Artikel Uitgaven | 2025 | ||
---|---|---|---|
Vastgestelde begroting 2025 (inclusief NvW, AW) | 9.480.898 | ||
Stand eerste suppletoire begroting 2025 | 8.967.359 | ||
Belangrijkste suppletoire mutaties | |||
1 | Migratie partnerschappen | 37 | 10.000 |
2 | Afrekening COA, Nidos en IND | 37 | 358.320 |
3 | Kasschuif COA-middelen | 37 | ‒ 526.393 |
4 | Decentralisatieuitkering spreidingswet | 37 | ‒ 28.050 |
5 | ODA middelen (naar BHO) | 37 | ‒ 250.033 |
6 | Asielmaatregelen Regeerprogramma | 37, 91 | 29.217 |
7 | Inzet middelen Regeerprogramma COA | 37 | 84.243 |
8 | Middelen Regeerprogramma wetsvoorstellen | 92 | ‒ 84.243 |
9 | Verdeling Loon- en prijsbijstelling | alle | 124.821 |
10 | Overige mutaties | ‒ 149.346 | |
Stand suppletoire begroting september 2025 | 8.535.895 |
Toelichting
1. Migratie PartnerschappenIn het regeerprogramma staan partnerschappen opgenomen als een direct instrument met derde landen om de instroom te beperken en terugkeer te bevorderen. Hiervoor wordt voor 2025 € 10 mln. beschikbaar gesteld aan het ministerie van Asiel en Migratie vanuit de begroting van het ministerie van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp. Deze middelen zullen worden ingezet voor het bevorderen van terugkeer en het tegengaan van irreguliere migratie (inclusief bijvoorbeeld de inzet van de keten bij grensmanagement en de aanpak van mensenhandel en mensensmokkel) via programma’s, projecten en uitbreiding van operationele inzet in derde landen, aansluiting bij en invloed op de EU-migratiepartnerschappen en het inrichten van pilots voor innovatieve partnerschappen.
2. Afrekening COA , Nidos en INDDe afrekening over 2024 van het COA, NIDOS en IND wordt door middel van een kasschuif ingezet voor asielopvang bij het COA in latere jaren (zie nummer 3).
3. Kasschuif COA-middelenEen meevaller van 526 miljoen euro wordt met een kasschuif naar 2028 tot en met 2030 ingezet voor asielopvang bij het COA in die jaren. Dit betreft naast afrekeningen over 2024 met de asielorganisaties (zie de post hierboven), ook de loon- en prijsontwikkeling (LPO) van het NIDOS (circa 22 miljoen euro) en het COA (circa 62 miljoen euro) en de meevaller bij de middelen wetsvoorstellen regeerprogramma in 2025 (circa 84 miljoen euro).
4. Decentralisatieuitkering spreidingswetVanuit de spreidingswet hebben gemeenten een nieuwe decentrale taak gekregen in het zoeken van opvangplekken. Zij krijgen hiervoor € 15,3 mln. compensatie vanuit het gemeentefonds. En om de Provinciale Regietafels (PRT’s) te versterken in onder meer hun nieuwe taak rondom de spreidingswet wordt € 12,8 mln. beschikbaar gesteld aan het provinciefonds.
5. ODA middelen (naar BHO)De kosten van eerstejaarsasielopvang zijn toerekenbaar aan ODA. Het blijkt dat de realisatie van het toerekenbare percentage voor ODA een daling laat zien. Op basis van recente ervaringscijfers wordt daarom het ODA-aandeel in de asielkosten aangepast.
6. Asielmaatregelen Regeerprogramma
Bij de Voorjaarsnota is structureel € 115 miljoen beschikbaar gesteld voor de uitvoering van asielmaatregelen uit het Regeerprogramma. Een deel van de benodigde middelen wordt vanuit artikel 92 overgeboekt naar de artikelen 37 en 91 op de begroting van Asiel en Migratie voor de uitvoering van deze asielmaatregelen. Daarnaast wordt er budget overgeboekt naar de begroting van Justitie en Veiligheid voor kosten die samenhangen met het Migratiepact, de Asielnoodmaatregelenwet, het tweestatusstelsel en personeelskosten, waaronder uitgaven voor de Raad voor Rechtsbijstand en de Raad voor de Rechtspraak. Voor een nadere toelichting op deze mutaties wordt verwezen naar de begroting van het ministerie van Justitie en Veiligheid. Op de begroting van Asiel en Migratie betreft het de volgende budgetmutaties:
• Voor de uitvoering van de verplichtingen volgend uit het Migratiepact wordt € 16,5 mln. in 2025 beschikbaar gesteld.
• Asielnoodmaatregelenwet en tweestatusstelsel. Voor de voorbereiding en uitvoering van de wetsvoorstellen wordt voor 2025 € 4 mln. beschikbaar gesteld aan de IND. Daarnaast worden voor het extra werk volgend uit de wetsvoorstellen structurele middelen toegevoegd op het onderdeel eigen personeel. Het betreft € 0,2 mln. in 2025.
• Voor de uitbreiding van vreemdelingenbewaring worden middelen aan DJI beschikbaar gesteld. Het betreft € 5,6 mln. in 2025.
• Voor de voorbereiding en uitvoering van de wet Terugkeer en Vreemdelingenbewaring worden structureel middelen beschikbaar gesteld aan DJI. Het betreft € 2,9 mln. in 2025.
11. Inzet middelen Regeerprogramma COADe onderuitputting op de middelen voor de wetsvoorstellen wordt door middel van een kasschuif ingezet voor asielopvang bij het COA in latere jaren (zie nummer 3).
12. Middelen Regeerprogramma wetsvoorstellenDe middelen voor de wetsvoorstellen zullen dit jaar naar verwachting niet volledig worden besteed.
13. Verdeling Loon- en prijsbijstellingDe toegekende loon- en prijsbijstelling tranche 2025 wordt met deze mutatie doorverdeeld naar de desbetreffende artikelen.
14. Overige mutaties
De post ‘overige mutaties’ bestaat voornamelijk uit technische mutaties (zoals het overboeken van de Loon en prijsbijstelling, middelen migratiepact en Asielnoodmaatregelen en tweestatusstelsel) en mutaties van minder dan 10 miljoen euro.
Artikel | 2025 | ||
---|---|---|---|
Vastgestelde begroting 2025 | 12.826 | ||
Stand eerste suppletoire begroting 2025 | 21.826 | ||
Belangrijkste suppletoire mutaties | |||
1 | Afrekening 2024 (IND, COA en Nidos) | 37 | 358.320 |
2 | Overige mutaties | 5.826 | |
Stand suppletoire begroting september 2025 | 385.972 |
Toelichting
1. Afrekening 2024 (IND, COA en Nidos)Uit de afrekening over 2024 blijkt op basis van de lagere gerealiseerde productie, een totale meevaller van € 358 mln. te zijn, waarvan € 15 mln. op IND, € 282 mln. op COA en € 61 mln. op Nidos.
Door middel van een kasschuif worden deze middelen ingezet voor asielopvang bij het COA in latere jaren (zie ook de post kasschuif COA onder nummer 3 bij uitgaven).
2. Overige mutatiesDe post ‘overige mutaties’ bestaat voornamelijk uit technische mutaties en mutaties van minder dan 10 miljoen euro.