In werkelijkheid is door de achterstanden in onderhoud die verhouding 40 / 60.
Binnen instandhouding kan onderscheid gemaakt worden in de volgende activiteiten die het RVB voor Defensie uitvoert:
– Instandhouding Gebouwen
– Instandhouding Start & Rolbanen
– Instandhouding ECT (ondergrondse infra, wegen, havens)
– Instandhouding Schietbanen
– Cyclisch Terrein Technisch onderhoud (bos- en groenvoorziening)
– Vastgoedinformatie
– Juridisch- en omgevingsbeheer
– Keuringen
Instandhouding van Beveiligingssystemen wordt op dit moment door RVB uitgevoerd, maar gaat met de implementatie van DBBS over naar Defensie. Ook de instandhouding van vastgoed buiten Nederland voert Defensie zelf uit, net als de storingen via de Servicedienst Vastgoed Defensie.
Het huidige vastgoed is, ondanks de extra inspanningen in deze en de vorige kabinetsperiode (Rutte III en IV) vaak verouderd, niet duurzaam, slecht onderhouden en duur. Defensie wil modern vastgoed dat optimaal bijdraagt aan de gereedstelling en inzet van de krijgsmacht en heeft daarom behoefte aan kazernes die aantrekkelijk zijn om in te werken en wonen, die duurzaam en betaalbaar zijn en op logische plekken staan in Nederland. Om de vastgoedportefeuille in balans te krijgen zijn ingrijpende keuzes nodig. In de kamerbrief ‘Strategisch Vastgoedplan 2022’ (Kamerstukken II, 2022/23, 36124, nr. 12) worden de kaders, doelstellingen en aanpak voor het Defensievastgoed nader toegelicht.
Met het RVB worden in een jaaropdracht afspraken gemaakt over de te leveren prestaties en de hiervoor beschikbare middelen. Het RVB is verantwoordelijk voor de uitvoering van de daarbij horende beheer- en onderhoudsregimes. De prestaties van vastgoed en infrastructuur worden gemeten en uitgedrukt in prestatie-indicatoren. De indicatoren leggen de verbinding tussen de sturing op en verantwoording over de prestaties.
Kengetallen
Defensie heeft met het RVB een afspraak gemaakt over de hoeveelheid te beheren vastgoed en om tenminste 90 procent van de wettelijke keuringen voor installaties tijdig goedgekeurd te hebben. Defensie is met het RVB in overleg over het verbeteren van de informatievoorziening, rapportagesystematiek en meetindicatoren, zoals hersteltijd storingen, projecttevredenheid, inspecties en doelmatigheid. Mede als gevolg van de voortgang op dit onderwerp is de ernstige onvolkomenheid van de Algemene Rekenkamer voor vastgoedbeheer afgeschaald naar een onvolkomenheid (Kamerstuk 36360-X-2).
Kengetal | Indicator | Hoeveelheid |
|---|---|---|
Bruto Vloer Oppervlakte (x 1.000) | Aantal m2 kantoren/lesgebouwen | 1.588 |
Aantal m2 legering | 798 | |
Aantal m2 hangars/stallingen | 493 | |
Aantal m2 bunkers/shelters | 151 | |
Aantal m2 werkplaatsen/magazijnen | 1.755 | |
Aantal m2 overige gebouwen | 1.098 | |
Aantal m2 totaal | 5.883 | |
Keuringen | % installaties | 92% |
2. Budgettaire aspecten
In de Kamerbrief ‘Strategisch Vastgoedplan 2022’ (Kamerstukken II, 2022/23, 36124, nr. 12) die in december 2022 met de Kamer is gedeeld, worden de kaders en doelstellingen van het Strategisch Vastgoedplan uiteengezet. Doel is om een vastgoedportefeuille te realiseren die de taakuitvoering optimaal ondersteunt en toekomstbestendig is. Om de transformatie van het vastgoed te kunnen realiseren, is in de Defensienota 2022 het budget voor vastgoed structureel verhoogd. Het geld hiervoor is met de afgelopen eerste suppletoire begroting toegevoegd aan de DMF-begroting. De potentiele positieve disbalans in 2023 kan gebruikt worden om de jaren 2024 t/m 2026 te compenseren. Vanaf 2029 wordt, afhankelijk van de uitvoering van het Strategisch Vastgoedplan, een positieve disbalans verwacht die ingezet kan worden voor de benodigde vastgoed (vervangings-)investeringen.
