Toelichting
VerplichtingenDe verplichtingenrealisatie op artikel 4 Consulaire dienstverlening en uitdragen Nederlandse waarden valt ruim EUR 26 miljoen lager uit ten opzichte van de tweede suppletoire begroting. Deze daling houdt voornamelijk verband met uitgestelde nadere overeenkomsten voor het programma Progress 3.0. Wel is hiervoor een raamovereenkomst afgesloten.
UitgavenDe realisatie van diverse uitgaven op dit beleidsartikel is in totaal bijna EUR 13 miljoen lager dan werd verwacht bij de tweede suppletoire begroting 2024. Dit is met name het gevolg van de overheveling van het budget voor externe inhuur. Dit stond eerst onder artikel 4 en is overgeheveld naar apparaat op artikel 7. Dit is vermeld in de Decemberbrief Buitenlandse Zaken 2024.
OntvangstenIn 2024 zijn de consulaire ontvangsten ruim EUR 6 miljoen hoger uitgevallen dan verwacht. Dit komt door hogere paspoort en visa ontvangsten. Doordat de paspoorten vanaf 2014 tien jaar geldig zijn, is er vanaf eind 2023 sprake van een stijging in de uitgegeven paspoorten op ambassades.