III Algemene Zaken | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
In miljoenen euro | 2025 | 2026 | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | |
Totaal uitgaven | 117 | 111 | 109 | 107 | 104 | 104 | |
Totaal ontvangsten | 9 | 10 | 9 | 9 | 9 | 9 | |
1 | Eenheid van het algemeen regeringsbeleid | ||||||
Uitgaven | 109 | 103 | 101 | 99 | 97 | 97 | |
Ontvangsten | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | |
2 | Kabinet van de Koning | ||||||
Uitgaven | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | |
Ontvangsten | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | |
3 | Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten | ||||||
Uitgaven | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | |
Ontvangsten |
Algemeen
De begroting van Algemene Zaken is in eerdere jaren hoger vanwege het verwerken van de apparaatstaakstelling uit het hoofdlijnenakkoord en aflopende uitgaven met betrekking tot de tijdelijke huisvesting.
Toelichting per artikel
Artikel 1. Eenheid van het algemeen regeringsbeleid
Op dit artikel staan onder andere bijdragen voor de Dienst Publiek en Communicatie (DPC), de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR), Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) en de Toetsingscommissie Inzet Bevoegdheden (TIB). De begrotingsstand is hoger in eerdere jaren. Dit komt voornamelijk door extra uitgaven voor tijdelijke huisvesting van het ministerie. In 2025 is dit ongeveer 10 miljoen euro. Ook heeft de taakstelling op het apparaat uit het hoofdlijnenakkoord een klein aflopend effect op het horizontale beeld. De ontvangsten blijven stabiel.
Artikel 2. Kabinet van de Koning
Op dit artikel staan uitgaven voor het Kabinet van de Koning. Zij zorgt voor de ambtelijke ondersteuning van de Koning bij de uitoefening van zijn staatsrechtelijke taken en fungeert als schakel tussen Koning en ministers. Over de jaren heen blijven de uitgaven stabiel.
Artikel 3. Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten
Op dit artikel staan uitgaven voor de Commissie van Toezicht op de Inlichtingen- en Veiligheidsdiensten (CTIVD) en een afdeling klachtenafhandeling. De CTIVD toetst zowel het handelen van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) als de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) aan de juridische kaders voor deze diensten. De afdeling klachtenbehandeling onderzoekt en behandelt klachten en meldingen over het vermoeden van een misstand. Over de jaren heen blijven de uitgaven relatief stabiel.