Artikelonderdeel | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
DMF 5.2 | Instandhouding | |||||||||
Behoefte/raming | 443.473 | 498.240 | 496.046 | 477.025 | 461.675 | 443.208 | 449.070 | 437.474 | 425.452 | |
Budget | 433.473 | 598.240 | 456.046 | 437.025 | 441.675 | 443.208 | 449.070 | 447.474 | 445.452 | |
Potentieledisbalans | 100.000 | ‒ 40.000 | ‒ 40.000 | ‒ 20.000 | ‒ | ‒ | 10.000 | 20.000 | ||
Artikelonderdeel | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | ||
DMF 5.2 | Instandhouding | |||||||||
Behoefte/raming | 416.311 | 410.329 | 390.003 | 370.003 | 350.194 | 350.169 | 349.978 | 349.799 | ||
Budget | 446.311 | 450.329 | 450.003 | 450.003 | 450.194 | 450.169 | 449.978 | 449.799 | ||
Potentieledisbalans | 30.000 | 40.000 | 60.000 | 80.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 | 100.000 |
3. Overig
Defensie heeft een aantal instandhoudingsprogramma’s opgenomen in de investeringen, met name op het gebied van Keukens en Legering. Het betreft vervangingsinvesteringen en zijn daarom geen onderdeel van het instandhoudingsbudget, maar dragen wel gericht bij aan het wegwerken van achterstanden en het verbeteren van het leefklimaat.
4.2 Bijlage verdiepingshoofdstuk
In het verdiepingshoofdstuk worden de belangrijkste mutaties ten opzichte van de begroting 2023 weergegeven.
Toelichting op de mutaties
1. Interdepartementale overboekingen
Vanuit diverse ministeries is budget naar het DMF overgeheveld voor het uitvoeren van activiteiten en vice versa. Per saldo daalde begroting van het DMF met € 27,4 miljoen voor 2024. Een volledig overzicht van de interdepartementale budgetoverhevelingen sinds de 1e suppletoire begroting 2023 is hieronder toegevoegd.
Omschrijving | artikel | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Bijdrage aan BZ ambition plan developing & enhancing cyber capacity | 1, 2, 3, 4, 6 | ‒ 180 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Bijdrage aan BZK kostenverdeelnotitie 2023 | 6 | ‒ 520 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Bijdrage capaciteit KMar grensdoorlaatposten regio zuid | 6 | 0 | 0 | 338 | 475 | 475 | 475 |
Bijdrage I&W capacity gap luchtverkenningscapaciteit kustwacht NL | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
bijdrage van BZK aan gezamenlijke projecten | 1 | 178 | ‒ 188 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Bijdrage van BZK additioneel budget informatiehuishouding 2024 | 1, 6 | 0 | 2275 | 2275 | 2275 | 2275 | 2275 |
Bijdrage van J&V aanpak ondermijning internationaal | 6 | 0 | 825 | 75 | 75 | 75 | 75 |
Bijdrage van J&V bewaken & beveiligen persoons beveiliging binnenland | 2 | 0 | 23763 | 12326 | 13900 | 13900 | 13900 |
Bijdrage van J&V implementatiekosten wetboek van strafvordering 2023 | 3 | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Bijdrage van J&V meerkosten huisvesting | 3 | 1190 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Bijdrage van J&V voor CARIB | 6 | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 | 700 |
Bijdrage van LNV meerkosten huisvesting | 6 | 1190 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
2. Mutaties per artikel
De financiële instrumenten, zoals instandhouding en verwerving zijn bijgesteld. Dit o.a. naar aanleiding van het herschikken van activiteiten tussen de defensieonderdelen met de daarbij behorende financiële middelen.
2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stand ontwerpbegroting 2023 | 1.450.849 | 2.458.413 | 2.360.749 | 1.601.289 | 1.417.758 | 1.652.261 | 1.204.338 | 952.114 | 1.289.416 | 1.620.505 | 1.615.505 | 1.947.365 | 2.004.812 | 3.186.423 | 1.611.570 | ‒ 148 |
Mutatie 1e suppletoire begroting 2023 | ‒ 368.163 | ‒ 135.988 | ‒ 186.644 | ‒ 197.238 | ‒ 122.559 | ‒ 332.534 | 3.936 | ‒ 56.791 | ‒ 8.671 | 4 | 25.688 | 17.287 | 8.832 | 8.730 | 8.730 | ‒ 1.222.421 |
