Base description which applies to whole site

5 Onderuitputting

Aan de hand van onderstaande tabel wordt de totale onderuitputting gepresenteerd. Daarbij worden de grootste en belangrijkste meevallende realisaties toegelicht. De overige realisaties worden in de post «Overig» toegelicht.27

Op de beleidsbegroting HXII hangt de ontstane onderuitputting niet samen met arbeidsmarktkrapte. De onder uitputting hangt met name samen met minder subsidieaanvragen, vertraging in de publicatie van subsidieregelingen (waardoor verplichtingen niet volledig zijn aangegaan en meevallers op opdrachtbudgetten.

Tabel 5 Grootste posten met onderuitputting in 2024 (bedragen x € 1.000)

Artikel

Dossier

Bedrag

Als % v.d. vastgestelde netto-begroting

11

NGF GPWT

‒ 7,7

‒ 0,1%

14

NGF DMI

‒ 11,0

‒ 0,1%

14

Subsidie elektrisch vervoer

‒ 7,7

‒ 0,1%

14

Schaderegeling Stint

‒ 3,7

0,0%

18

NGF ZES

‒ 11,1

‒ 0,1%

18

Innovatie subsidie duurzame binnenvaart

‒ 3,4

0,0%

Overig

3,2

0,0%

 

Totaal

‒ 41,4

‒ 0,3%

Artikel 11

NGF GPWT

De vertraging bij de subsidieregelingen is het gevolg van wijzigingen van (andere) begrotingsgrondslagen. Bij toekenning van de NGF-middelen was de verwachting dat de regelingen in 2024 opengesteld konden worden. In de praktijk heeft het meer tijd gekost en zullen de regelingen pas in 2025 gepubliceerd en opengesteld worden.

Artikel 14

NGF Dutch Metropolitan Innovations

Bij de opdrachten voor Dutch Metropolitan Innovations is vertaging ontstaan bij de ontwikkeling van de innovatievoorstellen, waardoor de implementatie ook later plaats zal vinden.

Subsidie elektrisch vervoer

Niet alle middelen die beschikbaar zijn gesteld voor subsidieregelingen voor elektrisch vervoer zijn aangevraagd.

Stint

Er zijn dit jaar minder schadevergoedingen toegekend in rechtzaken dan initieel begroot, omdat een deel van de rechtzaken doorloopt tot in 2025.

Artikel 18

NGF ZES

Voor NGF-project Zero Emissie Services zijn er nieuwe inzichten in de prognose; doordat het aanvragen van de subsidie voor binnenvaartondernemers hogere investeringskosten en operationele kosten met zich meebrengt, is het aantal inschrijvingen voor de subsidie lager dan verwacht. De subsidieregeling wordt in 2025 voortgezet.

Innovatie subsidie duurzame binnenvaart

Bij de subsidieregeling voor innovatie duurzame binnenvaartschepen is een deel van de betalingen vertraagd. Deze betalingen zullen in 2025 plaatsvinden.

Overig

Dit betreffen diverse kleinere mutaties die geen eenduidige oorzaak hebben.

27

Onderuitputting betreft hierbij de specifieke najaars- en slotwetmutaties 2024. In lijn met de comptabele wetgeving is de vastgestelde begroting gedurende 2024 in onder meer verschillende suppletoire wetten bijgesteld. Voor het verloop van de wijziging van de begrotingsstaat voor het jaar 2024 wordt verwezen naar de slotwet 2024.

Licence