Mutatie 1e incidentele suppletoire begroting 2023 | 53.567 | ‒ 772.682 | ‒ 133.668 | 677.988 | 302.983 | 182.907 | 199.679 | 351.553 | ‒ 228.093 | ‒ 629.560 | ‒ 565.755 | ‒ 724.612 | ‒ 372.521 | ‒ 1.285.989 | 552.298 | 2.926.855 |
Nieuwe mutaties | 0 | 339.610 | 146.771 | 96.576 | 81.892 | 147.358 | 84.735 | 82.235 | 82.235 | 82.235 | 82.235 | 82.235 | 82.235 | 82.235 | 82.235 | ‒ 51.598 |
2M duurzaam inzetbaar: zorgloket, opleidingen, coaches | 0 | ‒ 7.778 | ‒ 4.850 | 0 | 0 | 0 | 2.500 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Herschikking adaptief | 0 | 0 | 0 | 0 | ‒ 1.300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Herschikking general aviation | 0 | 0 | 58 | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 | 116 |
Versterken inlichtingen en veiligheidscapaciteit mivd | 0 | 29.995 | 26.445 | 24.210 | 28.927 | 28.927 | 28.927 | 28.927 | 28.927 | 28.927 | 28.927 | 28.927 | 28.927 | 28.927 | 28.927 | 28.927 |
Extrapolatie 2038 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.611.570 |
Bijstellen onder- overprogrammering vanuit art 8 | 0 | 14.500 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Terugdraaien instroom 2038 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ‒ 1.745.403 |
Uitdelen eindejaarsmarge DMF investeringen | 0 | 149.314 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Uitdeling prijsbijstelling materieel, it en vastgoed | 0 | 153.579 | 96.265 | 60.836 | 54.149 | 66.123 | 53.192 | 53.192 | 53.192 | 53.192 | 53.192 | 53.192 | 53.192 | 53.192 | 53.192 | 53.192 |
Oekraine pakket 2 | 0 | 0 | 19.153 | 11.414 | 0 | 52.192 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
verwerving commit snel inzetbare infrastructuur 1 GNC | 0 | 0 | 9.700 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Stand ontwerpbegroting 2024 | 1.136.253 | 1.889.353 | 2.187.208 | 2.178.615 | 1.680.074 | 1.649.992 | 1.492.688 | 1.329.111 | 1.134.887 | 1.073.184 | 1.157.673 | 1.322.275 | 1.723.358 | 1.991.399 | 2.254.833 | 1.652.688 |
2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stand ontwerpbegroting 2023 | 676.321 | 1.044.064 | 1.236.373 | 1.970.152 | 2.121.416 | 2.173.131 | 2.308.310 | 2.581.394 | 2.692.312 | 2.366.167 | 2.014.479 | 1.605.640 | 1.492.042 | 580.356 | 912.379 | 0 |
Mutatie 1e suppletoire begroting 2023 | 102.231 | 57.976 | 65.706 | 105.504 | 100.670 | 82.234 | ‒ 26.702 | 68.782 | 10.984 | 9.050 | 8.817 | 6.302 | 5.443 | 14.034 | 10.095 | 157.990 |
Mutatie 1e incidentele suppletoire begroting 2023 | ‒ 3.694 | 210.946 | 45.815 | ‒ 497.579 | ‒ 580.226 | ‒ 401.005 | ‒ 297.929 | ‒ 326.944 | 155.563 | 538.324 | 744.089 | 634.711 | 509.011 | 252.620 | ‒ 195.553 | ‒ 207.326 |
Nieuwe mutaties | 0 | 169.698 | 50.020 | 82.612 | 92.379 | 94.924 | 94.924 | 94.924 | 94.924 | 94.924 | 94.924 | 94.924 | 94.924 | 94.924 | 94.924 | 1.322.468 |
Bijdrage van J&V aanpak ondermijning internationaal - team search | 0 | 825 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 |
Extrapolatie 2038 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 912.379 |
Terugdraaien instroom 2038 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 315.165 |
Uitdelen eindejaarsmarge dmf investeringen | 0 | 103.512 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Uitdeling prijsbijstelling materieel, it en vastgoed | 0 | 65.361 | 49.945 | 82.537 | 92.304 | 94.849 | 94.849 | 94.849 | 94.849 | 94.849 | 94.849 | 94.849 | 94.849 | 94.849 | 94.849 | 94.849 |
Stand ontwerpbegroting 2024 | 774.858 | 1.482.684 | 1.397.914 | 1.660.689 | 1.734.239 | 1.949.284 | 2.078.603 | 2.418.156 | 2.953.783 | 3.008.465 | 2.862.309 | 2.341.577 | 2.101.420 | 941.934 | 821.845 | 1.273.132 |
2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stand ontwerpbegroting 2023 | 1.018.265 | 1.452.009 | 1.562.915 | 1.660.834 | 1.639.838 | 973.942 | 1.290.051 | 1.260.770 | 1.347.057 | 1.294.010 | 1.116.971 | 1.387.696 | 1.570.603 | 1.485.334 | 1.654.438 | 0 |
Mutatie 1e suppletoire begroting 2023 | ‒ 88.604 | 38.545 | 132.649 | 74.193 | 154.202 | 392.237 | 83.402 | 1.507 | ‒ 5.563 | ‒ 7.228 | ‒ 5.150 | ‒ 2.673 | ‒ 1.353 | ‒ 3.227 | ‒ 333 | 742.731 |
Mutatie 1e incidentele suppletoire begroting 2023 | ‒ 59.777 | 338.162 | 937.827 | 183.261 | ‒ 223.393 | 237.391 | 220.021 | 329.817 | ‒ 55.901 | ‒ 214.182 | ‒ 161.953 | ‒ 27.113 | 13.061 | 330.482 | 141.930 | ‒ 957.522 |
Nieuwe mutaties | 0 | 140.509 | 54.512 | 76.453 | 76.173 | 44.756 | 44.755 | 44.755 | 44.755 | 44.755 | 44.755 | 44.755 | 44.755 | 44.755 | 44.755 | 1.699.341 |
Bijdrage capaciteit KMar grensdoorlaatposten regio zuid | 0 | 0 | 338 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 |
Bijdrage van J&V bewaken & beveiligen persoons beveiliging binnenland | 0 | 23.763 | 12.326 | 13.900 | 13.900 | 13.900 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 |
Implementatie brede offensief tegen de ondermijnende criminaliteit | 0 | 0 | 0 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 |
Extrapolatie 2038 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.654.438 |
Herschikking taken en middelen van assortimentsgewijs ) werken | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 148 |
Overdracht advanced turret trainer (att) COMMIT | 0 | ‒ 200 | ‒ 6.519 | ‒ 121 | ‒ 121 | ‒ 121 | ‒ 121 | ‒ 121 | ‒ 121 | ‒ 121 | ‒ 121 | ‒ 121 | ‒ 121 | ‒ 121 | ‒ 121 | ‒ 121 |
Uitdelen eindejaarsmarge DMF investeringen | 0 | 29.447 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Uitdeling prijsbijstelling materieel, it en vastgoed | 0 | 87.499 | 58.067 | 61.099 | 60.819 | 29.402 | 29.402 | 29.402 | 29.402 | 29.402 | 29.402 | 29.402 | 29.402 | 29.402 | 29.402 | 29.402 |
Verwerving commit snel inzetbare infrastructuur 1 GNC | 0 | 0 | ‒ 9.700 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Stand ontwerpbegroting 2024 | 869.884 | 1.969.225 | 2.687.903 | 1.994.741 | 1.646.820 | 1.648.326 | 1.638.229 | 1.636.849 | 1.330.348 | 1.117.355 | 994.623 | 1.402.665 | 1.627.066 | 1.857.344 | 1.840.790 | 1.484.550 |
2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stand ontwerpbegroting 2023 | 1.553.149 | 1.843.406 | 1.876.780 | 1.813.914 | 1.806.328 | 1.842.921 | 1.782.654 | 1.492.508 | 1.087.170 | 1.005.701 | 1.238.479 | 1.059.891 | 1.363.886 | 1.285.485 | 2.309.625 | 0 |
Mutatie 1e suppletoire begroting 2023 | ‒ 39.561 | 66.517 | 90.840 | 101.687 | 51.818 | 39.022 | 23.653 | ‒ 14.729 | ‒ 18.351 | ‒ 22.278 | ‒ 22.102 | ‒ 22.598 | ‒ 16.704 | ‒ 6.034 | 5.755 | 299.700 |
Mutatie 1e incidentele suppletoire begroting 2023 | ‒ 42.225 | 441.853 | 286.327 | 12.950 | 576.348 | 279.269 | ‒ 87.391 | ‒ 321.005 | 160.915 | 322.663 | 1.480 | 134.875 | ‒ 131.557 | 720.881 | ‒ 480.681 | ‒ 1.743.690 |
Nieuwe mutaties | 0 | 216.316 | 72.488 | 170.232 | 129.887 | 128.743 | 156.478 | 149.385 | 155.868 | 165.480 | 150.255 | 151.052 | 172.501 | 177.451 | 70.949 | 3.799.205 |
Extrapolatie 2038 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2.309.625 |
Bijstellen onder overprogrammering vanuit art 8 | 0 | 7.416 | 0 | 101.724 | 61.097 | 57.794 | 85.529 | 78.436 | 84.919 | 94.531 | 79.306 | 80.103 | 101.552 | 106.502 | 0 | 26.044 |
Terugdraaien instroom 2038 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.392.587 |
Uitdelen eindejaarsmarge DMF investeringen | 0 | 76.411 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Uitdeling prijsbijstelling materieel, it en vastgoed | 0 | 132.489 | 72.488 | 68.508 | 68.790 | 70.949 | 70.949 | 70.949 | 70.949 | 70.949 | 70.949 | 70.949 | 70.949 | 70.949 | 70.949 | 70.949 |
Stand ontwerpbegroting 2024 | 1.471.363 | 2.568.092 | 2.326.435 | 2.098.783 | 2.564.381 | 2.289.955 | 1.875.394 | 1.306.159 | 1.385.602 | 1.471.566 | 1.368.112 | 1.323.220 | 1.388.126 | 2.177.783 | 1.905.648 | 2.355.215 |
2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stand ontwerpbegroting 2023 | 1.096.805 | 964.724 | 941.762 | 850.836 | 769.938 | 721.717 | 728.462 | 795.409 | 793.382 | 804.303 | 802.794 | 805.702 | 801.285 | 746.527 | 751.067 | 0 |
Mutatie 1e suppletoire begroting 2023 | ‒ 37.430 | ‒ 66.717 | ‒ 19.519 | 497.101 | 492.675 | 548.343 | 508.964 | 628.961 | 613.961 | 598.962 | 548.961 | 173.961 | 173.961 | 173.961 | 173.961 | 173.782 |
Mutatie 1e incidentele suppletoire begroting 2023 | 28.374 | 21.244 | 20.681 | 20.552 | 20.606 | 20.895 | 20.895 | 20.895 | 20.895 | 20.895 | 20.895 | 20.895 | 20.895 | 20.895 | 30.895 | 32.395 |
Nieuwe mutaties | 0 | 63.740 | 34.097 | 30.266 | 27.127 | 24.559 | 24.649 | 28.653 | 28.520 | 28.949 | 28.847 | 28.994 | 28.799 | 26.116 | 26.380 | 772.028 |
Versterken inlichtingen en veiligheidscapaciteit mivd | 0 | 4.760 | 5.560 | 6.008 | 6.824 | 6.824 | 6.824 | 6.824 | 6.824 | 6.824 | 6.824 | 6.824 | 6.824 | 6.824 | 6.824 | 6.824 |
Extrapolatie 2038 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 751.067 |
Uitdelen eindejaarsmarge DMF investeringen | 0 | ‒ 1.165 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Uitdeling prijsbijstelling materieel, it en vastgoed | 0 | 60.145 | 28.537 | 24.258 | 20.303 | 17.735 | 17.825 | 21.829 | 21.696 | 22.125 | 22.023 | 22.170 | 21.975 | 19.292 | 19.556 | 14.137 |
Stand ontwerpbegroting 2024 | 1.087.749 | 982.991 | 977.021 | 1.398.755 | 1.310.346 | 1.315.514 | 1.282.970 | 1.473.918 | 1.456.758 | 1.453.109 | 1.401.497 | 1.029.552 | 1.024.940 | 967.499 | 982.303 | 978.205 |
2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stand ontwerpbegroting 2023 | 883.387 | 1.522.049 | 1.317.127 | 1.476.607 | 1.311.473 | 1.289.822 | 1.500.642 | 1.531.969 | 1.401.742 | 1.498.320 | 1.813.300 | 1.795.342 | 1.358.957 | 1.312.899 | 1.328.959 | 0 |
Mutatie 1e suppletoire begroting 2023 | ‒ 14.866 | 2.115 | 2.428 | ‒ 260 | 2.250 | 5.162 | 5.298 | 5.203 | 5.203 | 5.203 | 5.203 | 5.163 | 5.163 | 5.163 | 5.541 | ‒ 33.307 |
Mutatie 1e incidentele suppletoire begroting 2023 | 33.714 | ‒ 970 | ‒ 7.548 | ‒ 14.068 | ‒ 40.084 | ‒ 43.510 | ‒ 43.974 | ‒ 43.107 | ‒ 42.635 | ‒ 42.635 | ‒ 43.251 | ‒ 43.251 | ‒ 43.384 | ‒ 43.384 | ‒ 53.384 | ‒ 54.584 |
Nieuwe mutaties | 0 | 293.241 | 57.412 | 58.442 | 51.866 | 50.367 | 59.623 | 62.712 | 56.362 | 61.321 | 76.648 | 75.704 | 54.450 | 52.183 | 53.099 | 1.422.212 |
Bijdrage van BZK additioneel budget informatiehuishouding 2024 | 0 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 |
Herschikking general aviation | 0 | 0 | 115 | 229 | 229 | 229 | 229 | 229 | 229 | 229 | 229 | 229 | 229 | 229 | 229 | 229 |
Versterken inlichtingen en veiligheidscapaciteit mivd | 0 | 3.267 | 4.490 | 5.222 | 6.725 | 6.643 | 6.643 | 6.643 | 6.643 | 6.643 | 6.643 | 6.643 | 6.643 | 6.643 | 6.643 | 6.643 |
Extrapolatie 2038 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1.328.959 |
Overdracht advanced turret trainer (att) COMMIT | 0 | 200 | 6.519 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 |
Terugdraaien instroom 2038 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 37.651 |
Uitdelen eindejaarsmarge DMF investeringen | 0 | 206.944 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Uitdeling prijsbijstelling materieel, it en vastgoed | 0 | 80.555 | 44.013 | 50.595 | 42.516 | 41.099 | 50.355 | 53.444 | 47.094 | 52.053 | 67.380 | 66.436 | 45.182 | 42.915 | 43.831 | 46.334 |
Stand ontwerpbegroting 2024 | 902.235 | 1.816.435 | 1.369.419 | 1.520.721 | 1.325.505 | 1.301.841 | 1.521.589 | 1.556.777 | 1.420.672 | 1.522.209 | 1.851.900 | 1.832.958 | 1.375.186 | 1.326.861 | 1.334.215 | 1.334.321 |
2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stand ontwerpbegroting 2023 | 6.521.608 | 9.115.154 | 9.135.995 | 9.215.983 | 8.907.040 | 8.494.083 | 8.667.026 | 8.470.473 | 8.467.388 | 8.445.215 | 8.457.737 | 8.457.745 | 8.447.694 | 8.453.133 | 8.424.147 | 0 |
Mutatie 1e suppletoire begroting 2023 | ‒ 1.118.113 | 1.374.500 | 1.308.896 | 1.135.611 | 1.217.010 | 1.249.192 | 1.113.279 | 1.147.661 | 1.112.291 | 1.098.441 | 1.076.145 | 692.170 | 690.070 | 707.355 | 718.477 | 633.351 |
Mutatie 1e incidentele suppletoire begroting 2023 | 49.829 | 7.385 | 275.313 | 278.037 | ‒ 81.742 | 139.170 | ‒ 101.326 | ‒ 101.418 | ‒ 101.883 | ‒ 102.122 | ‒ 102.122 | ‒ 102.122 | ‒ 102.122 | ‒ 102.122 | ‒ 102.122 | ‒ 101.499 |
Nieuwe mutaties | 0 | 57.107 | 46.832 | 53.610 | 59.346 | 60.564 | 63.063 | 60.563 | 60.563 | 60.563 | 60.563 | 60.563 | 60.563 | 60.563 | 60.563 | 8.484.710 |
2M duurzaam inzetbaar: zorgloket, opleidingen, coaches | 0 | ‒ 7.778 | ‒ 4.850 | 0 | 0 | 0 | 2.500 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Bijdrage capaciteit KMar grensdoorlaatposten regio zuid | 0 | 0 | 338 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 | 475 |
Bijdrage van BZK additioneel budget informatiehuishouding 2024 | 0 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 | 2.275 |
Bijdrage van J&V aanpak ondermijning internationaal - team search | 0 | 825 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 | 75 |
Bijdrage van J&V bewaken & beveiligen persoons beveiliging binnenland | 0 | 23.763 | 12.326 | 13.900 | 13.900 | 13.900 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 | 13.899 |
Herschikking adaptief | 0 | 0 | 0 | 0 | ‒ 1.300 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Herschikking general aviation | 0 | 0 | 173 | 345 | 345 | 345 | 345 | 345 | 345 | 345 | 345 | 345 | 345 | 345 | 345 | 345 |
Implementatie brede offensief tegen de ondermijnende criminaliteit | 0 | 0 | 0 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 | 1.100 |
Versterken inlichtingen en veiligheidscapaciteit MIVD | 0 | 38.022 | 36.495 | 35.440 | 42.476 | 42.394 | 42.394 | 42.394 | 42.394 | 42.394 | 42.394 | 42.394 | 42.394 | 42.394 | 42.394 | 42.394 |
Extrapolatie 2038 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 8.424.147 |
Stand ontwerpbegroting 2024 | 5.453.324 | 10.554.146 | 10.767.036 | 10.683.241 | 10.101.654 | 9.943.009 | 9.742.042 | 9.577.279 | 9.538.359 | 9.502.097 | 9.492.323 | 9.108.356 | 9.096.205 | 9.118.929 | 9.101.065 | 9.016.562 |
2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 | 2032 | 2033 | 2034 | 2035 | 2036 | 2037 | 2038 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Stand ontwerpbegroting 2023 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Mutatie 1e suppletoire begroting 2023 | 130 | 1.412.052 | 1.223.436 | 554.624 | 537.954 | 514.728 | 514.728 | 514.728 | 514.728 | 514.728 | 514.728 | 514.728 | 514.728 | 514.728 | 514.728 | 514.728 |
Mutatie 1e incidentele suppletoire begroting 2023 | 39.870 | ‒ 231.168 | ‒ 874.121 | ‒ 105.067 | ‒ 137.976 | ‒ 136.777 | ‒ 112.627 | ‒ 112.627 | ‒ 112.627 | ‒ 97.627 | ‒ 97.627 | ‒ 97.627 | ‒ 97.627 | ‒ 97.627 | ‒ 97.627 | ‒ 97.627 |
Nieuwe mutaties | 0 | ‒ 1.166.007 | ‒ 349.315 | ‒ 449.557 | ‒ 399.978 | ‒ 377.951 | ‒ 402.101 | ‒ 402.101 | ‒ 402.101 | ‒ 417.101 | ‒ 417.101 | ‒ 417.101 | ‒ 417.101 | ‒ 417.101 | ‒ 311.779 | ‒ 334.907 |
bijstellen onder overprogrammering vanuit art 8 | 0 | ‒ 21.916 | 0 | ‒ 101.724 | ‒ 61.097 | ‒ 57.794 | ‒ 85.529 | ‒ 78.436 | ‒ 84.919 | ‒ 94.531 | ‒ 79.306 | ‒ 80.103 | ‒ 101.552 | ‒ 106.502 | 0 | ‒ 26.044 |
uitdelen eindejaarsmarge dmf investeringen | 0 | ‒ 564.463 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
uitdeling prijsbijstelling materieel, it en vastgoed | 0 | ‒ 579.628 | ‒ 349.315 | ‒ 347.833 | ‒ 338.881 | ‒ 320.157 | ‒ 316.572 | ‒ 323.665 | ‒ 317.182 | ‒ 322.570 | ‒ 337.795 | ‒ 336.998 | ‒ 315.549 | ‒ 310.599 | ‒ 311.779 | ‒ 308.863 |
Stand ontwerpbegroting 2024 | 40.000 | 14.877 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 105.322 | 82.194 |
4.3 Bijlage instandhoudingsuitgaven
De instandhoudingsuitgaven van de grootste wapensystemen zijn weergegeven in de onderstaande tabel. De instandhoudingsuitgaven van de overige wapensystemen zijn samengevoegd onder de regel «overig» in onderstaande tabel. Voor het jaar 2022 zijn de realisatiecijfers opgenomen. Voor 2023 en verder betreft het een raming. Het betreft de instandhoudingsuitgaven van de artikelen 1 tot en met 4 in het DMF. De schommelingen in de ramingen zijn het gevolg van bijvoorbeeld gepland groter periodiek onderhoud.
De instandhoudingsuitgaven per wapensysteem komt overeen met de optelling van de uitgaven van alle defensieonderdelen voor het betreffende wapensysteem. Omdat met deze optelling per wapensysteem sprake is van een andere doorsnede van de instandhoudingsuitgaven, zijn deze niet direct te herleiden bij de instandhoudingsuitgaven zoals vermeld bij de afzonderlijke begrotingsartikelen.
Met de presentatie van de instandhoudingsuitgaven in deze bijlage wordt beoogd een integraal inzicht te verschaffen in de instandhoudingsuitgaven van de wapensystemen van Defensie. Bij de betreffende artikelen worden de instandhoudingsuitgaven op hoofdlijnen toegelicht.
Wapensysteem | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Luchtverdededings- en Commandofregatten (LCF) | 37 | 30 | 31 | 28 | 33 | 31 | 31 |
M-fregatten | 21 | 9 | 14 | 12 | 8 | 10 | 10 |
Patrouilleschepen | 23 | 15 | 14 | 12 | 11 | 10 | 10 |
Landing Platform Docks | 10 | 12 | 24 | 10 | 14 | 24 | 24 |
Joint Support Ship/Combat Support Ship | 17 | 10 | 8 | 28 | 9 | 12 | 12 |
Onderzeeboten | 16 | 25 | 23 | 24 | 24 | 18 | 18 |
Mijnenbestrijdingsvaartuigen | 6 | 13 | 12 | 9 | 7 | 7 | 7 |
CV9035NL Infanterie Gevechtsvoertuigen | 37 | 38 | 44 | 43 | 44 | 40 | 40 |
Pantserwielvoertuigen | 31 | 44 | 45 | 47 | 48 | 47 | 47 |
Grondgebonden Luchtverdediging | 25 | 43 | 47 | 32 | 26 | 31 | 32 |
Wissellaadsystemen en trekkeropleggercombinaties | 14 | 16 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 |
Ondersteunende tanks | 10 | 19 | 17 | 15 | 14 | 14 | 14 |
Artillerie | 17 | 15 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
Vrachtwagens | 16 | 30 | 39 | 38 | 40 | 40 | 40 |
Unmanned Aerial Vehicles | 16 | 29 | 31 | 28 | 27 | 28 | 27 |
Jachtvliegtuigen F-16 | 22 | 36 | 21 | 10 | 10 | 5 | 5 |
Jachtvliegtuigen F-35 | 104 | 103 | 155 | 220 | 225 | 224 | 224 |
Tankvliegtuigen KDC-10 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Multi Role Tanker Transport (MRTT) | 17 | 22 | 23 | 23 | 23 | 24 | 24 |
Transportvliegtuigen C-130 | 9 | 9 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 |
Gevechtshelikopters AH-64 Apache | 23 | 41 | 43 | 44 | 50 | 36 | 36 |
Transporthelikopters CH-47 Chinook | 13 | 37 | 28 | 29 | 29 | 38 | 29 |
Transporthelikopters AS-532 Cougar | 19 | 23 | 26 | 25 | 25 | 27 | 27 |
Maritieme helikopers NH-90 | 43 | 51 | 53 | 50 | 50 | 52 | 52 |
Klein kaliber wapens | 18 | 27 | 32 | 30 | 29 | 28 | 28 |
Kleding- en persoonlijke uitrusting | 84 | 117 | 128 | 130 | 131 | 133 | 139 |
MILSATCOM | 13 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
Overige wapensystemen | 334 | 503 | 634 | 644 | 715 | 641 | 607 |
Totaal | 997 | 1.331 | 1.548 | 1.587 | 1.646 | 1.572 | 1.536 |
De onderstaande figuur geeft inzicht in de verdeling van instandhoudingsuitgaven per jaar over de artikelen.
Figuur 9

4.4 Bijlage afkortingen
Afkorting | Omschrijving |
|---|---|
A2AD | Area denial weapon |
AGW | Assortimentsgewijs werken |
BKI | BeleidsKader Inzetvoorraden |
BTW | Belasting Toegevoegde Waarde |
C-130 | transportvliegtuig |
CEMA | Cyber Electromagnetic Activities |
CLAS | Commando Landstrijdkrachten |
CLSK | Commando Luchtstrijdkrachten |
CODEMA | Commissie Ontwikkeling Defensie Materieel |
CODEMO | Commissie Defensie Materieel Ontwikkeling |
COMMIT | Commando Materieel en IT |
COTS/MOTS | Commercial/Military Off The Shelf |
COVO | Commandanten Voorzieningen |
C-RAM | Counter Rockters, Artillery & Mortars |
CSS | Combat Support Ship |
CV-90 | Infanterie Gevechtsvoertuig |
CZSK | Commando ZeeStrijdKrachten |
DBBS | Defensie Bewaking- en Beveiligingssysteem |
DLP | Defensie Lifecycle Plan |
DMF | DefensieMaterieelbegrotingsFonds |
DMI | Directie Materiele Instandhouding |
DMP | Defensie Materieel Proces |
DmunB | Defensie Munitiebedrijf |
DOKS | Defensie Operationeel Kledingsysteem |
DOSCO | Defensie OndersteuningsCommando |
DPO | Defensieprojectenoverzicht |
DVOW | Defensiebrede Vervanging Operationele Wielvoertuigen |
EDA | European Defence Agency |
EDF | Europees Defensie Fonds |
ELOT | End Life of Type |
EOV | Elektronische Oorlogsvoering |
EU | Europese Unie |
EZK | Ministerie van Economische Zaken en Klimaat |
F-16 | Jachtvliegtuig |
F-35 | Vijfde generatie jachtvliegtuig |
FIN | Ministerie van Financiën |
FOXTROT | Draadloze IT infrastructuur en command- en controlsystemen |
FTP | Fast Track Procurement |
GPW | Groot Pantserwielvoertuig |
GrIT | Grensverleggende Informatie Technologie |
HR | Human Resources |
IBO | Interdepartementaal Beleidsonderzoek |
IGO | Informatie Gestuurd Optreden |
IGV | Infanterie Gevechtsvoertuig |
IP | Instandhoudingsprogramma |
IT | Informatietechnologie (incl communicatie) |
JenV | Ministerie van Justitie Veiligheid |
JIVC | Joint Informatievoorzieningscommando |
JSS | Joint Support Ship |
KMar | Koninklijke Marechaussee |
KORV | Kader Overname Rijksvastgoed |
KPU | Kleding en Persoonlijke Uitrusting |
LCF | Luchtverdedigings- en Commandofregatten |
LPD | Landing Platform Dock |
MALE UAV | Medium Altitude Long Endurance Unmanned Aerial Vehicle |
MARIN | Maritime Research Institute Netherlands |
MILSATCOM | Militaire Satelliet Communicatie |
MJOP | Meerjarig Onderhoudsplan |
MKB | Midden- en KleinBedrijf |
MLU | Midlife Update |
MQ-9 | Male UAV |
NATO | North Atlantic Treaty Organization |
NAVO | Noord Atlantische VerdragsOrganisatie |
NH-90 | Helikopter |
NLR | Koninklijk Nederlands Lucht- en Ruimtevaartcentrum |
NPO | Niet-planbaar onderhoud |
OMS | Onderhoudsmanagementsysteem |
OPV | Oceangoing Patrol Vessel |
PO | Planbaar onderhoud |
RVB | Rijksvastgoedbedrijf |
SKIA | Strategische Kennis en Innovatie Agenda |
SVP | Strategisch Vastgoedplan |
TNO | Nederlandse Organisatie voor toegepast-natuurwetenschappelijk onderzoek |
UAV | Unmanned Aerial Vehicle |
US | United States |
VOSS | Verbeterd Operationeel Systeem Soldaat |